Konservatuar öğrencileri gibi…

Konservatuar öğrencileri gibi…

26.05.2015

Konservatuar öğrencileri gibi… 25 Mayıs akşamı çok güzel bir müzik programında bulundum. KIRŞEHİR İl Kültür Müdürlüğü salonundaki programı, Ahi Evran Anadolu Lisesi öğrencileri gerçekleştirdi. Torunum lisenin öğrencisidir. Okulun Müzik Öğretmeni Erdal Demirtaş bu programı hazırlamış. Öğrenci Velilerinin dinleyici olarak katıldığı, salonun seyircilerle doldurulduğu, 19.30’da başlayan ve 21.30 da biten, iki saat süren programı zevkle izledik. […]

asım atabey
Konservatuar öğrencileri gibi…

25 Mayıs akşamı çok güzel bir müzik programında bulundum. KIRŞEHİR İl Kültür Müdürlüğü salonundaki programı, Ahi Evran Anadolu Lisesi öğrencileri gerçekleştirdi.
Torunum lisenin öğrencisidir. Okulun Müzik Öğretmeni Erdal Demirtaş bu programı hazırlamış. Öğrenci Velilerinin dinleyici olarak katıldığı, salonun seyircilerle doldurulduğu, 19.30’da başlayan ve 21.30 da biten, iki saat süren programı zevkle izledik.
Torunum DİDEM günler öncesi koroda olduğunu ve programlarını izlemem için, beni Kırıkkale’den davet ediyordu. Gelmemi özellikle istiyordu. Sıkı sıkı tembih ediyor “Gelecek” diye de hep söyleniyordu. “Gelirim” dediğim sözümü unutmuyor. “Dedem bana söz verdi. Gelirim dedi” diyor. Babaannesine de “dedem bana söz verdi. Sen de gel” diyordu.
Genelde okullar sosyal etkinliklerden uzaklaştı. Yapılan çalışmalarda bireysel yetenekleri olan öğrencileri, belli alanlarda ortaya çıkarıyorlar. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, toplu etkinliklerden çok uzakta kalıyorlar. Oysa her öğrenci sporun her alanında, resim ve el sanatların her alanında ve müziğin her alanında yeteneklerine göre yer almaları ve hayata hazırlanmaları doğrudur. Bu çalışmalar, özellikle bu alanlarda görev yapan öğretmenlerin, MESAİ DIŞI yaptıkları çalışmalarına ücret ödenmediği için, yeterli çalışmalar yapmadıkları bilinmektedir. Ders saatleri dışında, kendilerini sosyal etkinliklere fazla katmamaktadırlar. Oysa evlatlarımızın hayata hazırlanmalarında ve geleceğin ağır yüklerinin ve sorumluluklarının yerine getirebilmelerine bu tür etkinliklerin büyük katkı sağladığı bilinmektedir.
Günümüzde tüm eğitim ve öğretim çabalarının, paraya dayandırılmaya çalışıldığı bir ortamda, ÂHİ EVRAN ANADOLU LİSESİ MÜZİK ÖĞRETMENİ, okul yönetiminin katkıları ve yardımlarıyla öğrencilerine, iki saat sürecek bir çalışma gerçekleştirmiş. İzleyenleri ve öğrenci velilerini müziğe doyurdu. Bu geceye hazırlanmanın kolay olmadığını bilenlerdenim. Müzik öğretmeni ERDAL DEMİRTAŞ’IN bu çalışmayı sadece ders saatleri içinde yapmadığı, mesai dışı ÖZVERİLİ çalışmalarıyla gerçekleştirdiği bilinmelidir.
Konservatuar öğrencilerinde görebileceğimiz bir performansta öğrencilerini, velileri ve tüm izleyicileri doyuracak nitelikte geceye hazırlamış. Solo türkülerde yer alan öğrencilerin başarıları, keman, saz, gitar çalan öğrencilerin başarıları, doğrusu alkışları çok hak etiler. Kültür Müdürlüğünün saz heyeti de üzerlerine düşen görevi iyi yaptılar. Elli öğrencinin görev aldığı koroda, Kırşehir’den başlayan, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden otuza yakın türkünün seslendirildiği bu programda, öğrencilerin başarılarını alkışlıyorum. Ayrıca öğretmenimiz koro şefliğini çok iyi yaptı.
Emekli bir öğretmen olarak geceyi ve bu geceye emeği geçen herkesi kutluyorum. Kırıkkale’den gelmeme bu geceyi izlememe değdi. Torunum heyecanlıydı. Geceye babasını, annesini, anneannesini ve dedesinin de katılımını sağladı. Şunu çok iyi bilmek gerekir. Geleceğin başarılı insanları okullarında yaptıkları bu gibi etkinliklerle şekillenir. Öğrencilerin gösterilerini halka sununcaya kadar yaşadığı heyecanı bir görseniz? Hatta torunumun arkadaşlarındaki heyecanlarını anlattıklarını bir duysanız?
ASIM ATABEY EMEKLİ ÖĞRETMEN 26.5.2015YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .