Kırşehirli Fotoğraf Sanatçısı MÜJDAT ÇOBAN’dan hocası Ara Güler’e vefa örneği…

Kırşehirli Fotoğraf Sanatçısı MÜJDAT ÇOBAN’dan hocası Ara Güler’e vefa örneği…

29.10.2018

Kırşehirli Fotoğraf Sanatçısı MÜJDAT ÇOBAN’dan hocası Ara Güler’e vefa örneği… Geçtiğimiz hafta vefat eden Türkiye’nin ve Dünya’nın en tanınmış fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in cenaze törenine Kırşehir’den fotoğraf sanatçısı Müjdat Çoban da katıldı. 90 yaşında hayata veda eden Ara Güler için önce Galatasaray Meydanı’nda daha sonra ise Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde tören düzenlendi. Güler’in cenazesi, […]

Kırşehirli Fotoğraf Sanatçısı MÜJDAT ÇOBAN’dan hocası Ara Güler’e vefa örneği…

Geçtiğimiz hafta vefat eden Türkiye’nin ve Dünya’nın en tanınmış fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in cenaze törenine Kırşehir’den fotoğraf sanatçısı Müjdat Çoban da katıldı.
90 yaşında hayata veda eden Ara Güler için önce Galatasaray Meydanı’nda daha sonra ise Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde tören düzenlendi. Güler’in cenazesi, buradaki tören sonrasında Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen tören öncesinde, Beyoğlu Belediyesi’nce bir platform kuruldu. Ara Güler’in fotoğrafları ile Güler’in hayatını anlatan bir film platforma kurulan ekrandan gösterildi. Alana Ara Güler’in “Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın” şeklindeki sözlerinin yer aldığı poster asıldı.
Ara Güler’in Türk bayrağına sarılı naaşı da platforma konuldu. Karanfillerin yer aldığı platformda, mumlar yakıldı. Yakınları ve sevenleri tabutun başında bir süre nöbet tuttu. Törende dostları Ara Güler’i anlattı. Daha sonra sahnede duduk ve keman sanatçıları, Dle Yaman, Sarı Gelin ve Grunk türkülerini, seslendirdi.
Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti Milletvekili Hasan Turan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri, Beyoğlu Belediye Ahmet Misbah Demircan ile Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Vekili Aram Ateşyan ve Güler’in çok sayıda seveni katıldı.
Kırşehirli fotoğraf sanatçısı Müjdat Çoban, Ara Güler’in Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi’nden hocası olduğunu ve kendisinden çok şeyler öğrendiğini ifade ederek, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“1995-1999 yılları arasında Üniversitede hocam olan ve kendisiyle çok yakın çalışmalar yaptığım değerli hocam Ara Güler’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadım. İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki çalışma ofisinde uzun yıllar birlikte çalışma imkanı bulduğum değerli hocam, üstadım Ara Güler bana ve fotoğrafçılık sanatına büyük katkılar sundu. Bugün bu işi severek yapıyorsam, ondan aldığım dersler ve ilham vardır. Türkiye’de onun gibi mesleğini severek yapan sayısının çok az olduğu bir dönemde onu kaybetmek elbette zor oldu. Kırşehir’de babam Arif Çoban’dan çok şeyler öğrendiğim gibi, üniversitede de değerli hocam Ara Güler’den çok şeyler öğrendiğimin bilinci içindeyim. O fotoğrafın duayeni, ulu bir çınarıydı. Alçak gönüllü kişiliğiyle kendisini sanatçı olarak değil foto muhabiri olarak tanımlamayı seçerdi ancak o çok sayıda fotoğraf sanatçısına ilham kaynağı olmuş, büyük bir sanatçıydı. Anı yakalamanın peşinde dünyayı gezmiş, dünyaca ünlü pek çok ismi fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmişti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı da objektifine konuk eden sanatçı, foto röportajları ve belgeselleriyle hafızalardan silinmeyecektir. Ara Güler, aynı zamanda bir kaşiftir. Afrodisias Antik Kenti’ni ve Nuh’un Gemisi’nin izini fotoğraflayarak bunları dünya kültür mirasına kazandırmakla kalmamış, bölgemizin tanıtımına da büyük katkı sağlamıştır. Özellikle İstanbul’un gözü olmuş, tarihini kaydetmiştir. Tarih deyince aklımıza yazılı belgeler gelir ama aslında fotoğraf, zamanın ruhunu anlatmak için kendisinden başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Özellikle sanatçımızın şehir fotoğrafları da yine işte bu özellikteki eserlerinden oluşuyor. Kendisi de İstanbullu olan usta sanatçımızın siyah-beyaz İstanbul fotoğrafları, derin anlamlar içeren portreleri hem bizler hem de gelecek nesiller için çok değerli bir birikim ve hazinedir. O bir dünya fotoğrafçısıydı. Çalışma ofisinde çektiği dünyanın nice ünlülerinin fotoğraflarını görmüştüm. O mesleğimizin adeta dâhisiydi. 70 küsur yıllık meslek hayatında geriye muazzam bir miras bıraktı. Bugün Kırşehir’de mesleğimi yürütürken, ondan aldığım feyzle yoluma devam ediyorum. Üstadımız Ara Güler’i son yolcuğunda yalnız bırakmamak için İstanbul’a gittim ve cenazesine katılarak ona son görevimi yapmaya çalıştım. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”
Müjdat Çoban, Ara Güler’in gelecek kuşaklara anlatılması ve yaşatılması için Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Ferit Şahenk tarafından Ara Güler adına İstanbul’da yaptırılan kültür-sanat müzesinin de önemli bir eser olduğunu belirterek, Şahenk grubuna bu örnek hizmetinden dolayı teşekkür etti. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .