Kırşehirli okçularımız Çanakkale’de Milli Takım Kampına davet edildi…

Kırşehirli okçularımız Çanakkale’de Milli Takım Kampına davet edildi…

14.09.2017

ÇANAKKALE Gelibolu’da 14 Ağustos’dan beri devam etmekte olan minikler teknik gelişim kampı önceki gün yapılan antrenman ile sona erdi. Geleceğimizin milli takım sporcularının altyapısını oluşturan kampta 26 sporcu, 4 antrenör eşliğinde yoğun bir şekilde çalıştılar. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Mili takım Antrenörü Yahya Ulaş’ın da katıldığı Gelibolu minikler teknik gelişim milli […]

ÇANAKKALE Gelibolu’da 14 Ağustos’dan beri devam etmekte olan minikler teknik gelişim kampı önceki gün yapılan antrenman ile sona erdi.
Geleceğimizin milli takım sporcularının altyapısını oluşturan kampta 26 sporcu, 4 antrenör eşliğinde yoğun bir şekilde çalıştılar.
Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Mili takım Antrenörü Yahya Ulaş’ın da katıldığı Gelibolu minikler teknik gelişim milli takım ilk adım Kampı’na giden sporcularımız İpek Güneş ve Betül Demirbaş kamptan başarılı bir şekilde geri döndüler.
2017 yılı içerisinde yarışmalarda dereceye giren ve başarılı minik okçularımız Çanakkale Gelibolu’da 6-12 Eylül tarihleri arasında kamptaydılar. Kampta sorumlu antrenörlerimiz eşliğinde teknik, taktik ve kondisyon çalışmalarının yanı sıra zaman zaman Çanakkale’nin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etme imkanı bulan sporcularımız kamptan güzel tecrübelerle ayrıldılar.
Kırşehirli Milli takım antrenörü Yahya Ulaş, Çanakkale’den ayağının tozuyla gazetemize açıklamalarda bulundu.
Ulaş yaptığı açıklamada: “Gerçekten gerek Kırşehirli gerekse de çevre illerden gelen okçuların katıldığı çok iyi bir kamp oldu. Okçuluk sporu artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve en önemlisi Kırşehir’de çok sevilen bir spor haline geldi. Bu spor sayesinde bir çok öğrencimiz milli takım seviyelerine milli takımlara çağrılıyor. Bu durum bizleri son derece mutlu ediyor. İşte yıllardır gerek gazete gerekse de televizyonlarda verdiğim demeçlerle okçuluk sporunun öğrenciler için ne kadar faydalı bir spor olduğunu bugün Çanakkale’de milli takım kampında bir kez daha gösterdik. Her zaman söylediğim bir sloganı bir kez daha söylemek istiyorum. ‘Kırşehirde ok atan kazanır. Başarıya geç kalmayın’ sloganı ile çıktığımız bu yolda hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Bugün İpek ve Betül, yarın Ayşe, Fatma hiç fark etmez. Amacımız bu gençleri spor dünyasının içine dahil etmek. Bu sayıyı her geçen sene artırıp, Kırşehir’in ismini en iyi şekilde duyurmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
OKÇULUK SPORUNUN FAYDALARI
Okçuluk, her spor dalında olduğu gibi öncelikle kişinin sağlığını, bedenini olumlu etkiler. Buna bağlı olarak kişinin yaşam standardı ve yaşam planı değişir, kendine güveni artar, konsantrasyonu gelişir ve sosyal çevresindeki pozisyonu olumlu yönde değişir. Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir. Okçuluk sporu her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmemize yardımcı olur ve eğlencelidir. Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar. Zorlukları yenmeyi öğretir. Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına sebep olur. Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır. Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir. El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır. Vücut için çok önemli olan Büyüme Hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir. Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar. Okçuluk, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Osteoporozun ve Skolyoz (omurga eğriliği) ’un tedavisinde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. (Ebu Davud-vs) Ukbetü’bnü Âmir; ben yüce peygamberin(s.a.v) şöyle dediğini işittim dedi. O,Allah (c.c.) gerçekten bir ok sebebi ile Allah’ın birliğine inanan üç kişiye cennetinde yer verir. Bunların biri ok yapan, biri ok atan, biri de atılan okları toplayan kimsedir. Amma bunun da şartı vardır: Bunlar bu işleri yaparken Allah rızası için yapacaklar; sonra işlerinde Allah için bir savaş ortaya çıkarsa diye niyet edecekler. Böylece “ ameller niyetlere göredir” sırrı aşikâr olur.
(HABER-: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .