“KIRŞEHİR’İN NEVŞEHİR’LE BÜTÜNLEŞMESİ KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR!..”

“KIRŞEHİR’İN NEVŞEHİR’LE BÜTÜNLEŞMESİ KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR!..”

02.10.2017

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Nevşehir ve Kırşehir’in birleştirilerek “bütünşehir” haline dönüştürüleceği haberlerinin hiçbir doğruluğu olmadığını ve asparagas olduğunu açıkladı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Nevşehir’deki FİB HABER sitesinde yayınlanan ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” başta olmak üzere pek çok haber ve sitede, sosyal medyada yayınlanan 51 ilin bütünşehir yasasıyla birleştirileceği ve bu çerçevede Kırşehir’in Nevşehir’le birleştirileceği haberlerine Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’den açıklama geldi ve böyle bir düşüncenin ve çalışmanın kesinlikle söz konusu olmadığını, çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, asparagas olduğunu ifade etti.
“Bütünşehir Yasası” ile ilgili dün makamında bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci “Basında ve sosyal medyada böyle haberler çıkınca İçişleri Bakanlığı’nın en yetkilileri ile görüştüm, kesinlikle illerin birleştirilmesi ile ilgili bir çalışma yok, böyle bir şeyle ilgili hazırlık ta yok. Bakanlık yetkilileri bile böyle bir şeyi ilk defa bu haberle birlikte bunu duymuş oldular. Altını çizerek söylüyorum Nevşehir’le Kırşehir’in birleşmesi kesinlikle söz konusu değildir” dedi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir’in Nevşehir’e bağlanması gibi algılanan dedikodulara hiç kimsenin itibar etmemesi gerektiğini, bu haberlerle Kırşehir’in meşgul edilmesini doğru bulmadığını ifade ederek “Yapılan bu haber yalan, asparagas ve kesinlikle doğru değildir. Bunun altını çiziyorum” diye konuştu.
Başkan Bahçeci, şöyle devam etti:
“İşte şehirlerin birleştirileceği Nevşehir ve Kırşehir’in birleştirilip merkezinin de Nevşehir olacağıyla ilgili bir takım sosyal medyada ve basında bir takımlar haberler dolaşıyor. Ben de Kırşehir Belediye Başkanı olarak bununla ilgili bir açıklama yapma gereği hissettim. Çünkü Kırşehirlilerin çok hassas olduğu bir konu. Geçmişte bir Nevşehir’e bağlanma travması yaşamış bir şehir olarak belki hemşehrilerimiz de bir hassasiyet oluşur diye sizlere böyle bir açıklama yapma gereği duydum.
“Öncelikle şunu belirtmek isterim büyükşehir çalışması doğrudur. Türkiye genelinde bir büyükşehir çalışması. Bütün şehir diye bir şey yok. Büyükşehir çalışması var ama bu çalışmanın henüz netleşmiş bir yanı yok. Ama ben de geçen sene yerel yönetimler kanunu çalışmasında iki ay boyunca haftanın iki günü il belediye başkanlarını temsilen katıldığım bir kanun genel bir kanun çalışması yapıldı. Bu kapsamda da o büyükşehirlerin kapsamının genişletilmesi değerlendirildi. Buradaki amaçta yerel hizmetlerin daha güçlü, köylere özellikle, beldelere her yere insanımızın halkımızın yaşadığı her yere aynı kalitede hizmet gitmesi noktasında bir görüş Cumhurbaşkanımızın da zaten o noktada geçmişten beri gelen bir görüşü vardı. Ama henüz netleşmiş bir falan yok. Tabi bu haberler çıkınca ben İçişleri Bakanlığımızın en yetkili isimleriyle görüştüm. Kesinlikle altını özellikle çizmek istiyorum kesinlikle illerin birleştirilmesiyle ilgili bir çalışma yok. Böyle bir şeyle ilgili her hangi bir hazırlık ta yok. Onlarda ilk defa bu haberle birlikte bunu duymuş oldular. Bunu tekrar altını kalın bir şekilde çiziyorum Nevşehir’le Kırşehir’in birleşmesi diye bir şey söz konusu değil böyle bir çalışma ne Bakanlıkta, ne AK Parti Genel Merkezinde, ne de devletimizin başka bir kurumunda kesinlikle yok. Bu noktada herkesin içi rahat olsun. Sonuna kadar biz de zaten takipçisiyiz. Böyle bir şeyin olması da mümkün değil. Habere de baktıysanız sadece bu Kırşehir’le Nevşehir’le ilgili değil. Çorum’la Yozgat’ı, birleştirmiş merkezi Çorum demiş. Ondan sonra Kırıkkale ile Çankırı demiş, Niğde’yle Aksaray demiş, burada yazıyor Edirne ile işte Kırklareli demiş, Kars’la Ardahan demiş, yani böyle Adıyaman ve Muş demiş, Elazığ ile Tunceli demiş, Erzincan’la Bayburt demiş, Düzce’yle Bolu demiş. Yani böyle sapır saçma bir şey. Kaynak ta yok. İşin doğrusu biz bu haberi yapan Fib’e de ulaştım. Onlar da işte Bor bilmem neyden, internet sitesinden gördük diyorlar. Oraya ulaşılamıyor öyle bir şey yok. Yani tamamen asparagas kamuoyunu meşgul etmek üzere çıkartılmış bir şey. Kesinlikle dediğim gibi böyle bir çalışma yok, zaten mümkün de değil.”
Türkiye’de bazı şeylerin çok zor olduğunu, bir köyü bile bir başka köye bağlamanın mümkün olmadığı bir dönemde şehirlerin birbirine bağlanmasının söz konusu olamayacağını ifade eden Başkan Bahçeci “Bırakın şehirleri köyü bile başka bir şehre bağlarsan savaş çıkıyor. Yani böyle bir şey mümkün mü? Olabilecek bir şey mi yani? Hacıbektaş’a biz yıllardır uğraşıyoruz. Hacıbektaş kendisi istiyor. Sarıyahşi bize bağlanmak istiyor. Yani Camili, Ağaçören bile Kırşehir’e bağlanmak istiyor, olmuyor. İşte kendi beldemiz Özbağı bile mücavir alanımıza katamıyoruz. Sorunlar yaşıyoruz. Yani böyle bir zamanda şehirlerin birbirine bağlanması mümkün müdür? Böyle bir şey söz konusu bile değil. Hani bunun ne aklı ve mantığı var. Yani bunu tartışmak bile bana göre işin doğrusu çok abes ile iştigal. Ben iki gün önce sosyal medya bunu görmüştüm, ama işin doğrusu ben ciddiye bile almamıştım. Ama baktım ki sosyal medyada falan insanlar böyle arıyor. Ankara’dan, şuradan, buradan ‘ya başkanım böyle bir şey varmış doğru mu?’ diye. Baktım herkese tek tek cevap vereceğimize böyle basın yoluyla herkese cevap verelim yani kesinlikle böyle bir şey yok mümkün değil olamazda yani.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

SARIYAHŞİLİ

Kırşehir’e ne zaman bağlanacak ve bu hasreti sona erdireceksiniz?

10.01.2018, 19:48

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .