Kırşehir’in Kalesi güzel bir görünüme sahip olacak

Kırşehir’in Kalesi güzel bir görünüme sahip olacak

18.07.2017

Kırşehir’in Kalesi, “Kale’sinden seyretmeden gördüm deme Kırşehir’i” sözüne uygun hale getiriliyor…

Kırşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve önemli projeler arasında yer alan Kalehöyük Arkeopark Projesi çalışmalarına başlandı.
Proje çalışmaları kapsamında 25.500 m2’lik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak.
Kırşehir’in birinci derecede arkeolojik sit alanı olan ve geçmişte Kırşehirlilerin buluşma noktası olan Kale’yi güzelleştirecek proje ile ilgili bilgiler veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir’i Turizm merkezi haline getirme hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Bu proje ile Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, gençlerimizin ve çocuklarımızın kendi tarihi değerlerini koruması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmalarla kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlaması da hedeflenmektedir.
“Buradaki çay bahçesi, okulu, camisi Kırşehir’in en önemli sembollerinden biriydi. Biz Kale’yi tekrar eski günlerine döndürmek için ve Kırşehir’in tekrar cazibe noktalarından biri haline getirebilmek için Kırşehir’in en önemli hedeflerinden birisi olan turizm merkezi haline getirebilmek için çalışma yürütüyoruz.
“Ahi Evran Külliyemizi, Kent Parkımızı ve uzun çarşımızı buradan izleme fırsatı yaratmış olacağız. Projemizin inşaatı inanıyorum ki daha kısa bir sürede hizmete açacağız.
“Kırşehir için belirlemediğimiz hedeflerimize Kırşehir’in bütün bileşenleri ile birlikte sivil toplum örgütleri, milletvekillerimizle, siyasi partilerle birlikte Kırşehir için belirlediğimiz hedeflere yaklaşıyoruz.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .