Kırşehir’in ilk Şairler Antolojisi yayınlandı

Kırşehir’in ilk Şairler Antolojisi yayınlandı

20.02.2019

KISA adı KIYŞAD olan Kırşehir Yazarlar, Şairler ve Aşıklar Derneği’nin uzun süredir çalıştığı ve içerisinde Kırşehirli şairlerin şiirlerinin yer aldığı “Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi” kitabı yayınlandı. 352 sayfadan oluşan “Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi” kitabı Kırşehirli şairlerin şiirlerinden oluşuyor. Kitapta Kırşehir’i Kırşehir ile ilgili konuları ele alan şiirlerin yanı sıra, aşk şiirleri, özlem şiirleri […]

KISA adı KIYŞAD olan Kırşehir Yazarlar, Şairler ve Aşıklar Derneği’nin uzun süredir çalıştığı ve içerisinde Kırşehirli şairlerin şiirlerinin yer aldığı “Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi” kitabı yayınlandı.
352 sayfadan oluşan “Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi” kitabı Kırşehirli şairlerin şiirlerinden oluşuyor. Kitapta Kırşehir’i Kırşehir ile ilgili konuları ele alan şiirlerin yanı sıra, aşk şiirleri, özlem şiirleri de bulunuyor.
KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut, yönetim kurulu üyesi Erdoğan Çalışkan ile birlikte dün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ederek yayınladıkları ““Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi” kitabını hediye etti.
Antoloji kitabında Kırşehir’de şairlerin şiirlerinin bulunduğunu belirten Veysel Turgut, şunları söyledi:
“İnsanların hayatı başlı başına bir şiirdir. Doğduğunda kulağına okunan ezan, ilk ağladığında söylenen ninni, nişanında-düğünde çağrılan türkü ve öldüğünde yakılan ağıtlar şiirin ta kendisidir. İnsan oğlu aşkını, sevdasını, özlemini, sevgisini, sevincini, coşkusunu, dargınlığını, kırgınlığını, sitemini, yalvarışını velhasılı gönül çırpınışlarını en iyi şekilde şiirle dile getirir. Toplumların varoluşundan bu güne kadar başlarından geçen bütün olaylar, iyisi-kötüsü, felaketi, kahramanlığı, yenilgileri ve zaferleri de şiirle de tarih sayfalarında bir belge olarak yerini almıştır. Kırşehirli şairler olarak gönlümüzde kabaran vatan, millet, bayrak aşkını, Kırşehir sevdasını, şehitlerimize minnet duygularımızı, özlemlerimizi, sitemlerimizi, sevdalarımızı anlatan şiirlerimizi ortaya koyup, milletimize sunmak için böyle bir çalışma içine girdik. 8 yıldır özlemini çektiğimiz Kırşehirimizin ilk antolojisini yayınlamanın sevinci içerisindeyiz. Kitabımızda 29 tanesi KIYŞAD üyesi diğerleri üye olmayan fakat başka şehirlerde yaşayan Kırşehirli olan pek çok Kırşehir sevdalısı şairimizin şiirleri bulunuyor. Türkiye’nin pek çok yerine gönderdiğimiz bu kitabımızı yayınlamaktaki asıl amacımız Kırşehir’imizi tanıtmak. Yine bu sebepten antolojinin kapak tasarımda Kırşehir simgesi olan Kırşehir için anlamı çok büyük olan Neşet Ertaş’ımızın da türküsünün adı olan ‘Gönül Dağı’nı kullandık. Arkasında Ahi Evran-ı Veli’nin hayat felsefesi bulunmakta yine alt kısımda da Kırşehir’imizin simgesi Kesikköprü bulunmakta. Bundan sonraki çıkacak kitaplarımızda da sırasıyla Aşık Paşa, Cacabey, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahmed-i Gülşehri, Yunus Emre, Süleyman Türkmani Aşık Said, Aşık Seyfullah, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali Şemsi Yastıman ve Erol Güngör gibi Kırşehir’e mal olmuş değerlerimizin açtığı sevgi yolunda yürümenin sorumluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. En son geçtiğimiz günlerde İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında da tanıtılan kitabımızı tüm vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Kırşehir basınına buradan bir kez daha sonsuz teşekkürümü sunarken, bu birliğimizin ilelebet devamını diliyorum” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .