Kömür fiyatları düştü

Kömür fiyatları düştü

30.01.2019

Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, kömür fiyatlarının yüzde 30 oranında düşmesinin tüketicileri rahatlattığını açıkladı Kömür fiyatları düştü Şehrimizde uzun yıllardır kömürcülük işiyle uğraşan Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, geçtiğimiz yıl dünya piyasalarında kömür fiyatlarının arttığını, buna bir de dolar kurundaki yükselişin eklenmesiyle yükselen kömür fiyatları, doların yeniden düşüşe geçmesiyle birlikte düşmeye başladığını açıkladı. Geçen yıl […]

Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, kömür fiyatlarının yüzde 30 oranında düşmesinin tüketicileri rahatlattığını açıkladı

Kömür fiyatları düştü

Şehrimizde uzun yıllardır kömürcülük işiyle uğraşan Çınar Kömür Sahibi Uğur Çeliker, geçtiğimiz yıl dünya piyasalarında kömür fiyatlarının arttığını, buna bir de dolar kurundaki yükselişin eklenmesiyle yükselen kömür fiyatları, doların yeniden düşüşe geçmesiyle birlikte düşmeye başladığını açıkladı.
Geçen yıl 700-900 lira arasında satılan kömürün 2018 yılı Ağustos ayından itibaren bin 700 liraya kadar çıktığını, ancak bugün fiyatların bin 200 liraya kadar düştüğünü belirten Uğur Çeliker, satışların artmaya başladığına dikkat çekti.
Kırşehir’de doğalgaz kullanmayan vatandaşların aldığı kömür fiyatlarının düşmesinin satışların olumlu yönde etkilediğini ifade eden Uğur Çeliker, “Havaların soğuması ile birlikte alım gücü düşük olan halkımız kömür almak zorunda kaldı. Tabi eskisi gibi insanlar ton olarak değil, maddi durumlarına göre torba torba almayı tercih ediyorlar. Geçen yıl Ağustos ayında dolardaki hızlı artışla birlikte yükselişe geçen kömür fiyatları da yükseldi. Bir ara bin 700 liraya kadar yükselen kömürün ton fiyatları doların gerilemesiyle birlikte ithalatçı firmaların da indirime gitmesiyle yüzde 30 civarında düştü. Bu da alım gücü düşen vatandaşlarımızı az da olsa rahatlattı. Tabi bütün arzumuz fiyatların daha da düşmesi ve halkımızın daha ucuza ısınmalarıdır” dedi.
Kırşehir’de kömürle ısınan vatandaşlar da fiyatların düşmesiyle az da olsa rahatladıklarını belirterek, “Geçen yıl daha ucuza ısınıyorduk. Fakat bu kışa girerken fiyatların hemen hemen iki katına çıkması ile nasıl ısınacağımızı düşünüyorduk. Dolardaki düşüşle birlikte kömür fiyatlarının da düşmesi bütçemizi az da olsa rahatlattı. İnşallah dolar düşer, kömür fiyatları daha da aşağıya iner, bizler de rahat ısınırız” diye konuştular. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .