Kültür ve Turizm Müdürü Özdemir Tepesidelik Tuz Mağarası’nı gezdi

Kültür ve Turizm Müdürü Özdemir Tepesidelik Tuz Mağarası’nı gezdi

15.05.2018

Ahi Evran Üniversitesi’nde görev yaparken, geçtiğimiz aylarda Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Özdemir, tarihi 7 bin yıl öncesine dayanan Kırşehir’in Tepesidelik Köyü alanı içerisinde bulunan Tuz Mağarası’nda incelemelerde bulundu. Tuz mağarasını sağlık ve kültür turizmine kazandırmak için çalıştıklarını ve bu çerçevede geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ünlü iç hastalıkları ve kardiyoloji Uzmanı Prof. […]

Ahi Evran Üniversitesi’nde görev yaparken, geçtiğimiz aylarda Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Özdemir, tarihi 7 bin yıl öncesine dayanan Kırşehir’in Tepesidelik Köyü alanı içerisinde bulunan Tuz Mağarası’nda incelemelerde bulundu.
Tuz mağarasını sağlık ve kültür turizmine kazandırmak için çalıştıklarını ve bu çerçevede geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ünlü iç hastalıkları ve kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın da incelemelerde bulunduğunu belirten Mustafa Demirbilek, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir’e ocak ve tuz hakkında bilgiler verdi.
Kaya tuzu mağarasının tarihinin 7 bin yıl öncesine dayandığına dair rivayetler olduğunu Romalılar döneminden kalındığının ise kesin olarak bilindiğini anlatan ve tuz mağarasında birçok odanın da olduğunu ifade eden işletmeci Demirbilek, “Tuz ocağının tarihi kesinlikle bilinmemekte Romalılar döneminden kaldığı ise söylenmekte Prof. Dr. Canan Karatay’da buraya gelerek bu tarihi bizlere teyit etti. Ocak içerisinde çok geniş bir alan var. 6-7 bin metrekare bir alan içerisinde yer alan ocak içerisinde odalar var. Bizler bu odaları sağlık-kültür turizmi ile hastane yapımında kullanmak istiyoruz” dedi.
Tuz ocağını çalıştırdığı 10 personelle birlikte çalıştıran Mustafa Demirbilek, “Bir işletmeci olarak ticari düşünüyoruz ama vicdani olarak da rahatsızlık duyuyorum. Ben bu mağara alanının sağlık turizminde kullanılmasından yanayım. Elimizde mevcut bir mağara var mağaranın değerlendirilmesini istiyoruz. Değerlendirilemediği için bir işletmeci olarak ben çok rahatsızlık duyuyorum. Türkiye’de tornada dönen tek tuz Kırşehir’de bulunan tuz mağarasından çıkıyor. Canan Karatay, kristal tuzu alarak vatandaşa da tavsiyede bulunarak seçtiği tuzları da evine götürdü. Üzülerek ifade ediyorum ki birçok yetkilinin buradan haberi dahi yok. Yetkililerle görüşerek ocağı ziyaret etmelerini istedim. İşlerinin yoğunluğundan dolayı gelemediler diyelim. Yetkililerin alanımızı görmesini mutlaka istiyorum. Neden Türkiye’de bir tuz mağarası olmasın. Mağara neden sağlık ve kültür alanında hizmet vermesin. Tuz mağarası geniş bir alana sahip özellikle nefes alma probleminin olmadığını net şekilde söyleyebilirim. Kaya tuzu mağarasında çalıştığımız süre içerisinde de doktor yüzü görmedik. Kaya tuzu faydalıdır. İşlenmiş bir hazine Kırşehir’de yatıyor. İşlenmiş yıllık 50 bin ton tuzu kara yollarında buzla mücadelede kullanıyoruz. Çalışıyoruz.” diye konuştu.
Kırşehir’in jeotermal kaynakları bakımından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Özdemir, sağlık turizmi açısından böyle bir tuz mağarasının da Kırşehir açısından oldukça önem arz ettiğini ifade etti.
Özdemir, bu tuz mağarasının tanıtımı ve turizme kazandırılmadı için gerekli girişimlerde bulunacağını belirterek görevlerinin “Her şeyi ile Kırşehir’i tüm dünyaya anlatmak” olduğunu söyledi.
Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürü İl Mehmet Özdemir, Mucur Yeraltı Şehri’nde incelemelerde bulundu. Mucur Yeraltı Şehri’ni tüm Kırşehirlilerin ve Kırşehir’e yolu düşen herkesin en az bir kere gezmesi gerektiğini söyleyen Özdemir, yeraltı şehrinin ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik çalışmalara başladıklarını söyledi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .