“Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatı ile Tanışıyor”

“Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatı ile Tanışıyor”

10.06.2019

KIRŞEHİR MESLEKİ EĞİTİMİ GÜÇLENDİRME PROJESİ “Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatı ile Tanışıyor” KIRŞEHİR Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından imzalanacak protokolle öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin 2 aylık yaz tatilinde çırak olarak çalıştırılacağını, böylece Kırşehir Ahi Esnafı’nın yaşadığı çırak […]

KIRŞEHİR MESLEKİ EĞİTİMİ GÜÇLENDİRME PROJESİ

“Kırşehirli Genç Ahiler Çalışma Hayatı ile Tanışıyor”

KIRŞEHİR Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından imzalanacak protokolle öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin 2 aylık yaz tatilinde çırak olarak çalıştırılacağını, böylece Kırşehir Ahi Esnafı’nın yaşadığı çırak sorunun bir nebze de olsa ortadan kaldırılacağını açıkladı.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başkan Öztürk, “Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından imzalanacak protokol çerçevesinde yaz döneminde öğrencilerimizin saplandığı sanal alemden çıkarılması ve gerçek hayat ile tanıştırılması, ekran bağımlılığı ve sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, esnafın hayat tecrübesini öğrencilere aktarılması, öğrencilerimize girişimcilik ruhunun aşılanması, mesleklerin tanınması, öğrencilerin mesleki çalışma şartları ile daha erken yaşlarda tanışması, Ahilik kültürünün tabana yayılması ve usta-çırak ilişkisinin güçlendirilmesini amaçlayan ilimiz merkez ilçede bulunan ortaokulların 8.sınıf ve liselerin 9 ve 10. sınıflarında bulunan gençlerin meslek örgütleri yardımı ile erken dönemde çalışma hayatı ile buluşturulması hedeflenen bir proje üzerinde çalışma yürütüyoruz. Yaz döneminde (Temmuz-Ağustos aylarında) işyerinde çalıştırmak üzere çırak öğrenciye ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarların bağlı bulundukları Odalara başvuru yaparak kayıt yaptırmalarını ve mesleki eğitimin gelişimine büyük destekler vereceğine inandıkları bu projeye esnaflarımızdan en üst düzeyde destek bekliyoruz” dedi.
Uygulanacak proje kapsamında şu anda yaz tatilinde çalışmaya hazır 600 öğrencinin kayıt yaptırdığını ve talep eden bütün işyerlerine öğrencilerin dağıtımının yapılacağını dile getiren Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk; Kırşehir Mesleki Eğitimi Güçlendirme Projesi kapsamında hazırlanan “Kırşehir’li Genç Ahiler Çalışma Hayatı ile Çalışıyor” isimli projemize esnaf ve sanatkarlarımızın destek vermelerini beklediklerini belirtti.
Proje kapsamında Kırşehir Merkez İlçede bulunan ortaokulların 8. Sınıflarında bin 978 öğrenci il genelinde ise 3 bin 27 öğrenci akademik liselerin 9. Sınıflarında 2 bin 150 10. Sınıflarda ise 2 bin 173 öğrenci bulunuyor. Proje kapsamında 6 bin 301 öğrencinin aktif yararlanması bekleniyor.
Oluşturulan işbirliğinin tabana yayılması ile öğrencilerin hayatı tanımalarının önünün açılması ileriki yaşlarında meslek seçimlerinde yapacakları çalışma hayatının kendilerine katkı sunması hedefleniyor.(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .