Kredi faizleri düştü, otomotiv satışları arttı

Kredi faizleri düştü, otomotiv satışları arttı

19.11.2019

Merkez Bankası’nın faizlerde ciddi oranda indirime gitmesinin ardından tüm bankalar uygun oranlarda kredi teşviki yapınca konut ve otomotiv sektöründe ciddi bir hareketlenme yaşanıyor. Kırşehir’de sıfır otomobil satan firmalar ile ikinci el oto satışı yapan otomobil kişiler aylar sonra satışların başladığını ve işlerinin açıldığını ifade ediyor. Türkiye’de 2019 eylül ayında sıfır binek ve hafif ticari araç […]

Merkez Bankası’nın faizlerde ciddi oranda indirime gitmesinin ardından tüm bankalar uygun oranlarda kredi teşviki yapınca konut ve otomotiv sektöründe ciddi bir hareketlenme yaşanıyor.
Kırşehir’de sıfır otomobil satan firmalar ile ikinci el oto satışı yapan otomobil kişiler aylar sonra satışların başladığını ve işlerinin açıldığını ifade ediyor.
Türkiye’de 2019 eylül ayında sıfır binek ve hafif ticari araç pazarındaki satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 82 arttığı bildirilirken, ilk 9 aylık dönemde ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39 azaldığını, ancak Ekim ayıyla birlikte satışların yeniden başladığı bildiriliyor.
Kırşehir’de sıfır otomobil alamayanlar, ikinci el otomotive yönelirken, araçları banka kredileriyle aldıklarını ifade ediyorlar.
Kırşehir Galericiler Sitesi esnafları, aylardır çoğu günler siftah bile yapamadan işyerlerini kapattıklarını, ancak son iki aydın satışlarda bir kıpırdama olduğunu belirterek, “hükümetin otomotiv kredilerinde faiz indirimi yaptırması ile satışlar arttı. Parası olan sıfır araç alıyor, alamayan da ikinci el araç için bize geliyor. İnşallah yıl sonuna kadar satışlarımız devam eder” diye konuştular.
Bu arada 1 Ekim-31 Aralık döneminde kamu bankalarının Türkiye’de üretilen binek ve hafif ticari araçlar için kredi faizlerini aylık 0,49-0,69 aralığına düşürme kararı, sektör yetkililerince olumlu karşılandı. Bu kararın sıfır araç pazarı kadar ikinci el pazarını da olumlu etkileyeceği düşünülürken, sıfır araç satışlarının artması durumunda ikinci el pazarında da araç bulunurluğunun artma ihtimali çok yüksek olarak değerlendirildi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .