KURANCILIM TÜRKÜSÜ BESTECİSİNİ ARIYOR

KURANCILIM TÜRKÜSÜ BESTECİSİNİ ARIYOR

20.11.2018

Ne güzeldir türkü söylemek, hele marş söylemek… bir coşkunluktur, insanın içi dışı bir olmaktır. Duygu seline kapıp koyvermektir kendini. İşte Onuncu Yıl Marşımız: “Çıktık açık alınla on yılda her savaştan; On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan. Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan; Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört baştan. Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç […]

Ne güzeldir türkü söylemek, hele marş söylemek… bir coşkunluktur, insanın içi dışı bir olmaktır. Duygu seline kapıp koyvermektir kendini.
İşte Onuncu Yıl Marşımız:
“Çıktık açık alınla on yılda her savaştan; On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan. Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan; Demir ağlarla ördük Ana yurdu dört baştan. Türk’üz Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi, Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri.”
Bu sözler nasıl da kıvanç verir insana, her on yılda yeni atılımlara girmek, yurdu ileri götürmek gerektiğini duyurup anımsatır. İşte İzmir Marşı, İzmir’in kurtuluşunu muştular:
İzmir’in dağlarında çiçekler açar,
Altın güneş orda sırmalar saçar.
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar,
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa;
Adın yazılacak mücevher taşa.
Ankara Marşı, yoktan varedilen ve bahtı karalara umut olmuş bir kenti anlatır:
Ankara, Ankara güzel Ankara, Seni görmek ister her bahtı kara. Senden yardım umar her düşen dara Yetersin onlara güzel Ankara.
Bir zamanlar adı Gülşehir-Gülşehri olan Kırşehir ilimizin Vali Mithat Saylam’ın isteğiyle 1936 yılında Milletvekili İshak Rafet Işıtman’ın yazdığı Ahmed Adnan Saygun’un bestelediği nedense pek bilinmeyen Kırşehir Marşı şöyle (Kaynak: Walter Ruben, İç Anadolu’da Küçük Bir Eskiçağ Şehri: Kırşehir, Kırşehir Belediyesi Kültür-Tarih Yay. Serisi 14, 2014, s.ııı):
Bilgeler yatağı, bilgi kaynağı
Gülüsün sen gelin Anadolu’nun
Burada yok seni sevmeyen gönül
Gülşehri, Gülşehri, güller gibi gül!
Gönüller bağının, sevgi yolunun
Yaylalar üstünde sensin durağı
Toprağın gül kokar, yellerin sümbül,
Gülşehri, Gülşehri, güller gibi gül!
Ben de, “Orda Bir Köy Kurancılı” (Ürün Yayınları, 2018) kitabımın önsözüne aldığım aşağıdaki Kurancılım Türküsü’nün Kurancılı Marşı olarak bestelenebileceğini düşünüyorum. Bir KIYŞAD (Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği) üyesi olmama, adı geçen kitabımı kimi şair ve ozanlara vermeme, daha öncesinde bir ozanımızdan bestelenmesini istememe karşın nedense ilgi görmedi. Oysa facebook’ta görüyorum ki biri şiir yazıyor ötekisi besteleyiveriyor.
Buradan müzikle uğraşanlara, bestecilere, ozanlara, estetik beğenisi olan insanlara sesleniyorum. Aşağıda üç dörtlüğünü verdiğim ancak altı dörtlükten oluşan Kurancılım Türküsü bir marş olarak bestelenmeyi bekliyor. İlgilenenlere şimdiden teşekkür ediyorum. İlgilenecek dostlar, gazete ve elektronik posta aracılığıyla (gazibaran@mynet.com) iletişime geçebilirler.
KURANCILIM TÜRKÜSÜ
Kurancılım Kurancılım
Doğup büyüdüğüm köyüm
Gitmesem de kalmasam da
Olur musun memleketim
Nerde güne yamaç bağlar
Hani o güzel insanlar
Güldü mü köylümün yüzü
Hani gerçek yurtseverler
Kurancılım Kurancılım
Doğup büyüdüğüm köyüm
Gidip emek vermedikçe
Olamazsın memleketimYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .