Kırşehirlilere Nevruz daveti

Kırşehirlilere Nevruz daveti

18.03.2015

Birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, barış, dostluk, kardeşlik ve sevginin ön plana çıkarılması hususunda önemli özelliklere sahip olan Nevruz, 21 Mart Cumartesi günü Cacabey Meydanı’nda kutlanacak…
Vali Necati Şentürk, tüm Kırşehir halkını hoşgörü ve barışın simgesi Nevruz kutlamalarına davet etti…

“YENİGÜN” anlamını taşıyan ve kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanan ve bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, 21 Mart Cumartesi günü tüm yurtta, Türk Cumhuriyetlerinde ve Ortadoğu’daki birçok ülkede olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi olan, Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen, doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz kutlamalarında sevgi ve barışın egemen kılınması için tüm resmi ve sivil toplum kuruluşları hoşgörü çağrısında bulunurken, Nevruz Bayramı, Kırşehir’de Valilik tarafından düzenlenen program çerçevesinde kutlanacak.

Pek çok olayın başlangıç günü olarak kabul edilmiş ve bir bayram olarak türlü geleneklerle kutlana gelmiş, Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı ve esas öğesi ateş yakmak olan Nevruz kutlamaları, Kırşehir’de bu yıl Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek.
Nevruz Bayramı kutlamaları saat 11.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.
Vali Necita Şentürk’ün tüm Kırşehir halkını davet ettiği Nevruz Bayramı etkinlikleri, Nevruz konulu konuşmanın yapılması sonrasında Nevruz konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam edecek.
Halk oyunları gösterisinin ardından Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu’nun konserinin yer alacağı etkinliği Davul-Zurna Ekibi’nin gösterisi izleyecek.
Nevruz Bayramı, Nevruz ateşinin yakılması ve temsili demir dövülmesinin ardından da konuklara Türkmen pilavı ve Ahi helvası ikramında bulunulması ile sona erecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .