KİTAP FUARI YOĞUN İLGİ TOPLUYOR…

KİTAP FUARI YOĞUN İLGİ TOPLUYOR…

17.09.2019

32. Ahilik Haftası Kırşehir’de çeşitli etkinliklerle devam ediyor… KİTAP FUARI YOĞUN İLGİ TOPLUYOR… Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası” çeşit çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 32. Ahilik Haftası çerçevende bugün Cacabey Meydanı’nda Kitap Fuarı açıldı. Açılışa Vali […]

32. Ahilik Haftası Kırşehir’de çeşitli etkinliklerle devam ediyor…

KİTAP FUARI YOĞUN İLGİ TOPLUYOR…

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen “Ahilik Haftası” çeşit çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 32. Ahilik Haftası çerçevende bugün Cacabey Meydanı’nda Kitap Fuarı açıldı. Açılışa Vali İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, İl Genel Meclisi Başkanı Hacı Ömer Seyfi, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ile bazı dire müdürleri, oda ve dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.
Kitap Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, 32. Ahilik Haftası nedeniyle birazdan açılışını gerçekleştirecekleri kitap fuarının ilim-irfan şehri olan ve eğitimde marka kent Kırşehir’e ve Ahiliğe yakışır etkinliklerden birisi olacağını söyledi.
Kitap Fuarının, okuyucu sayısının artmasına vesile olmasını temenni ettiğini belirten Vali İbrahim Akın, şunları söyledi.
“Orta Anadolu’nun güzide kentlerinden birisi olan Kırşehir ilimiz, tarihi ve kültürel değerleri ve bağrında yetiştirdiği nice değerli şahsiyetleri ile asırlar boyunca milletimizin yaşayışına yön vermiş önemli bir şehrimizdir. İlimizde doğup büyüyen ve zaman içinde milletimizin yaşadığı diğer coğrafyalara yayılan bu kültürel değerlerimizden birisi de Ahi Evran- Veli’nin mimarı olduğu Ahilik geleneğidir. Bizler de bu kültürün mirasçıları olarak milletimize özgü bu geleneği yaşatmak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, bu yıl 32.’sini düzenlediğimiz Ahilik Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Bizler için en kolay ve en etkili öğrenme yollarından birisi kitap okumaktır. Ruhumuzu yücelten ve bizleri cahilliğin pençesinden kurtaran kitaplar, her türlü bilginin kaynağı olduğu gibi kültürel mirasın gelecek nesillere ulaşmasını sağlayan önemli bir araçtır. Gerçekçi olmak gerekirse çok okuyan bir toplum değiliz. Özellikle son yıllarda iletişim araçlarının ve internetin hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmesinden dolayı kitaplara olan ilgi gittikçe azalmaktadır. Oysa her zamankinden daha çok kitap okumamız gereken bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzden millet olarak kitaplara gereken değeri vermeli özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırmalı, kitaba dokunmaktan ve okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmeliyiz. Sayısız kitabı bünyesinde barındıran kütüphaneler ile her türlü kitaba kolayca ulaşmamızı sağlayan kitap fuarları kitap okumak için en güzel vesiledir. Nitekim yarın değerli yazar ve şairlerimizin de yer aldığı, birçok kitapevinin katılımıyla oluşan fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize iyi günler diliyorum.”
Kitap Fuarı açılış programı, kurdele kesiminin ardından Vali İbrahim ve beraberindeki heyet tarafından kitap stantlarının gezilmesi ve kitapları inceleyerek yazarlarla sohbet edilmesi ile sona erdi.
Cacabey Meydanında açılan kitap fuarı, Ahilik Haftası kutlamaları boyunca halka hizmet verecek.
Bu arada Pazartesi günü başlayan Ahilik haftası etkinlikleri de devam ediyor. Hafta nedeniyle yarın saat 12.00’de Anıt Meydanı’nda yapılacak ve ikramların ardından Saat 14:00’da Ağalar Konağı’nda Yöresel Yemek Yarışması düzenlenecek. Ardından Neşet Ertaş Kültür Merkezi’ndi Devlet Tiyatroları tarafından çocuklara yönelik bir tiyatro oyunu sahneye koyacak.
Saat 18.00’de de Cacabey Meydanı’nda Kuaförlerin Şov Gösterisi sunulacak. Saat 19.00’da Selçuklu Kıyafetleri Defilesi ile Türk Dünyası Halk Dansları Gösteriler sunacak. Saat 20.00’de Kelebek Düğün Salonu’nda geleneksel Esnaf Gecesi düzenlenecek. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .