Kırşehirlilerin demiryolu beklentisi artıyor

Kırşehirlilerin demiryolu beklentisi artıyor

03.08.2017

Kırşehir-Aksaray, Aksaray-Ulukışla şeklinde olacak.
Demir yolu ile ilgili sondaj çalışmaları devam ediyor

Kırşehirlilerin uzun süredir beklediği demiryolu projesinde sondaj çalışmalarının devam ettiği ve yıl sonunda proje ihalesinin yapılmasının beklendiği öğrenildi.
Proje, Kırıkkale Delice’den başlayacak ve Kırşehir-Aksaray, Aksaray-Ulukışla şeklinde olacak. Demiryolu ile ilgili sondaj çalışmaları devam ediyor. Yapım ihalesinin ardından yıl sonuna doğru proje, ilk kazmanın vurulması ile başlayacak.
Geçtiğimiz Nisan ayında Aksaray’a giderek incelemelerde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın Kırşehir Aksaray Ulukışla demir yolu hattının temelinin bu yıl atılacağını söylemesi Kırşehirlilerin büyük beklentilerine neden olmuştu.
Kırşehir-Aksaray-Ulukışla demiryolu hattının yatırım programı içerisinde yer aldığını ve Kırıkkale Yenice’den başlayıp, Kırşehir-Aksaray-Ulukışla demiryolu hattında çalışmaların yürütüldüğünü belirten Apaydın, “Koridorumuz netleşti. Koridorumuzun netleşmesiyle birlikte Aksaray – Ulukışla çakmaktan bağlanıyor, çakmak bağlantısı ile birlikte sahada sondajlarımızda başladı. Projeci firmaları biz sondajları sahada incelemek için Aksaray’a geldik. İnşallah hedefimiz 2-3 ay içerisinde sondajları bitirmek. Sondajlardan sonra, burası çok kolay bir güzergah. Yaklaşık 86 kilometre, yaptığımız çalışmalarda kazı, dolgu, menfez ve alt ile üst geçitler var. Çok zor bir güzergah değil. İnşallah hızlıca sanat yapılarının da tasarım çalışmaları bittikten sonra yıl içerisinde yapım ihalesine çıkacağız. Her şey iyi giderse hedefimiz inşallah yıl sonuna kazmayı vuracak hale getireceğiz. İnşallah Aksaray-Ulukışla hızlı tren bağlantısı ile burada hem yük, hem yolcu taşımacılığı birlikte yapılacak. Aynı zamanda Aksaray OSB’ye 8 kilometrelik bir bağlantı yapacağız. Bu bağlantı ile de OSB’nin yüklerini Mersin’e indireceğiz. Çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor” dedi.
Öte yandan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da “Kırıkkale Delice’den başlayacak ve Kırşehir-Aksaray, Aksaray-Ulukışla şeklinde olacak bir demiryolu projesi daha var. Sondaj çalışmalarının devam ettiği demir yolu ile ilgili yapım ihalesinin ardından yıl sonuna doğru proje, ilk kazmanın vurulması ile başlayacak” dedi.
Öte yandan AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir-Aksaray Demiryolu çalışmaları hakkında gazetemize yaptığı açıklamada “Kırşehir-Aksaray Demiryolu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kırşehir-Aksaray Demiryolu için (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alım İşi ihalesi 30 Mart’ta yapıldı. Kırşehir-Aksaray Demiryolu yaklaşık 131 kilometre olacak ve 600 takvim gününde tamamlanacak” dedi.
Öte yandan yıllardır bir türlü iyileştirilmeyen Kırşehir-Aksaray karayolunun da bölünmüş yola kavuşturulması için çalışmalar başlatıldı.
Kırşehir’i Güneye bağlayan ve her gün binlerce aracın geçiş yaptığı Kırşehir-Aksaray Karayolu’nun yıllardır iyileştirilmemesi ve duble yol haline getirilmemesi bölge halkının tepkilerine neden oluyor.
Kırşehir-Ankara, Kırşehir-Kayseri Karayolunun her geçen gün iyileştirilerek ulaşımda büyük rahatlama sağladı. Kırşehir-Kaman, Kırşehir-Mucur-Hacıbektaş-Nevşehir yolu duble yol haline getirilirken, geçtiğimiz yıllarda Milletvekili Mikâil Arslan’ın çaba ve girişimleri sonucu Kırşehir-Ortaköy arasının genişletilerek üç şeritli yola dönüştürüldü. Ancak Aksaray yönünde hiçbir çalışma yapılmaması, bırakın yolun genişletilmesi, yamalarla geçiştiriliyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Aksaray-Kırşehir arasının bölünmüş yol olması için gerekli çalışmaları yaptığını, yol boylarında genişletme ve düzenleme çalışmalar yaptığını belirten Kırşehirliler, bu yolun biran evvel bölünmüş yola dönüştürülmesi halinde Aksaray ve Kırşehir illerinin büyük katkı sağlayacaklarını söylediler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .