Kırşehirliler Vakfı “Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak” konulu söyleşi düzenledi

Kırşehirliler Vakfı “Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak” konulu söyleşi düzenledi

20.03.2015

Kırşehirliler Vakfı Gençlik Komisyonu Çanakkale Zaferimizin yüzüncü yılında şehitlerimizi anmak ve bu zaferi anlamak için “Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak” adlı bir program düzenledi. Kırşehirliler Vakfı Gençlik Komisyonu’nun düzenlediği programa Gazi Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Ünal ve araştırmacı Bilal Koç katıldı. Program Çanakkale zaferimizle ilgili bir sinevizyon gösterisiyle başladı ve ardından konukların söyleşisine […]

Kırşehirliler Vakfı Gençlik Komisyonu Çanakkale Zaferimizin yüzüncü yılında şehitlerimizi anmak ve bu zaferi anlamak için “Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak” adlı bir program düzenledi.
Kırşehirliler Vakfı Gençlik Komisyonu’nun düzenlediği programa Gazi Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Ünal ve araştırmacı Bilal Koç katıldı.
Program Çanakkale zaferimizle ilgili bir sinevizyon gösterisiyle başladı ve ardından konukların söyleşisine geçildi.

 

kırşehirliler vakfı  (2) copy
Çanakkale Savaşı’nın önemine dikkat çeken Bilal Koç “1911-1912 Trablusgarp Savaşı ve daha sonra 1922 yılına kadar Anadolu coğrafyasında Osmanlı Devleti fiili olarak savaşmıştır. Bu savaşlarda kayıtlı olan 750 bin askerden 252 binini yaklaşık üçte birini Çanakkale Savaşında kaybediyoruz ve bu kayıplar sadece kayıtlı olanlardan ibarettir. Çanakkale Savaşında sadece eli silah tutan erkekler değil; yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden herkes vatanı için mücadele etmiştir ve hatta erkek kılığında Ahmet, Mücahide gibi isimlerle savaşa katılan kadınlarımız olmuştur. Cephanemiz kalmadığında bunu Mustafa Kemal Atatürk’e bildirmişlerdir ve Mustafa Kemal bunun üzerine ‘Cephaneniz yoksa süngünüz var’ demiştir ve bu anı savaşı kazandıkları an olarak nitelendirmiştir. Çanakkale; büyük acıların, trajedilerin, kayıpların yaşandığı şanlı bir zaferdir. Bu zaferi General Winston Churchill ; ‘Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısında adeta bir kale gibi dimdik durmayı başarmışlar’ sözleriyle anlatmıştır. Çanakkale kısa bir tarihin ürünü değildir, tarihe genel bir perspektiften bakmalıyız. Tarih bir bilinçtir, bir hafızadır; övünç kaynağı olmamalıdır, bir şuur ve hareket kaynağı olmalıdır.” dedi.
Prof. Dr. Halil İbrahim Ünal da Kırşehir Vakı’nda gerekçekleştilen söyledi Çanakkale Zaferi’nin nasıl kazandığını anlamakta ve bu savaşta şehit olan tüm şehitlerine rahmet diledi.
Kırşehirliler Vakıf Gençlik Komisyonu üyeleri de söyleşiye katılarak üyelerini anlatan Prof. Dr. Halil İbrahim Ünal ile Bilal Koç’a teşekkür ettiler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .