KIRŞEHİRLİLER TÜRKÜ ŞÖLENİNE DAVETLİ

KIRŞEHİRLİLER TÜRKÜ ŞÖLENİNE DAVETLİ

19.09.2017

Panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferansların düzenleneceği Ahilik Haftası’nda türkü şöleni yaşatacak sanatçılar sahne alacak…

13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 30. Ahilik Haftası’nda bugün türkü şöleni yaşanacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek.
30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamalarında bugün saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda MEM Şed Kuşatma Töreni ve Çıraklar Tiyatrosu gösteri sunacak.
Saat 12.00’de Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak.
Ağalar Konağı’nda saat 12.00’de Yöresel Yemekler Yarışması’nda Kırşehir’in yöresel lezzetleri yarışacak.
Ahi Evran Külliyesi’nde Çiçekdağı Günü ve Akçakent Günü düzenlenecek.
Saat 14.00’te Ahi Stadyumu’nda davul-zurna ile okçuluk gösterileri olacak.
Cacabey Meydanı’nda Kırşehir Ses Yarışmacılarının konserinin ardından Yetim Barış konser verecek.
Ahi Evran Üniversitesi’nde Erol Erdoğan ve Mustafa Şen konferans verecek.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Bacıyan-ı Rum Başarılı İş Kadınları Paneli gerçekleştirilecek.
Bugünkü etkinliklerde Kırşehirlilere adeta türkü şöleni yaşatacak olan sanatçılar sahne alacak. Saat 19.00’da Cacabey Meydanı’nda semah gösterisi sonrasında Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konser verecek.

ŞENLİKLİ BİR HAFTA YAŞANACAK
Kutlamalarda yarın ilk olarak saat 12.00’de Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı yapılacak. Ahi Evran Külliyesi’nde Mucur Günü düzenlenecek. Saat 14.00’te Ahi Stadyumu’nda gösteri sporları tanıtılacak. Cacabey Meydanı’nda Güzel Sanatlar Lisesi Şenlikleri olacak. Saat 16.00’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ahi Ocaklarının tiyatro oyunu sahnelenecek. Ahi Evran Üniversitesi’nde Ali Mazak tarafından konferans verilecek. Saat 19.00’da Cacabey Meydanı’nda Kırşehirliler, Grup Tillo ve Sufi Mehter ile müzik şöleni yaşayacak. Saat 19.00’da da Kelebek Düğün Salonu’nda yapılacak Esnaf Gecesi’nde TRT sanatçıları konser verecek.

AHİLİK GELENEĞİ, ŞED KUŞATMA

22 Eylül Cuma günkü etkinliklerde Ahi Evran Külliyesi Meydanı’nda saat 10.00’da Mehteran gösterisi sonrasında Kur’an-ı Kerim tilaveti ile dua ve vaazın ardından Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” canlandırılacak.
Esnaf ziyaretlerinin gerçekleştirileceği programda saat 10.00’da Ahi Evran Külliyesi’nde Boztepe Günü gerçekleştirilecek. Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak. Saat 14.00’te Aşık Paşa Spor Salonu’nda dart müsabakası yapılacak. Cacabey Meydanı’nda Ahi Evran Üniversitesi İlahi Grubu’nun dinletisi; Aşık Paşa Spor Salonu’nda masa tenisi müsabakası; Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ulvi Alacakaptan Tiyatrosu’nun oyunu sahnelenecek. Cacabey Meydanı’nda Osman Öztunç ve Mustafa Yıldızdoğan konseri ile Kırşehirliler güzel bir akşam geçirecek.

DEVLET ERKANI KIRŞEHİR’DE

Başbakan Binali Yıldırım ile çok sayıda Bakan, Milletvekili ve bürokratın katılmasının beklendiği 30. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi töreni 23 Eylül 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
23 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 11.00’de Cacabey Meydanı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak törende Mehteran Bölüğü Konseri sonrasında Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” töreni gerçekleştirilecek.
Protokol konuşmaları sonrasında “Yılın Ahisi”, “Yılın Kalfası”, “Yılın Çırağı” ödülleri ile “Ahilik Hizmet” ve “Ahilik Onur” ödülü verilecek.
Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak.
30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı’nın son günü olan 24 Eylül 2017 Pazar günü saat 14.00’te eski otogar altında bulunan alanda atlı cirit gösterisi yapılacak. Haftanın son etkinliği de saat 19.00’da Kent Park’ta Belediye THM Konseri olacak.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .