Kırşehirli Yıldırım Kaya’dan öğretmenler için kanun teklifi!

Kırşehirli Yıldırım Kaya’dan öğretmenler için kanun teklifi!

11.07.2018

Ankara’daki Kırşehirlilerin büyük desteğini Milletvekili seçilen, gazetemiz köşe yazarlarından eğitimci Yıldırım Kaya’nın ilk icraatı meslektaşları öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu. Yıllarca Eğitim-Sen’in başkanlığını yapan ve öğretmenlerin içinde bulunduğu sorunları çok iyi bilen CHP Ankara Milletvekili hemşehrimiz Yıldırım Kaya, Meclis’e sunduğu kanun teklifiyle ilgili olarak gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada […]

Ankara’daki Kırşehirlilerin büyük desteğini Milletvekili seçilen, gazetemiz köşe yazarlarından eğitimci Yıldırım Kaya’nın ilk icraatı meslektaşları öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.
Yıllarca Eğitim-Sen’in başkanlığını yapan ve öğretmenlerin içinde bulunduğu sorunları çok iyi bilen CHP Ankara Milletvekili hemşehrimiz Yıldırım Kaya, Meclis’e sunduğu kanun teklifiyle ilgili olarak gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Ülkemizin kalkınmasında ve insanlığın gelişiminde büyük katkısı olan öğretmenlerimiz günümüzde hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamamaktadır. Aldıkları maaşlarla yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi vermektedirler.
“Dünyada öğretmenlere verilen maaşla ülkemizde öğretmenlere verilen maaşı kıyasladığımızda ortaya uçurumlar çıkmaktadır. Türkiye’de öğretmenler aylık ortalama 700 dolar maaş alırken, dünyanın çoğu ülkesinde öğretmen maaşları 2000 doların üzerinde bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre ülkemizde ortalama 700 dolar maaş alan öğretmenler ABD’de ortalama 3000 bin dolar, Almanya’da 2-3 bin dolar, Avustralya’da 2,5 dolar, Fransa’da 2-3 bin dolar, İngiltere’de 4-5 dolar, Japonya’da ise 2-3 dolar civarında maaş alıyorlar. Yapılan araştırmaya göre çalışan öğretmenlerin %82’si maaşlarından ve özlük haklarından memnun değil. Öğretmenlerin %25 ‘e yakını ek iş yaparak geçimini sağlıyor. Kamu personellerinin birçoğuna ulaşım amaçlı servis sağlanırken ve öğle yemeği imkanı sunulurken öğretmenlerimiz bu imkanlardan yararlanmıyor. Bu kadar zor şartlarda yaşam mücadelesi veren öğretmenlerimizin maaşları iyileştirilmelidir. Çalışırken veya emekli olduklarında refah içinde bir yaşam onlarında en doğal haklarıdır. Rahat ve huzurlu bir yaşamı en çok hak edenler öğretmenlerdir. 1. derecedeki öğretmen veya idarecilerin 3000 olan ek göstergelerinin 3600 olarak değiştirilmesi, ekonomik ve sosyal açıdan önem arz ettiği gibi, dünyadaki emsallerine de bir nebze yaklaşmış olmaları sağlayacaktır.
“Ülkemizin ve milletimizin gelişiminde büyük katkıları olan tüm meslek gruplarını yetiştiren öğretmenlerimizin ek göstergelerinde yapılacak değişiklik ile çalışırken veya emeklilik halinde ekonomik açıdan iyileştirme sağlanmış olacaktır. Bir nebze de olsa emeklilik maaşıyla geçinebilecek bir seviyeye ulaşılacağı için çok sayıda öğretmenimiz emekli olmayı tercih ederek yeni kadroların açılması sağlanacaktır. Açılacak kadrolar atanamayan öğretmenlerimize de kadro fırsatı doğuracaktır.”
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yeni atanan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’a da seslenerek “Çocuklarımızın ve ailelerinin üzerindeki karabasanı kaldırın. Bırakın isteyen çocuğumuz istediği okulu tercih etsin. Aileler çocuklarının geleceğine ilişkin kararı kendileri özgürce versin.” çağrısında bulundu.
Kaya, Türkiye’nin eğitimde bir arpa boyu yol alamadığını, eğitim sisteminin yazboz tahtasına döndüğünü savundu.
AKP’nin 16 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı değiştirdiğini, her yeni bakanla eğitim sisteminin yeniden değiştiğini belirten Kaya, yapılan değişikliklerin en iyi eğitim sistemini kurma heyecanıyla yapılmadığını öne sürdü.
Kaya, şöyle devam etti:
“Cumhuriyetimizle hesaplaşmak isteyenlerin, eğitim sistemimizi bilinçli ve planlı bir operasyonla felç ettiğinin farkındayız. Bu hedef doğrultusunda stratejik planlama yapılmadan, uzman görüşü alınmadan, bir anda, bir gecede, birilerinin kurduğu tek bir cümleyle eğitim sisteminde köklü değişikliklere gidildi. Bütün bunları yaparken, çocuklarımıza hiç acımadılar, adeta birer kobay olarak kullandılar.”
Ailelerin baskı altında, emrivakiyle çocuklarını istemedikleri liselere göndermek istemediğini aktaran Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Huzurlu bir Türkiye için geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimiyle ilgili bir adım atın. ODTÜ öğrencilerine baskıdan vazgeçin, gözaltındaki öğrencileri derhal serbest bırakın. Türkiye’nin göz bebeği, bilim yuvası, akıl dolu espriler yapma yeteneğine sahip, en zeki öğrencilerini barındıran ODTÜ ile uğraşmayın. Eğitim alanında uzman, liyakat sahibi bir kişiyi Milli Eğitim Bakanı yapın.” diye seslendi.
Kaya, yeni atanacak Milli Eğitim Bakanına da “Çocuklarımızın ve ailelerinin üzerindeki karabasanı kaldırın. Bırakın isteyen çocuğumuz istediği okulu tercih etsin. Aileler çocuklarının geleceğine ilişkin kararı kendileri özgürce versin. İsteyen imam hatip lisesine, isteyen meslek lisesine, isteyen fen lisesine, isteyen sosyal bilimler lisesine gitsin.” çağrısında bulundu. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .