KURANCILI’DA YEREL SEÇİM SONUÇLARI ve BİRKAÇ DEĞİNİ…

KURANCILI’DA YEREL SEÇİM SONUÇLARI ve BİRKAÇ DEĞİNİ…

12.04.2019

Kurancılı’da 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimleri çok çekişmeli, kalabalık ve izdiham içinde geçti. Seçmenlerden bunalan, nefes alamaz duruma gelenler oldu. Seçimlerin Kurancılı İlköğretim Okulu’nun bir katında yapılması, aynı koridorun kullanılması, çift kabin olmaması, oy kullananların binayı terketmemesi, jandarmanın yeterli önlem almaması gibi nedenlerle seçim gün boyu kalabalık ve gürültü içinde geçti. Uygar yurttaş sınavından […]

Kurancılı’da 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimleri çok çekişmeli, kalabalık ve izdiham içinde geçti. Seçmenlerden bunalan, nefes alamaz duruma gelenler oldu. Seçimlerin Kurancılı İlköğretim Okulu’nun bir katında yapılması, aynı koridorun kullanılması, çift kabin olmaması, oy kullananların binayı terketmemesi, jandarmanın yeterli önlem almaması gibi nedenlerle seçim gün boyu kalabalık ve gürültü içinde geçti. Uygar yurttaş sınavından geçemedik, gergin, yorucu ve sıkıntılı bir seçim oldu.
Her zaman yaşandığı üzere seçmen partilere değil adaylara oy verdi. Kurancılı Belediye Başkanlığını AKP Adayı ADEM BIÇAKÇI oyların % 56,8’ini alarak (670 oyla) kazandı. MHP adayı şimdiki başkan ERDOĞAN TEKELİ ise oyların % 41,7’sini alarak 492 oyda kaldı.
Toplam 11 adayın kıyasıya yarıştığı mahalle muhtarlıklarını ise Orta Mahallede ATİLA BARAN, Yeni Mahallede METİN ŞAHİN, Bahçelievler Mahallesinde RUHİ ŞAHİN, Cumhuriyet Mahallesinde ise MEVLÜT ÇOPUR kazandılar.
Belediye ve muhtarlıkta kazanan adayları kutluyor, kaybedenlere geçmiş olsun diyorum. Her yarışın bir kazanan bir de kaybedeni olacaktır. Bunu doğal sayıp herkes köyümüz için gerekeni yapmalı, kazanan kasabamız olmalıdır.


Ancak İl Genel Meclisi Sonuçları için aynısını söyleyemeyiz. Kasabamız seçmeni, köylümüz TAHİR KARLI’nın Kaman CHP’den il genel meclisi adayı olduğunu bildiği ve gittiği yerlerde sevgi gösterisinde bulundukları halde bunu sandığa yeterince yansıtmadılar. Çizelgede görüleceği üzere Kurancılılı seçmen 2014 yerel seçimlerinde CHP’ye yüzde 26 oy verirken Tahir Karlı’nın olduğu bu seçimlerde CHP’ye yüzde 20 oy vermiştir. Bu gerçekten düşündürücüdür. En çok da CHP Kaman İlçe Örgütü yöneticileri düşünmeli ve gereken dersi çıkarmalıdırlar. Şöyle ki: sormak isterim, CHP örgütü bu seçimlerde Kaman’ın tek belediyesi Kurancılı’da ne belediye başkanlığına ne de belediye meclis üyeliğine aday göstermiştir. Bu durumu 28 Mart 2019 günü Kaman’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili YILDIRIM KAYA kabul edilemez bulup Kurancılı’yı ziyaret etmekten vazgeçmiştir. Dolayısıyla belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinde CHP’yi göremeyen seçmen İl Genel Meclisi Seçimlerinde de alışkanlıkla CHP dışındaki partilere oy verdiği düşüncesindeyim. CHP’nin üyesi bile değilim ama sorumlu bir yurttaş olarak düşüncemi yazmak istedim. Umarım soğukkanlılık ve sağduyu ile değerlendirilir.

Kurancılı’da son birkaç dönemdir yerel seçimlerde paranın sözü geçtiği konuşulmaktadır. Öyle ki doğruluk, dürüstlük, yetenekli, iş bilir ya da adil olma gibi özellikler paranın yanında ikinci üçüncü sıralara düşmektedir. Kişilerin gönlünden seçilmek geçse de seçimlerde harcayacak parası olmayan ya da maddi destek bulamayanlar aday bile olamamaktadırlar. Bu durum köylülerde genel bir yargı olarak kabul görmektedir. Örneğin bir mahallemizde iki aday yarışmış 6 oy ile kazanmıştır. Bu 6 oydan 4’ünün son gece 40 bin liraya satın alındığı köylüler arasında konuşulmaktadır. Bir yandan da insanlar buna artık bir son vermek gerektiğini de teslim etmektedirler. Umarız önümüzdeki dönemlerde adil, eşit, paranın adının bile geçmediği seçimlere tanık oluruz. Bunun için hepimize görevler düşmektedir… Bunu nasıl önleyeceğimizi düşünmeli, doğru, dürüst, yetenekli ve çalışkan adayların önünü eşit bir yarış için açmalıyız.

(Gazi Baran, gazibaran@mynet.com, 6 Nisan 2019)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .