Küpelemedeki 0-3 aylık yaş sınırlaması kaldırıldı

Küpelemedeki 0-3 aylık yaş sınırlaması kaldırıldı

04.12.2018

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ozan’dan küpeleme affı açıklaması Küpelemedeki 0-3 aylık yaş sınırlaması kaldırıldı Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan üreticilere büyükbaş küpeleme affından mağduriyet yaşamamaları için uyarıda bulundu. Büyükbaş hayvanların tanımlanması ve tescili için yapılacak küpeleme faaliyetlerini başarılı bir şekilde üreticiden hiçbir ücret talep etmeden gerçekleştiren Kırşehir İli Damızlık Sığır […]

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ozan’dan küpeleme affı açıklaması

Küpelemedeki 0-3 aylık yaş sınırlaması kaldırıldı

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan üreticilere büyükbaş küpeleme affından mağduriyet yaşamamaları için uyarıda bulundu.
Büyükbaş hayvanların tanımlanması ve tescili için yapılacak küpeleme faaliyetlerini başarılı bir şekilde üreticiden hiçbir ücret talep etmeden gerçekleştiren Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 31 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek olan küpeleme affına yönelik üreticilerin zarar görmemesi ve veri güvenilirliğinin sürdürebilirliğini korumak için uyarıda bulundu.
Damızlık sığır yetiştiriciliğinin temeli ıslah çalışmalarının kilit ismi olarak sağlam adımlarla ilerleyen Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği sahada küpeleme hizmetini aktif bir şekilde devam ettiriyor. Hayvancılığın temeli ıslahla koordine şekilde ilerleyen sığırın doğru şekilde kayıt altına alınmasından geçerken doğan her buzağının soy kütüğünün belirli şekilde oluşması hedefini barındıran birlik küpeleme hizmetinin üretici için kimliklendirmeden daha fazlası olduğunun farkında.
Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan “Büyük bir hassasiyetle yürüttüğümüz proje ve hizmetlerimiz mevcut. Büyükbaş hayvanların tanımlanması ve tescili hizmeti de bunlardan birisidir. Çeşitli nedenlerle kayıt altına alınamayan sığırlarımızın varlığı mevcuttur. Bakanlığımızın ‘Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların, 14’üncü maddenin birinci fıkrasında belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın 31/03/2019 tarihine kadar tanımlama ve kayıt işlemleri yapılır.’ hükmü kapsamında 31 Mart 2019 tarihine kadar küpelemedeki ‘0-3 aylık’ yaş sınırlaması kaldırılmış olup, her yaştan sığır cinsi hayvan küpelenerek kayıt altına alınabilecektir. Bu çerçevede; büyükbaş hayvan işletmelerindeki fazla hayvanların düşürülmesi, eksik hayvanların işletmeye nakledilmesi, hiç küpelenmemiş hayvanların yaş kaç olursa olsun küpelenmesi amaçlanmaktadır. İlimizin hayvan varlığının güncellenmesi konusunda var olan af doğru şekilde kullanılmazsa bilgi kirliliğine neden olabileceği öngörüsündeyiz. Bu yüzden kulağı delik, küpesi düşmüş hayvanlara yeni küpe takılmayacak olup, düşen küpe talep edilmesi gerekmektedir. Kulağında küpesi olup farklı il ve ilçelerde kaydı bulunan hayvanların işletmeye naklinin alınması bu dönemde mümkündür. Ayrıca tüm yetiştiricilerimizin hayvan listelerini alarak işletmelerindeki hayvanları karşılaştırmaları, mağduriyet yaşamamaları için 31 Mart 2019 tarihine kadar güncelleme işlemini tamamlamaları gerekmektedir” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .