Konut satışları Nisan’da arttı

Konut satışları Nisan’da arttı

25.05.2015

Türkiye’de 2015’in Nisan ayında 119 bin 317 konut satıldı. Kırşehir’de söz konusu dönemde 346 konutun satışı gerçekleştirildi…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2015 ’Konut Satış İstatistikleri’ni yayımladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2015 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,7 oranında artarak 119 bin 317 oldu. Kırşehir’de de konut satışları bir önceki yılın aynı ayına görev ülke genelinde olduğu artarak 346 oldu. 2014 yılının Nisan ayında ilimiz Kırşehir’de 260 konut satışı gerçekleşmişti.

Konut satışlarında, İstanbul 23 bin 197 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 19,4) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 14 bin 1 konut satışı (yüzde 11,7) ile Ankara, 7 bin 669 konut satışı (yüzde 6,4) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Hakkâri, 19 konut ile Ardahan, 48 konut ile Muş ve Bayburt oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 96,5 oranında artış göstererek 46 bin 63 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 38,6 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 9 bin 718 konut satışı ve yüzde 21,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 51,1 ile Artvin oldu. Kırşehir’de toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış sayısı ise 114 olarak kayıtlara geçti.

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,8 oranında artarak 73 bin 254 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 13 bin 479 konut satışı ve yüzde 18,4 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 58,1 oldu. Ankara 7 bin 760 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 338 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il, 11 konut ile Ardahan olurken ilimiz Kırşehir’de TÜİK verilerine göre diğer konut satışı 337 oldu.
ÖTE YANDAN Kırşehir’de emlak piyasası bahar aylarının gelmesine rağmen durgun. Emlak piyasasında fiyatların geçen yıla oranla yüksek olması talebi etkilerken, yüksek alım-satım maliyetleri ve getirilen ek vergiler emlak piyasasını durgunlaştırdı.
Kırşehir’de emlak sektöründe yıllardır hizmet veren Emlakçı Ziya Dulkadiroğlu, maliyetlerin yüksekliğinin ev fiyatlarına yansıdığını ve bu durumun da piyasada durgunluğa neden olarak olumsuz etki yarattığını belirterek, “Kırşehir’de emlak piyasasında fiyatlar yüksek. Maliyetlerin yüksek oluşu ev fiyatlarına yansıyor. Maalesef fiyatlar çok yüksek Kırşehir’de. Gerek kira olsun, gerek ev satışlarında rakamlar yüksek. Yaz sezonu geldi ve inşaatlar başladı. Kırşehir’de eve talep çok ve talep çok olduğu için fiyatlar da yüksek şekilde devam ediyor. Kırşehir’de en çok ev satılan bölge Kent Park ve hastane civarında, Yenice ve Medrese Mahalleleri’nde satılıyor. Geçen seneye oranla bu sene düşük. Talep bu sene yüzde 10-20 civarında düştü. Kredi faizlerinin yüksek oluşu alım gücünü azaltıyor” dedi.
Türkiye’nin ekonomideki lokomotif sektörü emlak, geçtiğimiz yıllara kıyasla düşüş yaşıyor. Emlak satışlarının düşmesi, konut balonu söylentilerini de beraberinde getiriyor.
Emlak fiyatlarının hızla ve sürekli bir şekilde artması sonucu fiyatların rasyonel ve sürdürülebilir olmayan yüksek noktalara erişmesine emlak balonu deniyor.
Emlak balonu oluşması için emlak fiyatlarının 1,5 yıl boyunca, yani 6 çeyrek boyunca sürekli katlanarak artması ve sonra 6 çeyrek boyunca da fiyatların gerilemesi gerekiyor. Bu fiyat artışının kümülatif olarak yüzde 15’i aşması durumunda, emlak balonundan söz edilebiliyor.
Lüks konutların konut balonunu şişirdiğine dikkat çekilirken, artık üst gelir grupları yerine orta ve alt gelir grupları için konut üretimine geçilmesi gerektiği belirtiliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .