KOP, Kırşehir’de yatırım analizi yapacak

KOP, Kırşehir’de yatırım analizi yapacak

04.10.2017

Fizibilite çalışmalarına başlayan KOP İdaresi’nin analiziyle Kırşehir, yatırımcı üretici ile müteşebbisler kazanacak…

KOP İdaresi, Kırşehir’de yapacağı analizle ihtiyaçları belirleyecek ve yatırım rehberi ile yatırımcılara ön ayak olacak.
KOP İdaresi, kırsal dezavantajlı bölgeleri sistematik bir şekilde tarayarak, bölgenin kendine has özelliklerini ve bölgeye uygun desteklenebilecek katma değeri yüksek ürünleri tek tek belirledi.
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Eylem Planı kapsamında hazırladığı ‘Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Tarımsal-Kırsal Kalkınmaya Yönelik Model Geliştirilmesi ve Elma, Kiraz, Üzüm ve Çilek Meyvelerinde Değer Zinciri Analizi Araştırma Etüt Projesi’nin yatırımcı rehberini yayımladı.
KOP Bölgesi’nin ilk kuruluşunda yer alan Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini kapsayan Yatırımcı Rehberi, Bahçe Bitkileri, Örtü Altı Sebzecilik, Serbest Sistem Kanatlı Hayvancılık, Küçükbaş Hayvancılık, Arıcılık, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Organik-İyi Tarım ve Tarım Dışı Gelir Getirici Faaliyetler, Bölgenin üretim potansiyeli ve gelecek projeksiyon verileri ışığında uygun ürün dağıtım kanalları ve ürün işleme tesislerinin kurulumuna yönelik özel sektör veya kamu sektöründen yatırımcılar için yol gösterici olma özelliği taşıyor.
2016 yılı Eylül ayında Kırşehir ile birlikte KOP’a dahil olan Kırıkkale, Nevşehir ve Yozgat’ta da ihtiyaçlar belirlenerek, dezavantajlı alanlar avantajlı hale getirilecek.
Projenin uygulandığı ilçelerin özelliklerine göre bölge için büyük ekonomik katkı sağlaması beklenen iyi ve organik tarım, küçükbaş hayvancılık, serbest sistem kanatlı hayvancılık ile arıcılık alanlarında destekleme ihtiyaç analizi gerçekleştirildiğini de hatırlatan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, “Belirlenen ürünlerin ticaret durumları incelendi, pazar analizleri yapılarak güçlü, zayıf, fırsatlar, tehditler dediğimiz swot analizleri tamamlandı. Bölgede yoğun olarak üretilen elma, kiraz, üzüm ve çilek meyvelerinin değer zinciri analizleri yapıldı. Eksen öncelikleri ve uygulanacak tedbirler ortaya konuldu. Bu rehber, yatırım yapmak isteyen üreticilerimize ve müteşebbislerimize ön bilgi sağlayacak kaynak özelliği taşımaktadır. 2016 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararları ile bölgemiz görev sahasına dahil edilen Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat için de aynı çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Bu illerimizde de fizibilite çalışmalarına başladık” diye konuştu.
Gelişmişlik düzeyleri hangi seviyede olursa olsun, tüm ülkelerin ekonomik ve sosyal yapısında tarım sektörünün önemli biri olduğunu söyleyen KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, insanların beslenebilmesi için gerekli ürünü üretmesi gibi stratejik bir öneme sahip olan tarım sektörünün, ekonomi için katma değer artışı sağlamakta birlikte ülkemizde büyük bir nüfus kitlesine istihdam kapısı araladığını ifade ederek, tarıma dayalı istihdamı güvence altına alabilmek ve katma değer artışını sağlayabilmek için ise faktör koşullarını iyi incelemek ve oluşturmak gerektiğini belirtti.
Proje kapsamında KOP Bölgesi’nin kırsal dezavantajlı alanlarında gelir getirici eksenlerin Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’deki dezavantajlı olarak belirlenen toplam 36 ilçede sistematik bir şekilde taradığında dikkat çeken Başkan Bostancı, şunları söyledi:
“Proje ilçelerinin her biri için uygun üretim sistemi ve ürün deseninin seçiminde 4 temel unsur esas alındı. Bunlar sırası ile Ekonomik, Sosyal, Ekolojik ve Ürün veya üretim sistemlerinin çevre istekleridir. Bölgenin çeşitli katmanların üst üste örtüştürülmesi ile yapılmış olan KOP Bölgesi üretim havzaları haritası baz alınarak, bu parametreler kapsamında her bir ilçe için üretime en uygun muhtemel meyve ve sebze türlerinin ürün-çevre uyumu belirlenerek uyum haritaları hazırlandı. Tüm bölge için en yüksek gelir getirmesi beklenen meyveler; çilek, ceviz, badem, üzüm, kiraz, elma olarak ön plana çıkarken, en yüksek gelir getirmesi beklenen tıbbi ve aromatik bitkiler ise adaçayı, çörekotu, kekik, lavanta, melisa, susam olarak karşımıza çıkmaktadır. Program kapsamında KOP Bölgesindeki 4 ilde pilot projeler uygulandı. Aksaray’da arıcılık, bağcılık, yaz seracılığı; Karaman’da yaz seracılığı, küçükbaş üreticilerine yönelik karavan desteklemesi, Divle Obruk Peyniri’nin standartta kavuşması için mandıra kurulumu; Niğde’de serbest sistem tavukçuluk; Konya’da ise organik tarıma yönelik yaz serası desteği, Gembos fasulyesinin markalaşması ve bağcılığın katma değere dönüşmesine yönelik pilot projelere toplamda 3 milyon 805 bin TL proje desteği sağlanarak yürütüldü. Pilot projelerde uygulama alanlarında başarılı sonuçlar alındı. Geçtiğimiz günlerde 2018 yılında destekleyeceğimiz projeler için KOP Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı proje çağrısına çıkıldı büyük ilgi gördü. Program kapsamında uygun görülen projeler değerlendirilecek ve mali olarak desteklenecektir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .