Konut sahibi olmak isteyenlere müjde

Konut sahibi olmak isteyenlere müjde

28.01.2015

Kırşehir’de krediyle ev almak isteyenlere devlet de yüzde 15-20 oranında katkıda bulunacak

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devletin de yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacağını açıklaması Kırşehir’de konut almak isteyenleri sevindirdi.
Kırşehir’de yıllardır konut almak için para biriktiren, ancak bir türlü alamadıkları için beklemede duran vatandaşlar, Başbakan Davutoğlu’nun bu açıklamasının ardından yasanın biran önce çıkmasını beklemeye başladılar.

61226 copy
Kırşehir’de başlarını sokacakları bir ev almak için çeşitli arayışlara giren vatandaşların bir kısmı kredi ile ancak ev sahibi olabiliyor. Ancak son yıllarda kredi ile ev alan vatandaşlara Maliye tarafından ceza kesilmesi ile şok alan Kırşehir’deki vatandaşlar “Biz zar zor krediyle bir ev aldık. Yok efendim vergisini düşük ödemişiniz diyerek 3-5 bin liralık cezayla karşı karşıya kaldık” diyerek tepki gösterirken, Başbakan Davutoğlu’nun konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devletin de yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacağını açıklaması Kırşehir’de konut almak isteyenleri sevindirdi.
Başbakan Davutoğlu önceki gün Ankara’da inşaat sektörü temsilcileriyle bir araya geldi ve burada yaptığı konuşmada, konut kredileriyle ilgili yeni teşvik kararını açıklayarak “Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. Hatırlarsanız, Aile ve Sosyal Hayatı Koruma programında ‘Çeyiz Hesabı’ ilan etmiştik. Aile, bir çocuğun evlenmesi için ya da belli bir yaştan sonra bir hesap açıp para biriktirmeye başlarsa 18 yaşına geldiğinde, evlenirken onun yüzde 15’ini devlet verecek dedik. Benzer şekilde, ‘Ben konut almak için para biriktiriyorum’ diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa üç yılda, beş yılda, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak. Diyelim, hesap açtı, üç sene içinde 50 bin lira biriktirdi. Ama konut almak şartıyla açılan bir hesap. Sizin yüzde 25 peşinatı yatırmak için biriktirdiği o para, 50 bin liraysa yüzde 15’i nispetinde ona katkıda bulunulacak. Böylece, 57 bin 500 lira olacak. 100 bin liraysa 15 bin lira. Devlet onu verecek. Böylece tasarrufu teşvik anlamında da peşinatları kolay yatırmak anlamında da teşvik mahiyeti taşıyacak” demişti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .