KOAH’tan pulmoner rahebilitasyon ile korunun

KOAH’tan pulmoner rahebilitasyon ile korunun

11.03.2015

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürlüğü, kronik akciğer hastalıkları tedavisinde önemli bir yeri olan pulmoner rehabilitasyon ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir program olan pulmoner rehabilitasyonun nefes darlığıyla başa çıkabilmeyi ve aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissedilmesini sağladığı belirtildi. Uzun süreli akciğer, […]

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürlüğü, kronik akciğer hastalıkları tedavisinde önemli bir yeri olan pulmoner rehabilitasyon ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir program olan pulmoner rehabilitasyonun nefes darlığıyla başa çıkabilmeyi ve aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissedilmesini sağladığı belirtildi.
Uzun süreli akciğer, solunum problemi olduğunda, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmek veya normal günlük aktiviteleri yapmanın güçleştiği belirtilerek, çok kolay yorulma ile sıklıkla tükendi hissine neden olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Nefessizlik hissi çok korkutucu olabilir; buda nefes darlığının kötüleşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için birçok kişi daha az hareket eder. Oysa bu çözüm değildir. Hareketliliğin kısıtlanması sizi güçsüz, yorgun ve daha fazla nefes darlığı ile karşı karşıya bırakır. Pulmoner rehabilitasyon bu kısırdöngünün kırılmasında size yardımcı olacaktır” denildi.
Pulmoner rehabilitasyonun “Kişiye özel egzersiz programı. Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hasta ve aile eğitimi. Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri. Beslenme danışmanlığı, tedavisi. Destekleyici, arkadaşça ortam” gibi içeriklerinin bulunduğu ve
pulmoner rehabilitasyonun hedefleri arasında “Konusunda eğitimli, deneyimli hekimler, fizyoterapistler, hemşireler, diyetisyenler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar bir ekip olarak birlikte hastalığınızla başa çıkmanızı sağlayacaklardır. Solunum problemlerinizden kaynaklanan yakınmalarınızı ve gelişebilecek olumsuzlukları önlemek ve azaltmak. Günlük yaşam aktivitelerinizi yapabilir hale gelmenizde yardımcı olmak. Fiziksel kapasiteniz iyileştirmek ve egzersiz kapasitenizi artırmak. Hastalığınız ile ilgili endişe ve korkularınızla başa çıkmanıza yardımcı olmak. Hastane başvurularını ve yatış gerekliliğini azaltmak” yer aldığı belirtilen Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü açıklamasında, pulmoner rehabilitasyon programlarına Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), astım, bronşektazi, kistik fibrozis, göğüs kafesi hastalıkları, solunum problemi yaratan sinir-kas hastalıkları, akciğeri etkileyen bağdokusu hastalıkları ile akciğer nakli bekleyen veya akciğer cerrahisi öncesi ve sonrası solunum problemleri olan hastaların başvurabileceği kaydedildi.
Nefes darlığı nedeni ile yaşam kalitesi ve fiziksel kapasitesi bozulan, hastalığı hakkında bilgi edinme ihtiyacı olup, hastalığın yarattığı kısıtlamalarla baş etmeyi öğrenmesi gereken hastalara yönelik uygulanan program için ilk adımın en yakın pulmoner rehabilitasyon programı uygulayan merkeze ulaşmak olduğu belirtilirken, aile hekimi veya sağlık kuruluşundan pulmoner rehabilitasyon programı olan merkezlerin öğrenilebileceği bilgisi verildi.
PULMONER REHABİLİTASYONUN YARARI
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından yapılan pulmoner rehabilitasyon ile ilgili bilgilendirici açıklamada, sağladığı yararlar şöyle sıralandı:
“Fiziksel aktiviteyi artırmak niçin önemli? Egzersiz, pulmoner rehabilitasyon programlarının en önemli bölümüdür. Egzersiz kalp ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Kaslarını güçlendirerek, nefes darlığı hissini azaltır.
“Hasta ve Ailesine Eğitim: Hasta ve ailesinin eğitimi, pulmoner rehabilitasyonun diğer bölümüdür. Eğitim programlarının içeriğinde akciğerlerin nasıl çalıştığı, hastalıklar ile ilgili bilgilendirme, tedavi, ilaçların etkileri ve yan etkileri, inhaler kullanma teknikleri, yardımcı solunum cihazlarının kullanımı ve kendine bakım, oksijen kullanımı koşulları ve nasıl kullanılacağı, solunum teknikleri, egzersizin önemi, solunum problemleri (nefes darlığı, öksürme, balgam çıkarma) ile baş edebilme yöntemleri, seyahat.
“Hastalığın getirdiği kısıtlamalarla nasıl başa çıkılabilir? Pulmoner rehabilitasyon programlarında, stresle ve hastalıkla baş edebilme ve gevşeme teknikleri öğretilmektedir.
“Beslenme alışkanlığı neden önemli? Sorunlar nasıl çözülebilir? Uzun süreli solunum hastalığı kilo kontrolü ve beslenme ile ilgili sorunlara yol açabilir. Nefes darlığı, dengeli beslenmeyi engelleyebilir.”
Pulmoner rehabilitasyon programına ulaşım imkânı yoksa, hastanın kendi kendine yapabileceği çok şeyin var olduğu ve öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına danışarak yapabilecekleri hakkında bilgi edinebilecekleri ve yaşam kalitesini sigarayı bırakarak, ilaçlarını doğru kullanmayı öğrenerek ve düzenli egzersiz yaparak artırabileceklerinin belirtildiği açıklamada, “En basit ve en önemli egzersiz düzenli yürüyüş yapmaktır. Sağlıklı bireyler için her gün en az 20dakika yürüyüş önerilmektedir. Yürüyüş programları, yürüme süresi ve mesafesini artıracak şekilde planlanır” denilerek basit egzersiz programı uygulanabileceği belirtildi.
YÜRÜYÜŞLERDE YAPILMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR
“Düz bir zemin üzerinde yürünmelidir.
“Hastanın kısa etkili nefes açıcı ilacı her zaman yanında olmalıdır.
“Mümkünse sürekli olarak, çok uzun süreli duraklamadan yürünmelidir.
“Yürüme zamanı yavaş yavaş artırılmalıdır.
“Yürüme süresi, hiç ara vermeden (dinlenme ihtiyacı olmadan) yürünebildiği zaman artırılmalıdır.
“Eğer hasta oksijen kullanıyorsa; oksijenle birlikte yürümelidir, oksijen kullanımı pullanılacak
“Oksijen kaynağının seçimi için göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalıdır.
“Fazla miktarda yemek yedikten sonra yürünmemelidir.
“Bir anda aşın egzersize kalkışılmamalı, tempo yavaş yavaş artırılmalıdır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .