Kırşehir’in yüzde 95’i doğalgazlı

Kırşehir’in yüzde 95’i doğalgazlı

23.01.2015

KIRŞEHİR il genelinin yüzde 95’i doğalgaz kullanıyor. İlimiz Kırşehir’de 2005 yılı itibariyle kullanıma başlayan doğalgaz dağılımı yüzde 95’e ulaştı. Kırşehir KIR-GAZ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Nazım Ünal, Kırşehir’de yaklaşık 42 bin konutun doğalgaz kullandığını belirtti. KIR-GAZ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Nazım Ünal, “Kırşehir ilimizde 2005 yılından beri doğalgaz kullanmaktayız. Şu an için Kırşehir ilimizin yüzde […]

KIRŞEHİR il genelinin yüzde 95’i doğalgaz kullanıyor.

İlimiz Kırşehir’de 2005 yılı itibariyle kullanıma başlayan doğalgaz dağılımı yüzde 95’e ulaştı.
Kırşehir KIR-GAZ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Nazım Ünal, Kırşehir’de yaklaşık 42 bin konutun doğalgaz kullandığını belirtti.
KIR-GAZ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Nazım Ünal, “Kırşehir ilimizde 2005 yılından beri doğalgaz kullanmaktayız. Şu an için Kırşehir ilimizin yüzde 95’ine ulaşmış durumdayız ve konut eş değeri yaklaşık 42 bin civarında konutumuz doğalgaz kullanmakta. İlçelerimizden Kaman ve Mucur’a da BOTAŞ iletim ihalesine çıkmış bulunmakta. Önümüzdeki aylarda ihalelerin gerçekleşmesi için faaliyette bulunacaklar. Bununla ilgili şirketimize herhangi başvuru şu an için mevcut değildir. İlgili mevzuatta bu bölgelerin doğalgaz teminini şirketimizin yapacağına ya da yapmayacağına dair açık hüküm yok. Bu ihalelerin sonucundaki yazışmalarda bir netice elde edeceğiz. İnşallah doğalgazı da en kısa zamanda ulaştırmış olacağız” dedi.
Kaman ve Mucur doğalgaza kavuşuyor
BU ARADA BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden Kırşehir’in ilçeleri Kaman ve Mucur’u da kapsayan “Kangal-Zara-Doğanşehir-Mucur-Kaman İlçeleri Doğal Gaz Boru Hatları Yapım İşi” ihalesine çıkıldığı açıklanmış ve projenin 14 ayda tamamlanmasının öngörüldüğü belirtilmişti.
Merkez nüfusu 10 binin üzerindeki ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda başvuru süresi 30 Haziran 2014 tarihi itibariyle sona ererken, saha çalışmaları sonrası yapım ihalesi de gerçekleştirildi.
Kırşehir’in Kaman ve Mucur ilçeleri ile birlikte Sivas’ın Kangal ve Zara ile Malatya’nın Doğanşehir ilçesine yapılacak doğalgaz hattı yapım işi ile ilgili BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10.000’in üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılması amacıyla Genel Müdürlüğümüzün görevlendirilmesine ilişkin 2013/4347 sayılı ve 2014/5801 sayılı Bakanlar Kurulu kararları yürürlüğe girmiş ve bu Kararlarda tanınan başvuru süresi 30 Haziran 2014 tarihi itibari ile sona ermiştir. Bu kapsamda gereklilik ve yeterlilikleri sağlayan Kırşehir ili Mucur ve Kaman ilçelerine doğalgaz ulaştırılmasını teminen inşa edilecek şehir besleme hattı (bağlantı hatları) için kuruluşumuzca güzergah ön etüt işlerine yönelik saha çalışmaları tamamlanmıştır. Boru hattı ve pig/vana istasyonlarının tesis edileceği güzergahın etüd, kamulaştırma ve tasarımı ile boru hattı istasyonların yapımını içeren yapım ihalesi safhasına geçilmiştir.
“Kaman ve Mucur ilçeleri ile aynı durumda olan Sivas’ın Kangal ve Zara ilçeleri ve Malatya’nın Doğanşehir ilçesini de kapsayan bir paket ihale oluşturulmuş ve ‘Kangal-Zara-Doğanşehir-Mucur-Kaman İlçeleri Doğal Gaz Boru Hatları Yapım İşi’ ihalesine 30 Aralık 2014 tarihinde çıkılmış olup, teklifler 28 Ocak 2015 tarihinde alınacaktır.
“Söz konusu yapım işinin tamamlanma süresi 14 aydır. Proje kapsamında; Kaman ilçesi için 2,7 km uzunluğunda 6 inch boru hattı ile Mucur ilçesi için mevcut Kırşehir-Konya-Seydişehir DGİH üzerinde bir şehir besleme vanası tesis edilerek gaz arzı sağlanmasına hazır hale gelinecektir.
“İhale mevzuatından kaynaklanan bir uzama yaşanmaması durumunda 2015 yılı Mart ayı içerisinde bahse konu iş için sözleşme imzalanması, 2016 yılı ikinci çeyreğinde ise projenin tamamlanarak gaz arzı sağlanması planlanmaktadır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .