Kırşehirli hanımlar “Ahi Sofrası”na davetli

Kırşehirli hanımlar “Ahi Sofrası”na davetli

10.05.2016

Kırşehir’in yemeklerini yeniden keşfedeceği “5. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na başvurular 13 Mayıs’ta sona eriyor…

yemek

KIRŞEHİR merkezli olarak 81 ilde kutlanan ve bu yıl 23-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 29. Ahilik Haftası ve 52. Esnaf Bayramı’nda 5’inci kez düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması’na başvurularda son 3 gün.
Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışmasının bu yıl beşincisi düzenleniyor.
Ahilik Haftası kutlamalarına olan ilginin arttırılması başta olmak üzere Türk ve Kırşehir’in mutfak kültürüne sahip çıkmak amacıyla düzenlenen yemek yarışmasına başvurular da 13 Mayıs Cuma günü sona erecek.
2015 yılında düzenlenen kutlamalarda özellikle Kırşehirli ev hanımlarının yarışmaya büyük ilgi gösterdiğini hatırlatan Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 3 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, dereceye girenlerin çeşitli hediyelerle ödüllendirileceğini söyledi.
Türk ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecek.
25 Mayıs’ta düzenlenecek yarışma Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası yemekleri; Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb. dallarında yapılacak.
Kırşehirli hanımları yarışmaya katılmaya davet eden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Ahi Sofrası, bu sene beşincisini yapacağımız yemek yarışması. Değişik kategorilerde düzenliyoruz. Bizim amacımız Kırşehir’in yöresel yemeklerini, hanımlarımızın evlerinde yaptığı, ancak Kırşehir halkımızın bilmediği yemekleri gün yüzüne çıkartmaktır. Hanımlarımızın annelerinden, ninelerinden öğrendikleri yemekleri yaparak bu yarışmaya katılmalarını istiyoruz. 13 Mayıs’a kadar müracaatlar var. Şu anda 17 kişi var, ama biz daha çok kişi müracaat etsin istiyoruz. Daha çok yemek tarifleri ve daha çok ustalıklar ortaya çıksın diyoruz. Kırşehir halkına bir kez daha duyuruyoruz” dedi.
Her dalda dereceye girenlerin birincilere tam, ikincilere yarım ve üçüncülere büyük çeyrek altının verileceği “5. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler başvurularını; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Durdu-Muzaffer Marşap Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’ne, Kırşehir Lokantacılar ve Pastacılar Odasına ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’ne yapabilecek.
Birlik Başkanı Öztürk, Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’nı her yıl yapılan Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri kapsamında düzenleyerek geleneksel bir hale getirmek ve böylelikle Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kırşehir mutfağının tatlarını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirtti.
Yarışmanın Kırşehir için çok önemli olduğunu, özellikle ev hanımlarının ve usta aşçılardan yarışmaya ilgili olmalarını isteyen Öztürk, Kırşehirlilerin Ahiliğe sahip çıkmalarını beklediklerini ifade etti.
5.AHİ SOFRASI YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI
Yemek Yarışması 29. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 25 Mayıs 2016 tarihinde 10.00-13.00 saatleri arasında Ağalar Konağı’nda yapılacak. Ön hazırlıkları olan yarışmacılar saat 09.00’dan itibaren yarışmanın yapılacağı yere gelebilecekler.
Her yarışmacı sadece 1 yemek çeşidi ile yarışmaya katılma hakkına sahip.
Yemek yarışması 3 kategoride gerçekleştirilecek; Kırşehir yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar, Ahi Sofrası Yemekleri(Kırşehir yöresine ve ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi; Ahi pilavı, Ahi helvası, Ahi çorbası, Ahi kebabı, Ahi dürümü, Ahi böreği gibi)
Her kategori, 3 jüri üyesinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Üç kategoride toplam 9 jüri üyesi yer alacak.
Değerlendirme Kriterleri; ‘sunum-yöresellik ve özgünlük-görünüm, renk ve koku-lezzet’ şeklinde belirlendi.
Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması’na 18 yaşını doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecek.
Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. derece yakınları katılamayacak.
Yarışmaya katılacak yemek en az 12 porsiyon olacak.
Yarışmaya katılmak isteyen başvuru sahiplerinin, en geç 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Yardım Sevenler Derneği’ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekecek.
Tüm yarışmacıların yemekleri jüri tarafından servisten önce görülecek şekilde stanttaki yerlerini alacak.
Yarışmacı, yemeğini kendi getirdiği servis kabında sunuma hazırlayarak, her jüri üyesinin tabağına servis yapacak.
Jüri yemeği ‘sunum-yöresellik ve özgünlük-görünüm, renk ve koku-lezzet’ açısından değerlendirerek ayrı ayrı puan verecek.
Tüm yarışmacıların puanlaması bitince jüri heyeti dereceye girenleri yazarak kapalı zarfla sunucuya teslim edecek.
Yarışma sonuçları aynı gün yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül törenine geçilecek.
Yarışmaya katılmak için yarışma başvuru formunu, yemek reçetesini ve yemeğin yapılış tarifini Kırşehir Esnaf Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Durdu-Muzaffer Marşap Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’ne bildirecek.
Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilecek yarışmada jüri üyeleri tarafından her bir kategori için birinci, ikinci ve üçüncü seçilecek.
Kırşehir Yöresel Et ve Sebze Yemekleri, Kırşehir Yöresine Ait Hamur İşleri ve Tatlılar, Ahi Sofrası Yemekleri olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek yarışmada kategorisi birincilik ödülü tam, ikincilik ödülü yarım, üçüncülük ödülü de çeyrek altın olacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .