KÖMÜR FİYATLARI UÇTU!

KÖMÜR FİYATLARI UÇTU!

17.10.2017

Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, kömür fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 30 arttığını açıkladı

Kırşehir’de sobayla ısınan vatandaşlar, bu kış pahalıya ısınacak

 

Ülkede yaşanan gelişmeler nedeniyle doların yükselmesi, vatandaşı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Her şeyde artan fiyatlar hem satıcıları, hem de alıcıları olumsuz yönde etkiliyor. İşte zamlardan en çok nasibi alan da kömür fiyatları oldu.
Kırşehir’de yıllardır kömürcülük işiyle uğraşan Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, dünya piyasalarında kömür fiyatlarının arttığını, kömür bulmakta sıkıntı yaşarken, buna bir de son günlerdeki dolarda yaşanan artışın eklenmesiyle hem kendilerinin, hem de kömürle ısınan aileleri olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Uğur Çeliker, havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle Kırşehir’deki vatandaşların odun-kömür derdine düştüğünü, ancak kömür fiyatların yüksek olması nedeniyle zorlandıklarını ifade etti.
Geçen kış Kırşehir’de 550-600 liradan satılan ithal soba kömürünün tonunun 900 liraya, 850 liradan satılan kaloriferlik kömürün tonunun bin 200-bin 300 liraya yükseldiğine dikkati çeken Uğur Çeliker, konuyla ilgili olarak gazetemize “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bu yıl daha çok Rusya’dan ithal edilen ve bizim Kırşehir’de satışa sunduğumuz kömürde büyük sıkıntı var. Bugünlerde kömür bulmakta zorlanıyor. Tabi bu durum fiyatları da olumsuz yönde etkiliyor. Buna bir de dolar kurundaki artış eklenince kömür fiyatları geçen yıla oranla büyük oranda arttı. Kömürde gerçekleşen bu artış vatandaşı ister istemez üzdü. Vatandaş kömürünü peşin almak yerine taksitle alıyor. Bazı vatandaşlar devletten aldıkları kömür yardımlarına ilave olarak yarım ton kömürle kışı geçiriyorlar. Geçen yıl 550-600 lira olan sobalık kömürün tonu 900 liraya çıktı. 850 lira olan kaloriferlik kömürün tonu ise 1200-1300 lira oldu. Vatandaşlar kömür alırken daha çok kalitesine bakıyor. Ayrıca kömüre nazaran odun fiyatında ise artış olmadı” dedi.
Kırşehir’in büyük kısmının doğalgazla ısındığını, Kaman ve Mucur ilçelerinin de gelecek yıldan itibaren doğalgazla ısınmaya başlayacağını belirten Uğur Çeliker, “Kırşehir’de kömür satışlarımız genelde doğalgaz kullanmayanlar ile köy, belde ve ilçelere yapıyoruz. Ancak son aylarda dünya piyasalarında kömüre büyük talep olduğu için bu da fiyatların artmasına neden oldu. Bugünlerde Kırşehir’deki müşterilerimizin kömür taleplerini yerine getirmekte zorlanıyoruz. Çünkü kömür bulamıyoruz. Kömür fiyatlarının yükselmesi de bizleri zor durumda bırakıyor. Geçen yıl 550-600 liraya kömür alan vatandaş, bu yıl 900 lira olduğunu görünce sanki fiyatları biz yükseltme bize tepki gösteriyor. Vatandaşlarımız öyle 1-2 ton kömür almak yerine bütçesine göre 200-300 kilo, hatta torba torba kömür alabiliyor. Bu kışı 1,5-2 ton kömürle geçirecek bir vatandaş ısınmaya en aç 2 bin- 2 bin 500 lirayı ayırmak zorunda. Kömür fiyatlarındaki bu kadar yükseliş vatandaşlarımızı olduğu gibi bizlerin satışını da olumsuz yönde etkileyecek. Bu yıl Kırşehir’de kömürle ısınanlar kışı pahalıya geçirecek” diye konuştu.
Kırşehir’de yıllık 1.5-2 ton kömürle kışı geçirdiklerini belirten Yılmaz Candemir isimli vatandaş ise kömürde yaşanan artışın bütçelerini sarstığını dile getirdi. Yaklaşık 2-2 ay önce kömürlerini alan vatandaşların kar ettiklerini açıklayan Candemir, “Kömürlerimizi mecburen taksitle alıyoruz. Yılda yaklaşık 2 ton kömür yakıyorum. Emekliyim ve 2 çocuk okutuyorum. Kömürde yaşanan artış bizi zora sokuyor. Bazı vatandaşlarımız sıkıntı yaşamamak için kömürlerini önceden almışlardı. Biz havaların iyice soğumasını bekledik ama hata yapmışız. Kömür fiyatlarının bu kadar artış göstermesini anlayamadık. Emekli maaşıyla zaten zor geçiniyoruz. Ben de kömürü taksitle alıyorum. Yıllık 1.5 ton kömür ile kışı geçirmeye çalışıyoruz. Zaten paramız olsa evimize doğalgaz tesisatı çektirip onunla ısınırız” şeklinde konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Lutfi ozen

Ülkemizde son zamanlardaçıkartılan kömürün kapasitesi de artmasina rağmen fiyatların yükselmesi anlamsız, ithal kömürün de olması gerçekten sorun

21.12.2017, 12:03

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .