Kurancılı’da Haside Festivali düzenlendi

Kurancılı’da Haside Festivali düzenlendi

09.09.2019

Vali İbrahim Akın, Geleneksel Kurancılı 1. Kültür Sanat ve Haside Festivaline katıldı. Kurancılı Belediyesinde bulunan Şehit Ayhan Keleş İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen festivale Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, İl Genel Meclis Başkanı Hacı Ömer Seyfi, Kaman Kaymakamı Şükrü Özcan, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, […]

Vali İbrahim Akın, Geleneksel Kurancılı 1. Kültür Sanat ve Haside Festivaline katıldı.
Kurancılı Belediyesinde bulunan Şehit Ayhan Keleş İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen festivale Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, İl Genel Meclis Başkanı Hacı Ömer Seyfi, Kaman Kaymakamı Şükrü Özcan, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Kurancılı Belediye Başkanı Adem Bıcakcı, Kurancılı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Tekeş, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Festivalde bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, “Festivallerin amacı beldede ya da belde dışında yaşayan vatandaşlarımızı bir araya getirmektir. Festivallerin bir başka amacı da beldelerin gelenek ve göreneklerini, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmaktır. Festivaller, düzenlendiği yörenin kendine has kültürünü daha geniş kitlelere tanıtmak adına da çok önemli etkinliklerdir. İşte, bugün de bu nedenlerden dolayı Kurancılı Kültür Sanat ve Haside Festivali düzenleniyor. Festivale dışarıdan katılan hemşerilerimiz burada hem eş, dost, akrabalarıyla hem de memleketleriyle hasret giderme fırsatı bulacaklar. Bu vesileyle, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Milletvekili Mustafa Kendirli de konuşmasında, “Böylesine güzel bir günde Kurancılı’da festivalde olmaktan son derece memnunuz. Yöresel bir kültürümüz, değerimiz olan hasideyi ön plana çıkarma adına düzenlenen bu festivalde emeği geçenleri kutluyorum. Haside, çocukluğumuzdan beri yediğimiz, Kırşehir’e özgü bir geleneğimizdir. Düzenlenen bu festival ile birlikte şehrimize özgü bu lezzeti tüm ülkemize tanıtma amacındayız. Bu festivallerin en önemli özelliği de hemşerileri aynı gün aynı yerde buluşturma özelliği. Bu festivallerin devam etmesi en büyük temennimiz.” sözlerine yer verdi.
Milletvekili Metin İlhan ise, “Festivaller, bizleri bir araya getiren, beraberce vakit geçirmemizi sağlayan güzel organizasyonlardır. İlimizin bazı ilçe ve beldelerinde çeşitli festivaller düzenlendi. Bu festivallerde daha önce bilmediğimiz, görmediğimiz değerlerimizi ve insanlarımızı tanıdık. Bu anlamda festivallerin önemi bir kez daha artmaktadır” şeklinde konuştu.
Kurancılı Belediye Başkanı Adem Bıcakcı ve Kurancılı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Tekeş de yaptıkları konuşmalarda, festivale katılan başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm protokole ve festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.
Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi ile devam festival programı, vatandaşlarımıza haside tatlısının yanı sıra çeşitli ikramların yapılması, konserler ve diğer etkinliklerle devam etti. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .