Kırşehirliler “ayakçılara” takılıyor!

Kırşehirliler “ayakçılara” takılıyor!

10.08.2017

Kolay para kazanma düşüncesiyle vatandaşın cebindeki parasına göz dikenler, emek hırsızlığı da yaparak emlakçıların hakkını gasp ediyor…

KIRŞEHİR’DE piyasadaki durgunluğun yanı sıra “ayakçı” diye tabir edilen kişilerin vatandaşları kandırmasıyla iş yapamaz hale gelen emlakçılar, Kırşehir halkını gayrimenkul alım ve satımında emlakçılara başvurmasını tavsiye ediyor.
Emlakçıların gayrimenkul satışlarında 2-3 bin TL komisyon ücretini fazla gören vatandaşlar, “ayakçı” diye tabir edilen kişilere 10-20 bin TL para kaptırdığının farkında olmadığını belirten Emlakçı Mümtaz Kurt, Kırşehirli hemşehrilerini alım-satım konularından emlakçılar aracılığıyla yapmaları konusunda uyardı.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, kanunsuz iş yapılması dolayısıyla vatandaşların mağduriyet yaşayacağını belirten Mümtaz Kurt, şöyle konuştu:

“Kırşehir’de emlakçılık maalesef kanunsuz yürütülüyor. Kırşehir nüfusunun % 60’ı potansiyel emlakçı konumunda. İnşaatların ne olduğunu, arsanın nasıl olduğunu, şunu bunu bilmeden herkes emlakçılık yapıyor. Maalesef bir denetim yok. Bizler vergimizi vererek, kiramızı ödeyerek, tüm masraflarımızı yaparak bu işi sürdürüyoruz. Ama sokakta gezen vatandaş bizden daha çok iş yapma pozisyonunda, vatandaşımız da emlakçıya gelmiyor. Geldiğinde 3-4 bin lira veya 2-3 bin lira komisyonu çok para sanıyor. Ama öbür taraftan gidiyor ayakçı dediğimiz kişilerle 5- 10 bin ya da 20 bin lira fazlaya daireyi alıyor. Ben emlakçıdan almadım çok uygun aldım diye düşünüyor. Emlakçı devamlı alıcıdan yana olur. Çünkü alıcı olmazsa satamaz. Komisyonu da elbette ki alacak. Bakkaldan ekmek alıp da para vermemek olmuyor. Bu insanlar da geçimlerini bu yolla sağlıyorlar.
“Kırşehirli hemşehrilerime söylüyorum sakın ha sakın mekanı belli olmayan, işyeri olmayan, hiç kimsenin lafına bakıp gidip bir yer almaya kalkmasın. Doğacak kanuni sorumluluklarda kendisi perişan olur. Çünkü bizlere geldiğinde biz sözleşmemizi yapıyoruz, Maliye’de kaydımız var, Esnaf Odalarında kayıtlarımız var. Doğacak kanuni sorumluluklarda, emlakçılar bu sorumluluğu üstleniyor. Ama ortada gezen, işi olmayan, 500 lira komisyon alayım benim için yeter diyen kişiler, vatandaşları mağdur hale getiriyor. O zaman da hiçbir hak iddia etme olanağı olmuyor.
“yaşadık, gördük Kırşehir’de bir sürü kaçan müteahhit oldu. Vatandaşlar paralarını vermişler, hepsi de şu anda mağdur durumdalar. Benim vatandaşlardan hassaten ricam budur. Emlakçı arkadaşlarımızın da tabiî ki dürüst, namuslu şekilde müşterisine davranması gerekir. Hakkı neyse onu alacak. Vatandaşın malının üzerine vay şu kadar koyumda satıyım payını düşünmeyecek. Emlakçı olarak burada da bir öz eleştiri yapmak lazım. Vatandaş benim arsamı 200 bin liraya sat diyor. Emlakçı arkadaşa soruyoruz 300 bin lira diyor. Niye ismimizi kirletiyorsunuz? Yani o zaman senin aradaki ipsiz sapsız insanlarla hiçbir farkın kalmıyor. Onun için benim vatandaşlardan hassaten ricam tanıdıkları, bildikleri, güvendikleri emlakçı esnafına gelerek işlerini takip etmeleridir. Çünkü kanuni sorumluluklar emlakçının üzerinde oluyor. O sözleşmeye imza atıldığı an o emlakçı o kanuni sorumluluğu alıyor. Alan da, satan da o kanuni sorumluluğu alıyor. Buna bilhassa vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .