Kırşehirliler salça kaynatıyor!

Kırşehirliler salça kaynatıyor!

10.09.2018

Son aylarda zam şampiyonu olan salça fiyatları el yakınca Kırşehirliler salça kaynatıyor! Kırşehir’de her yıl kış hazırlıkları çerçevesinde salça kaynatmayı geleneksel hale getiren vatandaşlara bu yıl salça fiyatlarının iki kat artması nedeniyle yenileri eklendi. Bugünlerde Kırşehir’in kenar mahalle ve sokaklarında bağ-bahçeli evlerde, köylerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı. Kırşehir ve çevresinde gelenek haline gelen […]

Son aylarda zam şampiyonu olan salça fiyatları el yakınca

Kırşehirliler salça kaynatıyor!

Kırşehir’de her yıl kış hazırlıkları çerçevesinde salça kaynatmayı geleneksel hale getiren vatandaşlara bu yıl salça fiyatlarının iki kat artması nedeniyle yenileri eklendi.
Bugünlerde Kırşehir’in kenar mahalle ve sokaklarında bağ-bahçeli evlerde, köylerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı. Kırşehir ve çevresinde gelenek haline gelen ve kış hazırlıkları arasında sayılan ev yapımı salça sezonu açıldı.
Salça sezonunun açılması ile birlikte Kırşehirli ev hanımları da pazarlarda salçalık domates arıyor. Geçen yıl kilo 50 ile 75 kuruş arasında satılan salçalık domatesleri bu yık yüzde 100 artarak 1 ile 1,5 lira arasında satılırken, Kırşehir’de kışlıklarını hazırlamaya başlayan kadınlar, ev yapımı salçaları için kazanlarının, tencerelerinin başına geçti.
Kırşehir Sebze Pazarı salçalıklar satışa sunulurken, isteyenler Pazar yanında kurulan makinelerde aldıkları domatesleri çektirebiliyorlar.
Her yıl Ağustos-Eylül aylarının gelmesiyle birlikte kış hazırlıklarına başlanan İlimiz Kırşehir’de biber ve domatesten iki tür salça yapıldığını anlatan ev hanımları; “Salça yemeklere renk ve lezzet verdiğinden vazgeçilmezimizdir” dediler.
Domates salçası yapmak için seçilen domateslerin kırmızı ve olgun olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kırşehirli ev hanımları, şunları söyledi:
“Kırşehir’de salça fiyatları geçen yıla göre iki kattan fazla arttı. Çok pahalandı. Domates fiyatları da artmasına rağmen biz kendi elimizle salça yapmayı tercih ediyoruz. Pazardan aldığımız salçalık domates ve biberi çektirip, kolayca salça yapabiliyoruz. Domatesin cinsine göre elde edilen salça miktarı değişebilir. Sulu domateslerin salçası az olur. Etli domatesler salça için daha uygundur. 10 kilo domatesten aşağı yukarı 1-2 kilo salça yapabiliyoruz. Ama eski usullerle yapılan salça daha emek verici ve ama daha güzel oluyor. Bizler büyüklerimizin yaptığı gibi salçayı şöyle yapmayı tercih ediyoruz. Salça için alınan domatesler 3-4 kez yıkanır. Derin ve büyük bir kabın içine domatesler ayıklanır ve parçalara bölünerek doğranır. Kabın içinde birkaç gün bekletilir, günde bir-iki kere domatesler karıştırılır, bekleme süresinde domates suyunu bırakır, bu su dikkatli bir şekilde dökülür. Domateslerde beyaz bir küflenme görülebilir, bu önemsenecek bir durum değildir. Sık sık karıştırılırsa küflenme görülmez. İyice yumuşayan domatesler mikserden geçirildikten sonra tel süzgeçten geçirilerek kabukları ve çekirdeklerinin ayrılması sağlanır. Süzgeçten geçirilen domatesler bez torbaya konarak 1 ya da 2 gün gölgede yüksek bir yere asılarak kalan suyunun süzülmesi beklenir. Hafif sulu bir şekilde salça tepsilere alınarak 1-2 gün istenen kıvama gelinceye kadar güneşte bekletilir. Güneşte bekletilirken sık sık karıştırmak gerekir bu aşamada da tuz ilave edilir. İstenen kıvama gelince, bir kavanoz salçaya 3-4 çorba kaşığı kadar zeytinyağı konarak karıştırılır ve cam kavanozlara konur ve yemeğe hazır bir şekilde serin bir yerde saklanabilir.”
Domates ve salça fiyatlarının bu kadar artmasının aile bütçelerini çok zorladığını ifade eden Kırşehirliler, “Salça ve domates fiyatları neden bu kadar arttı bir türlü anlamış değiliz. Yüzde 150’lik bir artışı kabul edemiyoruz. Biz bu artışa rağmen kendi elimizle yaptığımız salçayı tüketmeyi tercih ediyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Öte yandan Kırşehir’de pek çok aile kıy hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürüyor. Biber, patlıcan, fasulye ve domates kurutan vatandaşlar önümüzdeki haftadan itibaren kışlık turşularını kuracaklarını belirtirken, fırsatçıların turşuda kullanacak sebzelerin fiyatlarını şimdiden ikiye katlamalarına da tepki gösterdiler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .