Kırşehir’in koranavirüsle mücadelesi Türkiye’ye örnek gösterildi

Kırşehir’in koranavirüsle mücadelesi Türkiye’ye örnek gösterildi

02.07.2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kırşehir’in örnek ilk 5 il arasında yer aldığını açıklaması il yöneticileri ile Sağlık teşkilatını memnun etti… Kırşehir’in koranavirüsle mücadelesi Türkiye’ye örnek gösterildi Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut, il genelinde koranavirüsle yaptığı etkin mücadelenin meyvelerini aldıklarını ve bunu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla teyit edildiğini ifade etti. Son iki hafta […]

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kırşehir’in örnek ilk 5 il arasında yer
aldığını açıklaması il yöneticileri ile Sağlık teşkilatını memnun etti…

Kırşehir’in koranavirüsle mücadelesi Türkiye’ye örnek gösterildi

Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut, il genelinde koranavirüsle yaptığı etkin mücadelenin meyvelerini aldıklarını ve bunu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla teyit edildiğini ifade etti.
Son iki hafta içinde Türkiye genelinde vaka sayıları artan ve azalan illeri açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Toplam test sayımız 3,5 Milyona yaklaştı. Toplam vaka sayımız 200.000’i geçti. 2 hafta içinde 5 ilimizin vakalarında dikkat çekici yükselmeler olmuştur. Bu iller; Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’dır. Salgın boyunca nüfusa kıyasla vaka sayıların en düşük olduğu iller Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın. Yeni vaka sayılarında istikrarlı bir düşüş sağlayan, tedbirleri uygulamadaki başarısıyla örnek 5 ilimizi anmak istiyorum. Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir, Düzce. Tekirdağ iki hafta içinde yüzde 31.35 oranında azaltmıştır. Balıkesir yüzde 21.72, Samsun yüzde 20.42, Kırşehir yüzde 20.27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane’de iki hafta hiç vaka görülmemiştir” dedi.
Sağlık Bakanı Koca’nın değerlendirmelerinin ardından yazılı bir açıklama yapan Kırşehir Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut, “Kırşehir ilimiz tedbirleri uygulamada başarısıyla örnek ilk 5 il arasında yer almaktadır. İlimizin bu başarısında emeği olan tüm sağlık çalışanlarımıza, yöneticilerimize, tedbirlerin uygulanması hususunda kararlı duruşu ile kıymetli Kırşehir halkına teşekkür ederiz. Bundan sonraki süreçte koronavirüsle mücadelede rehavete kapılmadan tedbirleri uygulamaya devam ederek süreci sağlıklı bir şekilde geride bırakacağımıza inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.
Kırşehir halkını mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmalarını isteyen Sağlık Müdürü Bulut, şunları söyledi:
“Kırşehir il genelinde koranavirüsle yaptığımız mücadelenin başarıyla sonuçlanması için herkesin alınan kararlara uymalarını hatırlatmak istiyoruz. Sağlık bakanımızın da belirttiği gibi Kırşehir halkının mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmaları gerekiyor. Düğün, nişan törenleri, hasta ziyaretleri, asker uğurlamaları ancak tedbirlere tavizsiz bir şekilde uyularak düzenlenebilir. Alışverişimizi kalabalık ortamlardan yapmak yerine başka seçenekler geliştirilmelidir. Tatil için kalabalıktan uzak yerler seçilmelidir.
VİRÜSÜN YAYILMA HIZININ AZALDIĞI DÜŞÜNCESİ YANILTICIDIR
“Virüsler ve tedbirler konusunda yanlış bilinen bazı noktalar var. Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcıdır. Hasta etme gücünün zayıfladığı yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksundur. Bunlara itibar edilmesi birçoklarının hastalığa yakalanmasına, hastalığı başkalarına bulaştırmasına neden olmaktadır. Maske ve mesafe konusunda yanlış kanılar bulunmaktadır. Bu kurallar kendimizi ve karşımızdakini riskten korumamıza yarar. Virüsü belirtisiz şekilde taşıyorsak bunu bilemeyiz. Virüsü haberimiz olmadan başkalarına bulaştırırız. Özellikle büyüklerimizi tehlikeye atmış oluruz. Kırşehir’de tüm vatandaşlarımızı maskesiz sokağa çıkmamalarını ve temizliğe mutlaka riayet etmeye davet ediyorum.”
Kırşehir’in koranavirüsle mücadelede örnek gösterilen iller arasında gösterilmesi Kırşehirlileri sevindirdi. Kırşehirliler bu başarıda büyük emek ve çabaları bulunan başta Vali İbrahim Akın olmak üzere Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Emniyet ve, Jandarma Teşkilatı, Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf Odaları, Ticaret Odası, Hastane Pandemi Servisi, Sosyal Yardımlaşma İl Müdürlüğü, Vefa Gurupları, Evde Sağlık Hizmetleri ve tüm kurumlara teşekkür ettiler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .