Kırşehirli büyük Türk milliyetçisi, Atatürkçü Şairi Hacı Hüseyin Canıtez

Kırşehirli büyük Türk milliyetçisi, Atatürkçü Şairi Hacı Hüseyin Canıtez

13.11.2017

Kırşehir’in yetiştirdiği büyük şairlerden birisi de “Şair Boyacı” mahlaslı şiirler yazan Hacı Hüseyin Canıtez’dir. Şair Boyacı şehrimiz Sülükçü ailelerinden olup, babası Esat Çavuş’tur. Yaşamı boyunca 4 bine yakın milli ve Kırşehir şiirleri kaleme alan, Atatürk ve Cumhuriyet aşığı, büyük bir Türk milliyetçisi olarak uzun yıllar gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”de şiirleri yayınlanan Şair Boyacı, aynı zamanda yağlı […]

Kırşehir’in yetiştirdiği büyük şairlerden birisi de “Şair Boyacı” mahlaslı şiirler yazan Hacı Hüseyin Canıtez’dir.
Şair Boyacı şehrimiz Sülükçü ailelerinden olup, babası Esat Çavuş’tur.
Yaşamı boyunca 4 bine yakın milli ve Kırşehir şiirleri kaleme alan, Atatürk ve Cumhuriyet aşığı, büyük bir Türk milliyetçisi olarak uzun yıllar gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”de şiirleri yayınlanan Şair Boyacı, aynı zamanda yağlı boya tabela boya ve cami nakkaş ustasıydı.
Hayatını resim yaparak nakış ve boyacılıkla, kazanan şairimiz tam bir asker çocuğu olarak Cumhuriyet’e, Atatürk’e, milli değerlere inanmış bir kişiydi.
Şair Boyacı bu konuda şöyle diyordu:
“Beni, şair ve âşık eden ruh, o ruhtur. Türkiye’m de benim gibi milyonlarca asker çocuğu, Cumhuriyet çocuğu elbette vardır. Bunun için diyorum ki: Bizi iç ve dış düşmanlardan, cehaletten kurtaran başta Ulu Önder Atatürk’ün, aramızdan ayrılıp ebediyete giden bütün komutanlarımızın, canlarını vatan ve din uğrunda vermekten çekinmeyen âziz şehitlerimizin, emeği geçen gazi Mehmetçiklerimizin, sonradan ölenlerinin mübarek ruhlarının şad olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.”
Şehrimizin Kuşdilli Mahallesi’nde oturan ve ömrünün son 30 yılını yalnız ve tek başına geçiren Şair Boyacı’nın yayınlanmış “Bayrak ve Toprak”, “Türk Oğluyum Türk” gibi şiir kitapları bulunuyor.
1988 yılında 74 yaşında aramızdan ayrılan Şair Boyacı’nın kabri Aşıkpaşa Mezarlığı’ndadır.
Şair Boyacı’yı bir kere daha rahmetle anıyoruz. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.
*ŞEVKET GÜNER

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .