KIRŞEHİRLİLER DÜĞÜNE GİTMEYE KORKUYOR!..

KIRŞEHİRLİLER DÜĞÜNE GİTMEYE KORKUYOR!..

22.08.2019

Yapılan tüm uyarılara, alınan tüm önlemlere rağmen magandalar bildiğinden şaşmıyor, vatandaşlar düğünlere gitmeye korkuyor!.. Geçtiğimiz hafta Belçika’da yaşayan ve on yıl sonra geldiği memleketi Çadırlı Hacıyusuf köyündeki sünnet düğününde 21 yaşındaki Gamze Boynuince’nin magandaların silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesi üzerine uyarılar ve önlemler artırıldı. Vali İbrahim Akın’da yaptığı açıklamada, “Bir köyümüzde yapılan düğünde ateşlenen silahtan […]

Yapılan tüm uyarılara, alınan tüm önlemlere rağmen magandalar bildiğinden şaşmıyor, vatandaşlar düğünlere gitmeye korkuyor!..

Geçtiğimiz hafta Belçika’da yaşayan ve on yıl sonra geldiği memleketi Çadırlı Hacıyusuf köyündeki sünnet düğününde 21 yaşındaki Gamze Boynuince’nin magandaların silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesi üzerine uyarılar ve önlemler artırıldı.
Vali İbrahim Akın’da yaptığı açıklamada, “Bir köyümüzde yapılan düğünde ateşlenen silahtan çıkan kurşunla 21 yaşında gencecik bir kızımız maalesef hayatının baharında sevenlerine veda etti, bir çiçek soldu. Lütfen mutluluğumuza kurşun sıkmayalım geleceğimizi karartmayalım” dedi.
Emniyet güçleri silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Bekçiler düğünleri ziyaretlerinde “Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma” yazılı afişleri de teslim ederek, katılımcılara farkındalık oluşturuyor.
Kırşehirliler tüm önlem ve uyarılara rağmen, hâlâ havaya ateş atan magandalara tepkilerini, “Silah atarak sevinmek mi olur, can güvenliğimiz yok, düğünlere gitmeye korkar olduk. İnsanların en mutlu gününü kana bulayanlara, düğün evini yasa çevirenlere fırsat verilmemeli, gerekiyorsa düğün olan bölgelerde devriye ekipleri gezmeli, mahalle ve köy muhtarları uyarılmalı. Tüm bunlara rağmen magandalığa devam edenler bir yaralanma, ölüm söz konusu olmasa bile kamera kayıtlarından tespit edilip caydırıcı şekilde cezalandırılmalıdır” diyerek gösterdi.
İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’de her yıl 700 kişi meskun mahalde ateş etme sonucu vurularak yaşamını yitiriyor ve 10 bin kişi de ateşli silahlarla yaralanıyor.
Emniyet güçleri vatandaşların herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için, nişan, düğün ve benzeri kutlama yapacak vatandaşların, kutlama tarihinden en az 48 saat önce Polis Merkezi Amirliğine müracaat ederek izin için gerekli başvuruyu yapmaları, organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname almalarını, muhtarların bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunmalarını, organizasyon sahipleri taralından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50×70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şekilde organizasyon alanlarına asmaları konusunda uyardı ve aksine davranan kişiler hakkında derhal adli veya idari işlemler uygulanacağını belirtti. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .