Kırşehirli sporcumuz SANEM ÇELİK FİNALDE

Kırşehirli sporcumuz SANEM ÇELİK FİNALDE

10.07.2019

AMASYA ilinde düzenlenen Türkiye Boks Şampiyonasında ilimiz adına mücadele eden sporcumuz Senem Çelik adını finale yazdırdı. 02-08 Temmuz 2019 Tarihleri arasında Amasya ilinde devam eden Üst Minikler ve Genç Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonasında bu gün 48 kilogram da ringe çıkan sporcumuz Sinem Çelik adını finale yazdırdı. Yarın düzenlenecek olan final müsabakasında Niğdeli rakibi ile Üst […]

AMASYA ilinde düzenlenen Türkiye Boks Şampiyonasında ilimiz adına mücadele eden sporcumuz Senem Çelik adını finale yazdırdı.
02-08 Temmuz 2019 Tarihleri arasında Amasya ilinde devam eden Üst Minikler ve Genç Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonasında bu gün 48 kilogram da ringe çıkan sporcumuz Sinem Çelik adını finale yazdırdı.
Yarın düzenlenecek olan final müsabakasında Niğdeli rakibi ile Üst Miniklerde Türkiye Şampiyonluğu için ter dökecek olan sporcumuz Sinem Çelik’e başarılar dileriz…
Kick Boks, iki kişinin boks hakemi gözetiminde karşılıklı yumruklaşarak; her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak , ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar(-1 puan) alınmasına neden olur. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.
Boks, zor ve çok yorucu bir spordur. Boksörler antrenman yaparak karşılaşmaya hazırlanırlar. Antrenman bir başka boksörle yapılan çalışmanın yanı sıra, gölge boksu, kum torbasıyla çalışma, ip atlama ve kondisyon için koşu gibi başka çalışmaları da kapsar.
Boksta duruş çok önemlidir. Çünkü bir boksörün saldırı ve savunma gücü ile hızı, dengesine ve harekete her an hazır olmasına bağlıdır. Boksörün duruşu rahat olmalıdır. İyi bir duruşta sağ ayak, biraz öndeki sol ayakla bir denge oluşturacak biçimde sağa doğru biraz açılmalıdır. Her iki ayağın ucu da hafifçe sağa dönük olmalıdır. Böylece bedenin yalnızca sol yanı rakibe açık tutulur. Hafifçe sıkılmış sol yumruk biraz ileride ve çene hizasında olmalıdır. Sağ kol da çene hizasında, ama çeneden yaklaşık 15 cm önde tutulur. Her iki kolun dirseği, bedeni korumak için içe doğru çekilmelidir. Bedenin öne doğru biraz eğik tutulması, rakibin yumruğu karşısında denge yitirilmeksizin geriye kaçmayı kolaylaştırır.
Doğru vuruş boksun temelini oluşturur. Bu temel boksun en önemli koşuludur. Rakibe atılan yumruğun eldivenin içinde iyice sıkılmış olması gerekir. Başlıca vuruş biçimleri şunlardır:
direkt yumruk (straight punch), sağ direkt (right straight punch), sol direkt (left straight punch)
sağ kroşe (right hook punch), sol kroşe (left hook punch), aparkat (uppercut punch), swing
dış el yumruk (backfist), sağ dış el yumruk, sol dış el yumruk.
Direk vuruş adından da anlaşılacağı gibi düz bir şekilde atılır. Sol kroşe ise sol kol ile gövde arasında 45-90 derece arasında açı yapılarak atılan vuruştur. (Aynı durumun tersi sağ kroşe için geçerlidir). Aparkat çok fazla kullanılmayan, yani genelde vurma fırsatı bulunmayan bir vuruş türüdür. Fakat böyle bir durum yakalandığında çok sert etki bırakır. Genelde çeneyi hedef alır. Swing ise kroşelerin uzatılmış şeklidir. Devamlı hareketlerle rakibi şuursuz bir hücuma zorlamak ve hemen kontrataklara geçmek üzere yapılır.
YASAK KURALLARI
Belden aşağıya ve enseye vurmak. Sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi. Avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak. Dirsekle Rakibe vurmak. Kulağa vurmak. Arkadan vurmak. Yasak olan kurallardan bazılarıdır. Eğer oyuncu bunlardan birini uygularsa ihtar alır. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .