Küçükbaş kurbanlıklar el yakıyor!

Küçükbaş kurbanlıklar el yakıyor!

05.08.2017

Kırşehir’de vatandaşlar da, besiciler de fiyatların yükselmesinden şikâyetçi…

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehirliler kurbanlık almak için Kırşehir Ticaret Borsası’na ait hayvan pazarına giderek fiyat araştırması yaparken, fiyatların yüksekliği karşısında büyük hayal kırıklığına uğradılar.
Kırşehir’de geçen yıl 600 liradan başlayan küçükbaş kurbanlık fiyatlarının bu yıl bin liraya yükselmiş olduğunu gördüklerini belirten vatandaşlar büyükbaş kurbanlıkların ise daha yüksek olduğunu söylediler.
Büyükbaş kurbanlıkların kişi sayısına göre en az bin 250 liradan başladığını ve 2 bin liraya kadar çıktığını gören Kırşehirli vatandaşlar, yanlış politikalar yüzünden hayvan fiyatlarının yükseldiğini belirterek “Son yıllarda hayvancılık sektöründe yaşananlar yüzünden et ve hayvan fiyatları sürekli yükseliyor. Bugün hayvancılık şehri olan Kırşehir’de et fiyatlarının 40-50 lira arasında olması nedeniyle zaten doğru dürüst et yiyemiyoruz. Hükümet et fiyatlarını düşürmek için hayvan ve et ithal ediyor, ama nedense bu fiyatlara hiçbir şekilde yansımıyor. İşte bunu Kırşehir Hayvan Pazarı’na giden herkes görebilir. Geçen yıl 600 liraya kestiğimiz küçükbaş kurbanlık fiyatı neredeyse bin liraya çıkmış durumda. Hani fiyatlar düşecekti. Büyükbaş kurban kesmek daha pahalı. Çünkü en küçük bir büyükbaşı kesmek bile bin 250 liradan başlıyor, 2 bin liraya kadar yükseliyor. Bu fiyatlara nasıl kurban keseceğiz bilemiyoruz. Biz de bayrama birkaç gün kala kurbanlık almak istiyoruz. Tabi o zamana kadar fiyatlar daha da yükselmezse. Hükümetin bu konuda artık bir şeyler yapmasını ve hayvan fiyatlarının, dolayısıyla et fiyatlarını aşağıya çekmesi için gerekli çalışmaları yapmasını istiyoruz. Yoksa bu gidişat böyle devam ederse her geçen yıl kurban kesen sayısı azalacak. Kırşehir gibi tarım ve hayvancılık şehrinde bile insanlar etin tadına kurbandan kurbana yiyorsa bu çok vahim bir durumdur” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Kırşehir Hayvan Pazarına kurbanlık getiren besiciler de fiyatların yüksel olduğunu, ancak bunun kendilerinden değil, maliyetlerden kaynaklandığını söylediler.
Kurban bayramına yaklaşık olarak 1 ay olmasına rağmen satışların şimdiden başladığını dile getiren Besici Yunus Demir, kurbanlık büyükbaş fiyatlarının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 yükseldiğini belirterek “Büyükbaş kurbanlıkların fiyatı bu yıl yükseldi. Geçen yıl 15-16 lira olan büyükbaş canlı kilo satış fiyatı, bu yıl 20-21 lira oldu. Bu fiyatların yükselmesindeki en büyük etken ülkede canlı hayvan sayısının az olmasıdır. Devlet ithalatın önünü açarak fiyatları düşürmeye çalışıyor. İthalat hakkı küçük besicilere de verilsin. Böylece bu sorunun çözülmesi konusunda küçük besicilerde bir katkı da bulunabilirler. Başka bir sebep ise arpa fiyatlarının yükselmesidir. 750 liraya aldığımız arpa bin 250 lira oldu. Bu konuya yetkililerin bir çözüm üretmesi şart” dedi.
Düve kesimine yasak getirildiğini ve kurbanlık olarak sevkine izin verilmeyeceğini söyleyen Demir, dişi düve kesiminin yasak olduğunu, ancak bunun bir çözüm getirmeyeceğini devletin daha kalıcı çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.
KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN FİYATI 750-950 LİRA
Öte yandan TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, “Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor.” dedi.
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’na bir ay kala kurbanlık hayvan piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye’de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu topraklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi.
Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna işaret ederek, “İthalata ihtiyacımız olmadığı gibi, küçükbaş hayvan sayısı da yeterlidir.” ifadesini kullandı.
Halen canlı küçükbaş hayvan piyasasında fiyatların kilogram başına 17-19 lira seviyesinde olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti:
“Kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar bölge şartlarına göre de farklılık gösteriyor. İstanbul ve Elazığ’daki kurbanlık hayvan fiyatlarının aynı olmasını bekleyemeyiz. Doğu illerinde biraz daha uygun fiyata kurbanlık hayvan satılabiliyor. Geçen sene de kurbanlık hayvan fiyatları 700-750 liraydı. Dolayısıyla fiyatlarda artış söz konusu. Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 17’yi bulan artışın uygun olduğunu düşünüyoruz.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .