Kırşehirli hacı adayları 15 Ağustos’ta uğurlanacaklar

Kırşehirli hacı adayları 15 Ağustos’ta uğurlanacaklar

07.08.2017

Bu yıl Kurban Bayramı öncesi kutsal topraklara giderek Hac farizasını yerine getirecek Kırşehirli 133 hacı adayının 15 Ağustos’ta Kırşehir’den uğurlanacakları bildirildi. 24 Şubat 2017 tarihinde Kırşehir Müftülüğü’nde yapılan kura çekimi ile kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının isimlerinin tespit edilmesinin ardından aylardır kutsal topraklara gitme hazırlığı yapan ve Diyanet İşleri Organizasyonu ile Kırşehir’den 5’i şehit ailesi […]

Bu yıl Kurban Bayramı öncesi kutsal topraklara giderek Hac farizasını yerine getirecek Kırşehirli 133 hacı adayının 15 Ağustos’ta Kırşehir’den uğurlanacakları bildirildi.
24 Şubat 2017 tarihinde Kırşehir Müftülüğü’nde yapılan kura çekimi ile kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının isimlerinin tespit edilmesinin ardından aylardır kutsal topraklara gitme hazırlığı yapan ve Diyanet İşleri Organizasyonu ile Kırşehir’den 5’i şehit ailesi ve 7’si gazi yakını olmak üzere 133 hacı adayı, 15 Ağustos Salı günü yatsı namazından sonra Kırşehir’den yola çıkacak.
5 din görevlisinin de bulunduğu 133 kişili hac kafilesi, Cacabey Meydanı’nda toplanacak ve yatsı namazından sonra Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan Cidde ve Mekke’ye uçacak. Kırşehirli hacı adayları, hac görevini yerine getirdikten sonra 19 Eylül’de Kırşehir’e dönecek.
Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, Diyanet İşleri Başkanlığının 258, seyahat acentelerinin de 126 kafilesinin oluştuğunu ifade etti.
Kafilelerde toplam 4 bine yakın Diyanet personelinin istihdam edildiğini kaydeden Aygün, şöyle konuştu:
“Ayın üçünden itibaren hacılarımız, mukaddes beldelere doğru hac yolculuğuna başladı. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı ile hacca gidecek vatandaşlarımızın sayısı 48 bin civarında. Seyahat acentelerimizle gidecek olanlar da 31 bin civarında. Görevlilerimizle hesapladığımızda 80 bini aşıyor. Hatta bir de yurt dışından gelecek hacılarımız var. Hepsini topladığımızda 90 bine yakın vatandaşımız inşallah hac ibadetini yerine getirecek.”
En son kafilenin 26 Ağustos’ta yola çıkacağını bildiren Aygün, hacıların yarısına yakının Medine’de inip burada 5-6 gün kaldıktan sonra Mekke’ye geçeceğini, diğer yarısının ise doğrudan Mekke’ye gideceğini söyledi.
Bu yıl 4 bin 500’e yakın gazi ve şehit yakınının Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hacca gideceğini dile getiren Aygün, “İnşallah onlar da bu sene hac yapma huzurunu diğer vatandaşlarımızla birlikte yaşayacak.” ifadelerini kullandı.
Aygün, bu yıl daha önceki senelerden farklı olarak konaklama türlerinde değişiklik yapıldığını, otel düzeni sistemine geçildiğini kaydetti.
Hacıların sabah kahvaltısı ve akşam yemeği arasındaki saat farkı nedeniyle öğle yemeği konusunda sıkıntılar yaşadığını anlatan Aygün, bu sene hacılara öğle yemeği için kumanya vereceklerini bildirdi.
Kırşehir’deki hacı adaylarının hac farizalarını yerine tamamlamalarının ardından 5 Eylül-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yurda dönüş yapacakları açıklandı.
HAC VAZİFESİ NASIL YAPILIR?
İhram, erkekler için izar ve rida denilen iki parçalık örtüdür. Kadınların ihramı ise kendi giysileridir. Bu ihrama girmeden hacı adayları, mikat noktalarından geçemezler. Mikat, Mekke’nin etrafındaki ihram sınırları demektir ki, bu sınırlardan ihramsız geçilmez. Mekke’ye inen hacı adayları evlere yerleşir ve Umre yaparlar. Kabe ziyareti ve tavaf yapılır, zemzem içilir, Safa ile Merve arasında 7 kere gidip dönülür (Say). Saydan sonra saçlar kesilerek ihramdan çıkılır ve umre bitmiş olur. Hac için tekrar ihrama girinceye kadar hac yasakları kalkmıştır. Hac; Zilhicce’nin 9’unda, arefe günü tekrar ihrama girilir. Güneşle birlikte Arafat Dağı’nda vakfeye gidilir. Bütün gün telbiye (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerikeleke lebbeyk, innel hamde ven nimete leke vel mülk, la şerike lek) tesbih ve ibadetle geçirilip, güneş battıktan sonra yaya olarak 3 saatlik mesafede olan Müzdelife’ye geçilir ve orada gecelenir. Kurban Bayramının ilk günü olan ertesi gün güneş doğmadan Mina’ya hareket edilir. Burada şeytan taşlanır, kurban kesilir. Üç gün Mina’da kalınır veya ilk gün sonunda Mekke’ye dönülerek ziyaret tavafı (Kabe’yi 7 kere dönmek) ve say yapılarak hac tamamlanmış olur. Hac bittikten sonra isteyen istediği kadar tavaf ve umre yapabilir. İsteyen hacılar bayramın kalan günlerinde yine Cemerat (cemreler, şeytan)’a giderek şeytan taşlar ve taşlama 70 taşa bağlanır. Medine’yi ziyaret etmeyenler Medine’yi ziyaret ederler. Son bir tavaftan sonra herkes memleketine döner. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .