Kocabey Kavaklığı da canlanıyor

Kocabey Kavaklığı da canlanıyor

03.08.2017

Tabiat Parkı teklifi Bakanlığa sunulan Kocabey Kavaklığı’nda Bal Ormanı Projesi ile de arıcılık geliştirilecek…

KIRŞEHİR’DE 49 yıl boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kavaklık alanı olarak hizmet veren Kocabey Kavaklığı, Tabiat Parkı olacak.
Şehrimizde Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin korunması ve tanıtımı noktasındaki çalışmaların yanı sıra Aşıkpaşa Tabiat Parkı gibi Kocabey Kavaklığı da yeniden canlandırma çalışmaları içerisinde yer alacak.
2013 yılında Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından 2012 yılı Temmuz ayında ihalesi gerçekleştirilen peyzaj onarım ve rekreasyon projesi ile doğaya yeniden kazandırılma noktasında çalışmaların yürütüldüğü Kocabey Kavak Plantasyon Sahası’nın Tabiat Parkı olması için girişimler sürerken, alan Bal Ormanı Projesi kapsamındaki protokolle arıcılığa kazandırılacak.
Kırşehir’de Belediye Başkanlığı projesi kapsamında Aşıkpaşa’da yürütülen Tabiat Parkı çalışmalarının yanı sıra Kocabey Kavaklığı da Tabiat Parkı olarak yeniden canlandırılacak.
Şehrimizdeki doğal alanların canlandırılması ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın Kocabey Kavaklığı’nın Tabiat Parkı olması noktasındaki talebinin değerlendirildiğini söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, “Bölge Müdürlüğümüz Kırşehir’de toplam 5 adet proje yürütüyor. Geçen seneden devam eden biyokişilik envanter çalışmamız ile bu yıl içerisinde başlattığımız Aşıkpaşa Tabiat Parkı’ndaki meşe çalışması ve kamera görüntüleriyle tüm alanın denetlenmesi şeklinde. Aşıkpaşa Tabiat Parkındaki müzemizle ilgili çalışma devam ediyor. Aşıkpaşa Tabiat Parkıyla ilgili bütün çalışmalar bitti. Bununla ilgili Belediyemize işletmeciliği teklif ettik. Belediyemiz kabul etmedi. Şimdi açık ihaleye çıkacağız. Seyfe Gölümüzle ilgili hem tanıtım filmi, hem de çevre düzenlemesi bu sene yapılacak. Böylece devamlılığı sağlanacak. Aynı zamanda tanıtım kitabı hazırlığı içerisindeyiz ve çalışmamız sürecek bu sene de. Kocabey’de DSİ’nin mülkiyeti içerisinde Orman Bölge Müdürlüğümüz Bal Ormanı Projesiyle ilgili bir protokol yaptı. Biz de Tabiat Parkı teklifinde bulunduk. Genel Müdürlük ve Bakanlık bunu değerlendirecek. Direk bize tahsisli alan değil, ama biz bir tarafını da canlı tutmak için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.
BU ARADA Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, 49 yıl boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kavaklık alanı olarak hizmet veren Kocabey Kavaklığı’nın tabiat parkı ilan edilmesine ilişkin talebi geçtiğimiz yıl ilk kez dile getirmişti.
Mikail Arslan, “Kocabey Kavaklığı’nın tabiat parkı olarak ilan edilmesini istiyoruz. Mülkiyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde (DSİ) olan, 49 yıl tarım bakanlığınca kavaklık alanı olarak kullanılan ve süresi bitip DSİ’ye teslim edilen bu alanın hemen tabiat parkı ilan edilmesi gerekiyor. Proje çalışmaları tamamlanmış olan projenin bir an önce realize edilmesi gerekir. Ortaköy yolu üzerinde olan bu alanın Nevşehir ve Kapadokya turizmine hizmet verecek şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. 2 bin dönümlük bir fidan alanının kazandırılması mümkündür. Kırşehir bir fidancılık merkezi olabilir. Fidancılığın merkezi olma konusunda Kırşehir Belediyesi ile birlikte yürüteceğimiz çalışmalara Bakanlığın desteğini bekliyoruz” açıklamasında bulunmuştu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .