KOP Bölgesi ve Kırşehir’in sorunlarına çözüm bulunuyor

KOP Bölgesi ve Kırşehir’in sorunlarına çözüm bulunuyor

14.10.2017

V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nda Kırşehir ile birlikte KOP Bölgesi illerinin zenginlikleri ve sorunları masaya yatırılacak…

KIRŞEHİR’İN 2016 Eylül ayında dahil olduğu ve Ahi Evran Üniversitesi’nin de UNİKOP’a katıldığı KOP Bölgesi’nde kalkınma için neler yapılabileceği masaya yatırılacak.
Kurulduğundan bu yana, öncelikle KOP bölgesine özgü çalışmalardan hareketle ülke kalkınması için çeşitli projeler ve çalışmalar gerçekleştiren ve dönem başkanlığı yapan üniversitelerin yaptıkları faaliyetlerle de bu çalışmalara yenilerini eklenmeye devam eden KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği tarafından bu yıl KTO Karatay Üniversitesi ev sahipliğinde uluslararası olarak V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu düzenlenecek.
Sempozyumda başta KOP Bölgesi olmak üzere ülkemizin zenginliklerini ve sorunlarını sektörel bazda derinlemesine araştırma, inceleme ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri üretmek amaçlanıyor.
Bu yıl da ele alınacak “Yenilenebilir Enerji, Tarım-Kırsal Kalkınma ve Sosyal ve Beşeri Kalkınma” alanlarına ilişkin çalışmalar ile yeni fikirlerin ortaya çıkacağı belirtilirken, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, “KOP bölgesi sahip olduğu kaynaklar ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması hem bölge ekonomisine hem de ülke ekonomisinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle katma değeri yüksek kaynakların keşfedilmesi ve üretime kazandırılması için bilimsel desteğin alınması oldukça önemlidir. Bu bağlamda, başta bölge üniversiteleri olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeyde üniversiteler V. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu zemininde KTO Karatay Üniversitesinin ev sahipliğinde bir araya gelerek akademik çalışmalarını sunacaklardır” açıklamasında bulundu.
KOP Bölgesindeki üniversiteler arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari iş birlikleri yapmak, kamu-üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak amacıyla 1 Ocak 2013 tarihinde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteği ve koordinasyonu ile bölgede yer alan 7 üniversitenin ortaklığıyla “KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP)” çatısı altında faaliyetlerine başladı.
2016 yılı itibariyle Bakanlar Kurulu kararlarıyla KOP İdaresinin görev alanına Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale illerinin eklenmesiyle UNİKOP’un sınırları da genişlemiş ve üye sayısı 11 üniversiteye ulaştı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .