Kurancılı’da da seçim havasına giriliyor…

Kurancılı’da da seçim havasına giriliyor…

30.10.2018

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesinin yönetici ve köşe yazarlarından Salih Güner, 25.10.2018 tarihli yazısına “Siyasette kazan kaynamaya başladı” başlığını atmış. Tek tek her bir siyasi partinin kulislerde dolaşan olası adaylarını, kazanma şanslarını irdelemiş ardından yazısını şöyle bitirmiş: “Evet, yerel seçimlere yaklaşık 5 ay, yani 150 gün var. Önümüzdeki aydan itibaren siyasi partilerin belediye başkanları tek tek netleştirerek, […]

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesinin yönetici ve köşe yazarlarından Salih Güner, 25.10.2018 tarihli yazısına “Siyasette kazan kaynamaya başladı” başlığını atmış. Tek tek her bir siyasi partinin kulislerde dolaşan olası adaylarını, kazanma şanslarını irdelemiş ardından yazısını şöyle bitirmiş: “Evet, yerel seçimlere yaklaşık 5 ay, yani 150 gün var. Önümüzdeki aydan itibaren siyasi partilerin belediye başkanları tek tek netleştirerek, seçimleri kazanmak için her şeyi yapacağı ortada. Bakalım Kırşehir’de yerel seçimlerde partilerin adayları kimler olacak, kimler kazanıp, kimler kaybedecek. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.”
Kaman ilçemize bağlı Kurancılımıza gelince seçim havasına girilmeye başlandı. İki adayın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Biri MHP’den seçilen şimdiki belediye başkanı Erdoğan Tekeli, ötekisi geçen dönem Ak Parti’nin adayı olan Adem Bıçakçı. Üçüncü bir kişinin adaylıkta adı geçiyor ama çoğu kimse geri çekileceğini düşünüyor.
Şimdiden adaylar mahalle muhtarları seçimlerini de hesaba katıp oy kapma yarışına girmiş durumdalar. Gene para harcamadan seçimlerin kazanılamayacağı kasabamızda yaygın bir görüş olarak kabul görüyor. Öyle ki mahalle muhtarları bile seçmenleri tavlamak için para dahil her işlerine koşturuyorlar. Bunun doğru bir siyaset olmadığını vurgulayarak Güner’in dediğini yineleyelim, kimlerin kazanıp kimlerin kaybettiğini bekleyip göreceğiz.
“Orda Bir Köy Kurancılı” kitabımın 88-90. sayfalarında Kurancılı’da belediye başkanlığı seçimleri şöyle anlatılıyor:
“Şu bilinmektedir: Kasabamızda belediye başkanlığı seçimleri oldum olası çekişmeli geçmektedir. Adaylar seçimi kazanmak için türlü propaganda yapıp vaatlerde her zaman bulunmuşlar, seçmenleri yakın izlemeye almışlardır. Ancak 25-30 yıldır seçimlerde para ile oy bağlamak gibi bir gelenek oluştuğu da genel bir kanıdır. Türkiye genel siyasetinde gözlenen ve parası olmayanın bırakın seçilmesini aday bile yapılmadığı koşullar kasabamızda da kendini belli etmektedir. Filanca mı, iyi, dürüst insan ancak arkası yok cüzdanı kalın değil kazanma şansı da yok, gibi söylemler kahvehanelerde kalabalıklarda konuşulabilmektedir. Durum böyle olunca artık son yıllarda belediye başkanlığı ekonomik güç yarışına, parası ya da ekonomik destekçisi olanın aday olabildiği bir alana indirgenmiştir. İş öyle bir noktaya gelmiştir ki üç dönem sosyal demokrat oylarla seçilen bir aday yine seçilebilmek için siyasal erkin partisinden adaylığı yeğlemiş, ama bu tutumuyla ne Musa’ya ne İsa’ya yaranabilmiştir. Belediye başkanlığı hizmet yarışı değil bir zıtlaşma, bir iddialaşma alanına dönüştürülmüştür. Mahalle muhtarlarının seçilmesi bile belediye başkanlarının yanında yer almasına göre biçimlendirilmiştir. Seçmenlerin oy kullanması demokrasi gereği özgür istencin ortaya konulması değil, her bir seçmenin küçük küçük çıkarlarının gözetildiği gör beni göreyim seni basitliğine indirgenmiştir. 2004 Belediye Başkanlığı seçiminde CHP’den seçime giren bir aday 2009 seçiminde AKP’den aday olmuştur. Bu da yerel seçimlerde küçük yerlerden aday olanlarda partinin bir ilke değil bir yasal biçimciliğin ya da kolaylığın yerine getirilmesinden öteye geçmediğinin bir göstergesidir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .