Kırşehirli hanımlar Ahi Sofrası’nda yarıştı

Kırşehirli hanımlar Ahi Sofrası’nda yarıştı

13.05.2015

KIRŞEHİR merkez olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2012 yılından bu yana düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması yapıldı. Kırşehirli bayanların yoğun katılım gösterdiği Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması, dün Ağalar Konağı’nda gerçekleştirildi. Ahilik Haftası kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere Türk mutfak kültürü ve Kırşehir’in mutfak […]

10 copy

KIRŞEHİR merkez olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2012 yılından bu yana düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.

Kırşehirli bayanların yoğun katılım gösterdiği Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması, dün Ağalar Konağı’nda gerçekleştirildi.
Ahilik Haftası kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere Türk mutfak kültürü ve Kırşehir’in mutfak kültürüne sahip çıkmak amacıyla 2012 yılından itibaren düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiği yarışmaya 65 başvuru yapılırken, 56 kişi katılım sağladı.
Kırşehirli bayanların birbirinden güzel, lezzetli yemekleri, jüri üyelerinin değerlendirmesiyle belirlendi.
Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk, Garnizon Komutanı eşi Yaylagül Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve eşi Zerrin Bahçeci, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve daire müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması, 3 kategoride gerçekleştirildi.
Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri kategorisinde yapılan birbirinden güzel lezzetler jürinin değerlendirmesi sonucu belirlendi.

5 copy
Ödüllerin verilmesi öncesinde yaptığı konuşmada, Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nın Ahilik Haftası kutlamalarının en zevkli etkinliklerinden birisi olduğunu belirten Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Ahilik, Kırşehir’in en önemli değeri, bunu her zaman söylüyoruz. Kırşehir kültürünü yaşatmak, Kırşehir mutfağını yaşatmaktan geçiyor. Kırşehirli bayanları katılımlarından dolayı tebrik ediyorum” diyerek, Kırşehirli bayanlara teşekkür etti.
Vali Necati Şentürk de, Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma Bacı’nın kurduğu Bacıyan-ı Rum Teşkilatı’nın yetim kızlar başta olmak üzere genç kızlara yemek yapmasını öğrettiğini ve bu yemek yarışmasının da o kültürün yaşatılması noktasında önemli olduğunu söyledi.
Vali Şentürk, “Ahilik felsefesine göre yapılan yemeklerin her malzemesinin helal rızık olmasına dikkat ederlerdi. Anadolu’nun orta yerinde, Ahiliğin payitahtı Kırşehir’de müthiş bir kültür var ve bu kültür yaşatılıyor sizlerle. Kırşehirli bayanlarımızı kutluyorum, yemeklerin hepsi birbirinden güzeldi. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

3 copy
Ahi Sofrası kategorisinde Sevil Toparslan “Kaburga Dolması” ile birinci, Ülgü Şengül “Ahi Kebabı” ile ikinci, Acer Kılıç “Gönül Dağı” ile üçüncü olurken, ödüllerini Vali Şentürk’ün eşi Sevim Şentürk takdim etti.
Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar kategorisinde Saliha Turpçu “Höşmerim” ile birinci, Yurdugül Ekcik “Aside” ile ikinci, Zeyneti Cerit “İncir Dolması” ile üçüncü olurken, ödüllerini Garnizon Komutanı eşi Yaylagül Bulut verdi.
Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri kategorisinde Ümüş Aslan “Kengerli Yoğurt Çorbası” ile birinci, Gizem Öney “Kesme Aşı Çorbası” ile ikinci, Bilge Yavuz “Kürt Pilavı” ile üçüncü olurken, ödüllerini de Belediye Başkanı Bahçeci’nin eşi Zerrin Bahçeci takdim etti.
Katılımcıların tamamına çeşitli hediyelerin verildiği “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması programı, toplu fotoğraf çekimi ile sona ererken, bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmada sunulan özgün yemeklerin basımı tamamlanan Yöresel Yemek Kitabı’na ekleneceği açıklandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .