Konut kredisinde faiz düştü, Kırşehir’de fiyatlar arttı!..

Konut kredisinde faiz düştü, Kırşehir’de fiyatlar arttı!..

01.07.2020

Hükümetin piyasayı canlandırmak amacıyla konut kredilerinde sunduğu rekor faiz indiriminin ardından Kırşehir’de konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar büyük hayal kırıklığı yaşamaya başladılar. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74’e düşürmesi, Kırşehir’de konut piyasasında hareketliliğe neden oldu. Kırşehir’de vatandaşların bir kısmı kiradan kurtulmak için başını sokacak bir ev […]

Hükümetin piyasayı canlandırmak amacıyla konut kredilerinde sunduğu rekor faiz indiriminin ardından Kırşehir’de konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar büyük hayal kırıklığı yaşamaya başladılar.
Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74’e düşürmesi, Kırşehir’de konut piyasasında hareketliliğe neden oldu. Kırşehir’de vatandaşların bir kısmı kiradan kurtulmak için başını sokacak bir ev almak için harekete geçerken, diğerleri de yatırım amaçlı konut aldığı bildiriliyor.
Kırşehir’de 1 Haziran’da açıklanan konut kredi faiz oranları, gayrimenkul sektöründe büyük hareketlenmeye neden oldu. Konut kredilerinde faiz oranları da ciddi oranda düştü. Kamu bankalarında tarihin en düşük konut kredi faizi vatandaşlara sunulmaya başlandı. Rekor seviyede gerçekleşen bu faiz indirimi sonrası konut satışlarına büyük bir ilgi gösterildi.
Sıfır konutlardaki faiz oranı yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74 olarak açıklanırken, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, vatandaşların 180 ay vade ve 1 yıl geri ödemesiz kredi imkanından faydalanabilmesi, konut piyasasını hareketlendirdi.
Vatandaşlar kredi işlemleri için bankaların yolunu tutarken iki-üç yıldır doğru dürüst satış yapamayan Kırşehir’deki müteahhit firmaları koronavirüs sürecinde de büyük darboğaza girmişlerdi.
Emlak sektörünün rekor faiz indirimi ile oluşan talep patlamasına hazırlıksız yakalandığı bildirilirken, bazı fırsatçıları da ellerindeki konut fiyatları yüzde 20-30 oranında arttırdıkları ileri sürüldü.
Kırşehir’de bir ay önce konut almak için firmalarla temasa giren ve Nasuhdede ile Medrese’de 360 ile 400 bin lira civarında olan bir konuta, bugünlerde 450-500 bin lira istendiğini ifade eden vatandaşlar, “Bu büyük fırsatçılık değil de nedir? Virüsle birlikte bütün sektörlerde büyük sıkıntı yaşanıyor. Devletimiz, bu piyasaları canlandırmak için kamu bankalarındaki faiz oranıyla dar gelirli ailelere ve sektörü büyük katkı sundu. Bu faiz indirimini fırsat gören bizim gibi vatandaşlar ne yazık ki konut fiyatlarının yükselmesi ile büyük şok yaşamaya başladılar. Bir yıl önce faiz oranları yüksekti ve birçok vatandaş arsası elinde olmasına rağmen inşaat üretmiyordu çünkü satmaktan çekiniyorlardı. Faiz oranları yüksekti. Şimdi faizlerin böyle olması inşaat sektörünü hazırlıksız yakaladı. Birden talep artınca, arz ve talep dengesi bozuldu. Bazı fırsatçı insanlarda, fiyatların yüzde 25-30 oranında artmasına sebep oldu. Bir satıcı 400 bin lira istiyorsa, şu anda yaklaşık 500 bin lira istiyor. Projesi olanların, proje üzerinden satış yaptıkları için daha yararlanacaklarını düşünüyorum. Ama ikinci el evlerde de fiyatların arttığını görüyoruz. Orta halli insanların bu malları tükettiğini görüyoruz. Arz talep dengesinin bozulmasıyla fiyatların arttığını görüyoruz. Umarız Kırşehir’deki konut üreten firmalar bu konuda biraz vicdana gelir de fiyatları bu kadar arttırmazlar” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .