Kırşehir’in hünerli elleri yarıştı…

Kırşehir’in hünerli elleri yarıştı…

21.09.2017

Kırşehir’in yöresel yemeklerini yeni tatlarla buluşturan marifetli eller, “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması’nda birbirinden güzel lezzetlerle yarıştı…

KIRŞEHİR’DE merkez olarak kutlanan 30. Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor.
18 Eylül Pazartesi günü başlayan ve 24 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek olan 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamaları kapsamında 6’ıncı “Ahi Sofrası” Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.
13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl 26’ncısı kutlanacak olan ve değişik etkinliklerin düzenleneceği Ahilik Haftası’nda hünerli eller yarıştı.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinde Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.
Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilen Ahilik Sofrası yarışmasında yöresel yemekler sergilendi.
Yöresel Yemek Yarışması, Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası Yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb.) dallarında yapıldı.
Her dalda dereceye girenlerde birincilere 4 küçük çeyrek altın, ikinciye 2 küçük çeyrek altın ve üçüncüye de 2 küçük çeyrek altın verildi.
Vali Necati Şentürk, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk başta olmak üzere il protokolü ile sivil toplum kuruluş temsilcileri ve davetlilerin katıldığı törende konuşan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahilik haftası boyunca çok güzel çok farklı etkinliklerle hem halkın ilgisini çekmeye, hem halkın ilgisini alakasını artırmaya gayret ettiklerini ve bu kapsamda Yöresel Yemek Yarışması’nın düzenlendiğini belirterek, yarışmaya katılan bayanları tebrik etti.
Kırşehir’in yemek kültürü açısından son derece zengin bir şehir olduğuna dikkat çekerek, yarışmanın önemine değinen Başkan Bahçeci, “Ahilik Haftası kapanış programı nedeni ile inşallah Cumartesi günüde Başbakanımız Binali Yıldırım burada olacak. Tüm Kırşehirlilerin katılımını bekliyoruz. Bakanlarımız gelecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı, TOBB Başkanı, TESK Başkanı, TESKOMB Başkanı ile Türkiye’nin her yerinden 81 ilin esnaf odası başkanları gelecek. Kırşehir’in ilgisinin yüksek olması bundan sonraki toplantılar ve programlar açısından son derece teşvik edici oluyor. Basın aracılığı ile hem halkımıza, hem de özellikle siz hanımefendilerin katılımları bizim için son derece önemli. Cumartesi günün hepinizi bekliyoruz, eşinizi, dostunuzu, komşunuzu davet etmenizi istiyorum sizden. Bu yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum Ahilik Haftanız kutlu olsun diyorum” şeklinde konuştu.
Vali Necati Şentürk de, “Kültürümüzün parçalarından biri de zengin yemek kültürümüzdür. Çoğu yemeğin anavatanı Kırşehir’dir. Bu kültürü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmak çok önemlidir. Yarışmaya katılarak sevgiyle, muhabbetle yemek yapan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Şentürk ve Başkan Bahçeci’nin konuşmalarının ardından jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda seçilen yarışmacıların isimlerinin Başkan Bahçeci’nin eşi Zerrin Bahçeci tarafından açıklanmasıyla, yarışmada 3 kategoride yarışan bayanlara ödülleri de verildi.
Yöresel Yemek Yarışmasında tatlı kategorisinde “Üzümleme” ile Aysun Yıldız, Ahi Sofrası kategorisinde “Karışık Ahi Dolması” ile Sibel Yıldız, Et ve Sebze Yemekleri kategorisinde ise “Kuru Domatesli Etli Bamya” ile Bilge Yavuz birinci oldu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .