Kurban Bayramı ve çocuklar

Kurban Bayramı ve çocuklar

09.08.2019

Değerli “Kırşehir Çiğdem” okurları bundan böyle haftada bir gün mesleğimle ilgili güncel yazılarla sizlerle birlikte olacağım. Hepimiz çocukların hayvanlara olan sempatisini biliyoruz… Kurban Bayramı yaklaşırken çocuklarımız bu görüntülere şahit olmalı mı, süreç onlara nasıl anlatılmalı gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Her yıl Kurban Bayramı sonrasında çocuklarda korku ve kaygının tetiklendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurban kesme dini […]

Değerli “Kırşehir Çiğdem” okurları bundan böyle haftada bir gün mesleğimle ilgili güncel yazılarla sizlerle birlikte olacağım.
Hepimiz çocukların hayvanlara olan sempatisini biliyoruz… Kurban Bayramı yaklaşırken çocuklarımız bu görüntülere şahit olmalı mı, süreç onlara nasıl anlatılmalı gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz.
Her yıl Kurban Bayramı sonrasında çocuklarda korku ve kaygının tetiklendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kurban kesme dini vecibesi yerine getirirken çocuklarımızın bundan etkilenmelerine izin vermemek gerekmektedir. Kurban kesilirken çocukların eline bıçak vermek, alınlarına kan sürmek ve bu sahneyi izletmek çocuklarımızda bir travmaya neden olup stres düzeyini arttırabilir ve kesinlikle yapılmaması gerekir.
0-6 yaş dönemi çocuğun manevi ve dinsel kavramları anlayamadığı bir dönemdir. Özellikle 12 yaşın altında bir çocuk somut işlem dönemindedir. Bu dönemde çocuk olayları olduğu gibi yorumlar ve soyut düşünce gelişmemiştir.
Bu da demek oluyor ki çocuklarımız din gibi soyut bir kavramı ve kurban kesme sürecini yetişkinler gibi değerlendiremez, çocukların dünyasında bu durumun bir karşılığı olmaz. Bunun dini bir gereklilik olduğunu kendi zihninde anlamlandırıp sonuçlandıramaz ve bu durum çocuğumuzda bir kaygı yaratır.
Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamaya çalışırken bir yandan da onları bu görüntüye maruz bırakmak çocukların bu durumu anlamasını daha da zorlaştırır. Peki kurban bayramını çocuklara anlatmanın bir yolu var mıdır? Buna cevabımız belli bir yaşa kadar hayır olacaktır.
Çocuğun kurban kesme sürecini kavrayabilmesi için en az 12-13 yaşına gelmesi gerekmektedir. Kurban kesilme sürecinde bayram öncesi eve getirilen hayvan ile karşılaşan çocuk onunla duygusal bir bağ kuruyor hatta hayvana bakma sorumluluğu çocuğa verilebiliyor.
Bayramla birlikte hayvanı kaybeden çocuğa onun için anlaşılmaz olan açıklamalar yapılıyor. Hayvanı kaybettikten sonra yas süreci yaşayan çocuğun çoğunlukla üzüntüsü anlaşılmıyor ve gerekli açıklama yapılmadığı için çevresinden destek göremiyor. Burada anne babaya karşı suçlayıcı da davranabiliyor. Ayrıca kısa zamanda bir canlının ölümünden dolayı kaygı yaşayan çocuk bazen ete karşı da tepkili olabiliyor.
Normal et yemesine rağmen kurban eti yiyemeyen, çiğ et kokusundan rahatsız olan, ete dokunamayıp kesemeyen hatta hiç et yiyemeyen insanların bu duruma gelmesinin altında yatan sebep de budur.
Ne kadar dini açıklama yapılırsa yapılsın özellikle 12 yaşın altındaki çocuklar bir canlının ölümünü bizim gibi algılayamaz. Çocuk hangi yaşta olursa olsun eğer kesimi izlemek istemiyorsa bununla ilgili bir zorlamada bulunulmamalıdır. Eğer çocuk kurban kesimini izlemek istiyorsa göreceği görüntü ile ilgili basit ve anlaşılır bir şekilde önceden bilgilendirmek gerekir. Kurban kesme geleneğinin nereden geldiği, çocuğa bir öykü ile abartmadan ve kafası karışmadan anlatılmalıdır. Televizyon ve gazetelerde yer alan, yetişkinler için bile rahatsızlık veren görüntülere çocuk kesinlikle maruz kalmamalıdır.
Lütfen çocuklarımıza bu bayram et ile ilgili olan kısımdan ziyade iyilik ve güzellik kısmını anlatalım. Yardımlaşmanın ön planda olduğu, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacının karşılandığı kısımlardan bahsedelim. Bu konularda sohbet etmek çocuklar için çok daha sağlıklı olacaktır.
Şimdiden bütün hemşehrilerime sağlıklı ve mutlu bir bayram dilerim…

TUĞÇE ÇETİNYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .