Kırşehirliler sağlıklı yaşama adım atıyor

Kırşehirliler sağlıklı yaşama adım atıyor

05.10.2017

Dünya Yürüyüş Günü’nde Kırşehirliler, Kent Park’ta fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti…

Gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeye teşviki amaçlayan Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Kırşehir’de etkinlik düzenlendi.
Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında önemli olan 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nde Kırşehir’de Kent Park’ta yürüyüş yapıldı.
Düzenli fiziksel aktivitenin yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olarak kutlanıyor.
Gün dolayısıyla planlanan etkinlikler çerçevesinde Kırşehir’deki kurum ve kuruluşların katılımlarıyla Kent Park Aile Yaşam Merkezi’nin önünden başlayarak park güzergahı boyunca devam eden ve Ahi Stadyumunda biten yürüyüş gerçekleştirildi.
Yürüyüşe Sağlık Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş ile şube müdürleri, Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Dost, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
Yürüyüş sonrası açılan standa elma su ikram edildi.
Atkı, araba kokusu kitap ayracı kalem ve anahtarlık hediye edildi.
BU ARADA Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, “Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önem arz etmektedir” açıklamasında bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .