Konforlu ısı ve ısı tasarrufu için öneriler

Konforlu ısı ve ısı tasarrufu için öneriler

19.01.2015

ÜLKE genelinde olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de etkili olan soğuk ve yağışlı hava ile birlikte doğalgaz kullanımı artarken, kabarık fatura gelmesini önlemek için birkaç ufak püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor. Kırşehir’de ısı ve güneş enerjisi sistemleri ile yıllardır Güntes Güneş Enerjisi ve Doğalgaz Sistemleri adı altında hizmet veren Makine Mühendisi Ömer Çetiner, konforlu ısı sağlanmasının […]

ÜLKE genelinde olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de etkili olan soğuk ve yağışlı hava ile birlikte doğalgaz kullanımı artarken, kabarık fatura gelmesini önlemek için birkaç ufak püf noktalarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kırşehir’de ısı ve güneş enerjisi sistemleri ile yıllardır Güntes Güneş Enerjisi ve Doğalgaz Sistemleri adı altında hizmet veren Makine Mühendisi Ömer Çetiner, konforlu ısı sağlanmasının yanı sıra tasarruf için dikkat edilmesi gereken hususları gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” okuyucuları için açıkladı.
Isı tasarrufu sağlamak için oda termostatının yanı sıra kullanılmayan odalar için termostatik kullanılması önerisinde bulunan Makine Mühendisi Ömer Çetiner, ısı yalıtımının da konforlu ısı sağlama noktasında önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Şu an çetin kış günlerini geçiriyoruz, burada en önemli faktör tasarruf. Tasarruf yaparken de önce binamızın dış cephesinden başlayacağız. Mutlaka ısı yalıtımımızın olması lazım. Pencerelerimizde bilhassa perdelerimiz çok atlıyoruz, ama büyük bir etken. Çünkü bazı perdeler direk peteğin önüne kadar kapatıyor. Mümkünse peteğin seviyesinin üzerinde olması gerekir. Ayrıca peteğin arkasına koyabiliyorsak dış duvara vurmayacak yansıtıcı levhalar koymamız lazım. En büyük soranlardan bir tanesi de sık sık kombimizi açıp kapatıyoruz. Aslında doğrusu bu değildir. Doğrusu oda termostatı kullanarak hem ısı tasarrufu sağlarız, hem ısı konforu elde etmiş oluruz. Çünkü ikisini bir arada bulabildiğimiz en büyük şey oda termostatını kullanmak.
“Dışarının hava sıcaklığı bizim için önemli değil. Önemli olan bizim için odamızın sıcaklığıdır. Biz dış havanın sıcaklığına göre kombimizle oynadığımız zaman hem kombimizin arızasına sebep olabiliyoruz, hem de her zaman için bunu kontrol edemiyoruz. Oda termostatı kullandığımız zaman ihtiyaca göre ısımızı ayarlarız. Herkesin bir ısı anlayışı var. Bazıları için 22 derece ideal, bazıları için 20 derece ideal. Biz hangi sıcaklıkta rahat ediyorsak bunu deneme yanılma yoluyla bularak oda termostatını o sıcaklığa ayarladığımız zaman kombiyle oynamadan bunu kontrol edebiliriz. Şu an bizim önerdiğimiz oda termostatlarından bir tanesi de programlı olanlar, günü üçe bölebiliyoruz. Örneğin çalışan bir aile sabah 08.00’de evden çıkıyor, akşam 17.00’ye kadar evde kimse yok. Sabah 8 ile akşam 5 arasında 16 dereceye ayarlasınlar, eve geldikleri zaman yatana kadar 22 derece. Yattıktan sonra sıcaklık o kadar önemli değil, sonrasını 20 dereceye veya ısı anlayışına göre 19’a düşürebilirler. Böylece istediğimiz konforu yaşamış oluyoruz. Ayrıca tasarruf ediyoruz. Sık sık kombiyle oynamak doğru değil.
“Dikkat edeceğimiz kombimizdeki su seviyesi önemli bir etken. Çünkü eğer su seviyemiz düşükse bazı peteklerimize su gitmeyecektir. Kullanılmayan odalar için de termostatik vana kullanarak oda sıcaklığımızı düşük ayara getirmemiz lazım. Bunu sağlamakla hem oradaki don olaylarına karşı kafamız rahat olur, hem de oradaki soğuk hava diğer odalara gelmez. Örneğin salonu kullanmıyoruz bunu 10 derece civarında ayarlarsak diğer odalarımız 22 derece olsa da sıcaklık kaybı olmaz. Ayrıca odayı ısıtacağımız zaman soğuk odayı ısıtmakla ılıman bir odayı ısıtmak arasındaki fark da ayrıca önemli faktör oluyor. Önemli olan ısı ihtiyacımıza göre odamızı şekillendirmek. Bunun için de oda termostatı kullanmamız gerekiyor. Termostatik vanaları öneriyoruz. Isı yalıtımı ile ilgili kuralları uygulamak, peteğimizin arkasına yansıtıcı levhalar koyarak ısı kaybının dışarı doğru gitmesini engel olmak, ayrıca peteklerin üzerindeki mermer gibi şeyleri kaldırmamız gerekiyor. Çünkü sıcaklık devir daim etmediği zaman, hava sirkülasyonu sağlanmadığı zaman yeterince verim alamıyoruz. Bu soğuk günleri sıcak bir ortamda geçirmek için bunlara dikkat edersek hem ısı konforumuzu yaşarız, hem de daha az bir bedel ödemiş oluruz.
“Kombiyi kapattığımız zaman evimiz soğuyor ve tekrar ısıtmak için uğraşıyoruz. Aslında bir kazancımız yok. Hem kazancımız yok, artı bir de o soğuğu yaşıyoruz veya çocuklarımız varsa üşüyebiliyorlar. Buradaki en önemli faktör oda termostatını kullanarak bunu ayarlamaktır. Çünkü kapattık, ama odanın ihtiyacı var. Bir nebze ihtiyacı var ve onu mutlaka vermemiz gerekiyor. Soğumuş bir ortamı, soğumuş bir duvarı ısıtmakla soğutmadan ısıtmak pek bir şey fark etmiyor. Hatta açıp kapamada daha çok sarfiyatımız olur. Hem ısı konforumuz olmaz, hem ısı tasarrufumuz olmaz. Yani iki güzelliği bir arada görememiş oluruz. Oda termostatını bilinçli kullandığımız zaman istediğimiz sıcaklıkta oturmuş oluruz, soğuğu da yaşamamış oluruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .