“Kırşehirliler siyasette yok sayılmıştır”

“Kırşehirliler siyasette yok sayılmıştır”

08.04.2015

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Başkanı Ünal Kaya, Kırşehir’in Meclis’te temsil edilememesine veryansın etti. Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Başkanı Ünal Kaya, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde adayların belli olmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, özellikle 500 bin Kırşehirlinin yaşadığı Ankara’da Kırşehir’i temsil edecek bir vekilin olmamasını eleştirdi. Kırşehir’in milletvekilli sayısının 2’ye düşerek Meclis’te temsil sayısının azalmasının yanı […]

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Başkanı Ünal Kaya, Kırşehir’in Meclis’te temsil edilememesine veryansın etti.

Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Başkanı Ünal Kaya, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde adayların belli olmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, özellikle 500 bin Kırşehirlinin yaşadığı Ankara’da Kırşehir’i temsil edecek bir vekilin olmamasını eleştirdi.
Kırşehir’in milletvekilli sayısının 2’ye düşerek Meclis’te temsil sayısının azalmasının yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir, Kırıkkale gibi illerde Kırşehir nüfusunun fazla olmasına rağmen siyasette bir yere gelinmemesinden yakınan Dünya Kırşehirliler Derneği Oluşum Başkanı Ünal Kaya, Kırşehir’in varlığı ve birliği için bugünden itibaren var güçleriyle çalışma kararı aldıklarını, gerek siyasette, gerekse medyada ne gerekiyorsa Kırşehir adına yakışır bütün hizmetleri yapmaya söz verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde, yoğunlukta yaşadığımız Ankara’da maalesef milletvekili listelerine giremedik.
“Gözlemlediğimiz kadarıyla yoğunlukta yaşadığımız Ankara’da en az 4-5 milletvekili ile temsil edilmesi gereken Kırşehirli hemşerilerimizin hayalleri hep suya düşmektedir.
“Belediye seçimlerinde 1 belediye başkanı çıkaramadık. Milletvekilliği seçimlerinde 1 Milletvekili çıkaramıyoruz. Acaba bunların yegane suçluları bizler miyiz?
“Koymamız gereken siyasi tavırları koymuyor, durmamız gereken yerlerde durmuyor muyuz? Partisi önemli değil, önemli olan bizlerin temsil gücü, bu güç benim hemşerilerimde fazlasıyla vardır. Peki, neden ağırlığımız yok?
“Sevgili hemşerilerim, bizler ne zaman biz olma şuuru ile şuurlanıp birlikte olursak o kadar sesimiz gür, adımlarımız emin olur.
“Sen şuncusun, sen buncusun zamanı kalmamıştır. Kaybedecek bir dakikamızın bile olmadığı şu ortamda Türkiye’min temel dinamitlerini oluşturan bizler hizmet mekanizmalarında olmak zorundayız. Neden mi? Esnaf Birliği’nin lideri Ahi Evran, Türk dilinin ve edebiyatının öncüsü Aşık Paşa, Osmanlı Devleti’nin Manevi Kurucusu Şeyh Edabali, halk şairleri Yunus Emre, Dadaloğlu, Karacaoğlan, Türk-İslam Mutasavvıfı Hacı Bektaş-ı Veli, Büyük Halk Ozanı Neşet Ertaş gibi Anadolu topraklarında her daim bu memleketin birlikteliğini ve kültürel değerlerini sahip çıkarak yaşatmış olan değerlerimiz Kırşehirlidir de ondan.
“Kırşehir siyaset adamları da çıkarmıştır. Fakat son yıllarda Kırşehir Milletvekilliği sayısı 2’ye düşerek Meclis’te bile temsil sayımız azalmıştır. Halbuki bu denli değerlere sahip olan ilimizin hakları teslim edilmemiştir. Kırşehir’den alınan ilçelerimizin geri verilmesiyle bu hak, hak sahiplerine verilmiş olacaktır.
“Yanı başında yer alan sanayi devlerinin boy ölçüştürdüğü Kayseri ve Başkent Ankara’nın ortasında tabiri caizse uçsuz bucaksız Bozkır’ın ortasında kaderine terk edilmiştir. Ankara’nın yakın olmasıyla büyük göç veren Kırşehir, Türkiye’nin önemli birimlerine okutup büyüttüğü insanları yetiştirerek, bu memleketin yönetimine de büyük katkılar sağlamıştır. Ankara, İstanbul, İzmir, Kırıkkale gibi illerde nüfusumuzun fazlasıyla olmasına rağmen nedense hemşehrilerimiz siyaseten bir yerlere gelemiyorlar. Ben bile siyasete girmeyi düşünmediğim şu ortamda, memleketimin haklarının teslim edilmesi adına ne gerekiyorsa canla başla çalışarak gerekirse siyasi mekanizmalarda bile haklarımızı aramak adına var gücümle karınca, kararınca, çalışıp, çabalayacağım.
“İstanbul’daki sorunlarımızı çözemiyoruz. Ankara’daki engelleri aşamıyoruz. Kırşehir’de yabancı gibi yaşıyoruz. Bir an önce bunların nedenleri, başta siyasi mekanizmalar, STK’lar, iş adamlarımız olmak üzere bu konuları masaya yatırıp var olmak veya var olmamak adına Kırşehir kimlik mücadelemizin davasını gütmek zorundayız.
“Bugüne kadar başkalarının güdümünde yaşamak, her yerde üvey evlat muamelesi görmek, dışlanmak ve horlanmak ne varsa hepsini bizler çektik.
“Avrupa’da bulunan Kırşehir nüfusunu göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Buradaki hemşehrilerimizin derdiyle dertlenip onları da masaya yatıracağımız bu konular ışığında değerlendirip sahip çıkarak güç birliği yapmak zorundayız.
“Değerli hemşerilerim bir kez daha tarih tecelli etti ki bunları sizlerle paylaşmak zorunda kaldık. Kırşehirliler Ankara’da bütün siyasi partiler tarafından yok sayılmıştır. Kırşehir siyaseti yara almıştır. Ankara’da bulunan 500.000 civarı hemşehrimizi temsil edecek bir tek hemşehrimiz kalmamıştır.
“Kırşehir varlığı ve birliği için bugünden itibaren var gücümüzle çalışma kararı aldığımızı hatırlatır. Gerekirse siyasette, gerekirse medyada ne gerekiyorsa Kırşehir adına yakışır bütün hizmetlerimizi yapmaya söz vererek Kırşehir ve Kırşehirliler neredeyse bizde orada olacağız. Nerde bir Kırşehirlinin burnu kanasa acısını bizler burada hisseder ve yaşarız.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .