KOCABEY KAVAKLIĞI UNUTULDU

KOCABEY KAVAKLIĞI UNUTULDU

09.03.2015

Mustafa Bağ’dan siyasilere veryansın: “Herkesin bu şehre bir şeyler katma telaşında olması gerekirken talanın içinde kendilerini memur hissederlerse sonuç kısır olmaktan öteye geçmez”

Aquae Saravenas Kırşehir Çevre, Ekoloji, Eğitim ve Araştırma Derneği (AS-ÇED) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bağ, talanın içinde yok olmayla karşı karşıya kalan Kocabey Kavaklığı’nın unutulduğunu dile getirerek, özellikle Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan’a veryansında bulundu.

Erozyona terk edilen ve verilen sözlere rağmen yılan hikayesine dönen Kocabey Kavaklığı’nın kurtarılması için yapılması gereken çalışmalar için tüm siyasilere çağrıda bulunan Mustafa Bağ, Açık Mektup adı ile yaptığı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

DSC_8040 copy
“Yıl 2011 Kırşehir Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan ile birlikte Çevre ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nu makamında ziyaret ettik. Kırşehir’deki çevre erozyonu konuştuk. Kocabey Milli Park Projesini kendilerine sunduk. Çözüm istedik. Sözler aldık. Aradan üç yıl geçti. Bu süreç içinde Kocabey Kavaklığı ve uzantısı için ayrılan parayla proje için bakanlık ihale yaptı.
Proje Eylül 2013 yılında Terme Grand otelde görücüye çıktı. Kabul gördü. Toplantıya Milli parklar Genel Müdür Yardımcısı ve daire başkanları da katıldı. Kırşehir Milli Parka sahip olmadaki ilk adımını Rekreasyon alanı ile atmış oldu.
“Proje sonrası katılımcılar ve bürokratlar ‘Yapılanma için artık sıra sizde’ sözcüğü konuşuldu. Aramızda çokbilmişler. Hat da ukalalar vardı. Yemeklerini yediler. Bir öğün karın tokluğu ile konuştular ve çekip gittiler. Aradan iki yıl geçti. Kocabey Kavaklığı talanın içinde artık yok olmayla karşı karşıya kaldı. İki yıl içinde yapılandırma ihalesi yapılamadı. Yapılmadı. Zira Milletvekilleri bakan ziyaretinden sonra bu işle ziyaret sonrası asla ilgilenmediler.
“Kocabey Kavaklığı’ndan İkizağıl sazlık alanlarına, Sıdıklı’ya uzanan sahil bandı (45 bin hektar) hiçbir metrekaresinde şahıs arazisi yok. Bu alanlar erozyona terk edildi. Yağmacılar çekilen sularla ortaya çıkan sazlık alanları yaktı kendilerine tarla açtı. Ağaç katliamı hız kesmedi.
“Bizler bir çevreci olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yaptığımıza inanıyorum. Gerçek güç siyasilerdeyken neden parmaklarını oynatmadılar. Neden bölgeye yönelik bir çivi çakmadılar. İstihdam ayaklarımızın dibinden kayıp gidiyor. Eko turizm ile kültür turizm destinasyonu birleşebilir diyoruz. Diyoruz ama ne dinleyen, ne de anlayan var.
“Japon Bahçesi’nden onur duyanlar dönüp kendilerine bakmayı bir kusur mu sayıyorlar? Niçin kendimizden var olana sahip çıkmıyoruz? Üç yıl önce Milli Emlak’tan ‘Botanik Alan’ yapmak için talep ettiğimiz (Davulağıl) bölgesindeki arazi için bir cümle cevap dahi vermediler. Oysa bir boya fabrikasının ceviz yetiştireceğim bana arsa verin dediğinde dönemin valisi ve müdürleri seferber olmuşlardı. Bu ayıp Kırşehir’e yeterde artar bile.
“Herkesin bu şehre bir şeyler katma telaşında olması gerekirken talanın içinde kendilerini memur hissederlerse sonuç kısır olmaktan öteye geçmez.
“Kocabey Kavaklığı için uğraş verdiğimiz dönemde, bize En Büyük destek AKP Milletvekili Hacı Turan ve CHP Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır’dan gelmişti. Her iki vekil bölgeye gelerek incelemeler yapmışlardı. Dönemin Milletvekili Mikail Aslan Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılıç ve heyetini komple bölgeye taşımışlardı.
“STK olarak biz tüm bunları hazırlayıp siyasilere sunduk. Onlar yanımızda yer aldı. Her şey hazırlandı. Ocağa koyma işini iki vekil her ne hikmetse yapmadılar. Yapmıyorlar.
“Ben hangi partiden olursa olsun milletvekili adaylarına sesleniyorum. Lütfen bu bölgeye yönelik proje üretsinler. Kendilerine katkı sağlamaya hazırız. Kazanan benim şehrim. Bizim insanımız olsun. Kazanan doğa ve çevre olsun. Her şeyimiz var. Sadece adımız konmadı. Tescilimiz yapılmadı. Neden?
“Bizler kuru laflardan bıktık usandık. Kandırmalara artık bir son verilsin. Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, güç hâlâ sizin elinizde. Lütfen diyorum. Bu iş yılan hikâyesine dönmeden bir adım atın.”YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Mustafa Bağ

Teşekkürler Çiğdem Gazetesi

10.03.2015, 9:02

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .