Kriz vurguncuları!

Kriz vurguncuları!

29.04.2020

Dünyayı saran bir virüs krizi insanları perişan etti. Onu anladık, elimizde olan bir şey değil. Salgını atlatıncaya dek kendimizi izole edip, uyulması gereken kurullara harfiyen uyarak koruyabiliriz. Ama bir de kriz fırsatçısı utanmaz insanlar, kuruluşlar, işletmeler var. Bunlar bu durumda fırsatı ranta çevirmeyi anlak kurullarının üstünde tutarlar. Bizler yasaklıyız. Kırşehir’de çarşı-pazar gezemiyoruz. Ama sosyal medyadan, […]

Dünyayı saran bir virüs krizi insanları perişan etti. Onu anladık, elimizde olan bir şey değil. Salgını atlatıncaya dek kendimizi izole edip, uyulması gereken kurullara harfiyen uyarak koruyabiliriz.
Ama bir de kriz fırsatçısı utanmaz insanlar, kuruluşlar, işletmeler var. Bunlar bu durumda fırsatı ranta çevirmeyi anlak kurullarının üstünde tutarlar.
Bizler yasaklıyız. Kırşehir’de çarşı-pazar gezemiyoruz. Ama sosyal medyadan, haberlerden konu-komşudan aldığımız duyumlara göre fiyatlar uçmuş durumda. İnsanda biraz utanma, arlanma olur. İnsanlar can derdine düşmüşken bu para hırsı nedir?
Halk olarak buna biz çare üretemeyiz. O zaman iş ülkeyi yönetenlere düşüyor. Bu kapkaççılara hiç acımadan gereken en ağır cezaları vermeleri çok mu zor? Herkes kafasına göre fırsatçılık yapıp, vatandaşı soymaya kalkarsa bu işin sonu kötü. Kıt, kanaat geçinen insanlar ne yapsın?
***
Mübarek ramazan ayına girdik. Tüm İslâm âlemine hayırlı olsun.
Ramazan ayına girildiğinde yukarıda anlattığımız kriz vurgunları gibi ramazan vurguncuları da var. Ben bunu bir türlü anlayamıyorum. Bu mübarek aya girildiğinde ürünlerin büyük çoğunluğuna zam gelir. Ben bunun tam tersi olması gerektiğini düşünürüm.
İnsanlar oruçlu olunca canı daha çok çekiyor yiyecek ve içecekleri. Bunu bilen bakkalı, manavı, fırıncısı, marketçisi “nasıl olsa alınacak!” diye vur zammı gitsin!
Örneğin ramazan pidesi neden diğer aylara göre zamlanır? Değişen ne var; işçilik aynı, hamur aynı, gramaj aynı ama fiyat zamlı!
Pide örneğini herkes bildiği için verdik. Diğer ürünlerin çoğuna zaten zam geliyor!
Bu fırsatçılara Allah gözünüzü doyursun demekten başka ne diyebiliriz ki!
***
Ramazan ayında belediyeler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşlar toplu iftar yemekle düzenlerlerdi. Salgın krizi nedeniyle bu yemekler yasaklandı. Doğrusunu isterseniz ben bu işe sevindim.
Neden mi?
Bu yemekleri garip gruba yese amenna. Yemek yiyenlere bir bakıyorsunuz, aman Yarabbi. Ne demek istediğimi anladınız. İyi oldu yasaklanması.
Evde kalın, sağlıkla kalın.

Abdurrahman CemYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .