Kurban hazırlıklarında dikkat

Kurban hazırlıklarında dikkat

11.08.2017

KIRŞEHİR İl Müftülüğü Kurban Hizmetleri Komisyonu, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık alacak olan vatandaşları dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgilendirirken, uyardı. 1-4 Eylül 2017 tarihlerinde kutlayacağımız Kurban Bayramı’nın her açıdan huzurlu bir şekilde geçmesi için yetkili kamu kurum ve kuruluşlar görev ve talimatlar doğrultusunda vatandaşları bilgilendirerek, kontrol ve denetimleri yaparken, Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu da, […]

KIRŞEHİR İl Müftülüğü Kurban Hizmetleri Komisyonu, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık alacak olan vatandaşları dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgilendirirken, uyardı.
1-4 Eylül 2017 tarihlerinde kutlayacağımız Kurban Bayramı’nın her açıdan huzurlu bir şekilde geçmesi için yetkili kamu kurum ve kuruluşlar görev ve talimatlar doğrultusunda vatandaşları bilgilendirerek, kontrol ve denetimleri yaparken, Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu da, kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilecek hususları açıkladı.
Yapılan açıklamada, kurbanlıkların “dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydı olması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olması” gerektiği belirtildi.
Kırşehir’de kurban kesim yerleri de Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenirken, Kırşehir’de kurban kesimleri de Çiçekdağı yolunda bulunan İstanbul Et Kombinası ile Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kırşehir Et Kombinası ve Kısmet Et Kombinası’nda, Kırşehir pazaryerinde yapılabilecek.
Köyler ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde vatandaşların bahçelerinde keseceği kurbanla çevreye zarar verilmeyeceği uyarısı yapılırken, cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecek.
Kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek, çukura gömülerek imha edilecek.
Kurban Hizmetleri Komisyonu Başkanlığı, kurban olarak kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportlarının üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veteriner hekimler, muhtarlar, Kırşehir Belediyesi Zabıta görevlileri, vekâletle kurban kesim organizasyonu yapanlar ve diğer görevliler vasıtasıyla Kırşehir İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne Kurban Bayramı’nı takip eden 7 gün içinde teslim edilmesi gerektiği kaydedildi.
Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince Kırşehir Belediyesi Zabıta ekipleri aralıksız denetim yapacak.
Kurban satış ve kurban kesim yerlerinde; Karar, Yönetmelik, Tebliğ, Kurul, Komisyon Kararları ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılır. 2872 sayılı Çevre Kanununun 8 inci maddesinde yer alan hususlara aykırı hareket edenlerden;
1) Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu gereğince 203 TL,
2) Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanunu gereğince toplu kesimler için 50.975 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 1.267 TL cezai işlem uygulanır.
b) Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanır.
c) 24.06.2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 12’nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.097 TL idari para cezası uygulanır.
ç) 5199 sayılı kanunun 12’nci maddesinin ikinci fıkrasına göre “Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar Bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir” hükmüne aykırı hareket edenlere hayvan başına 2752 TL idarî para cezası uygulanır.
d) 5199 sayılı kanunun 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 546 TL idari para cezası uygulanır.
e) 5199 sayılı kanunun 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 546 TL para cezası uygulanır.
Cezai işlemler İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ilgili birimleri ve Kırşehir Belediyesi’nce uygulanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .