Kırşehir’in en acil sorunu otopark oldu!…

Kırşehir’in en acil sorunu otopark oldu!…

07.09.2017

Acısıyla tatlısıyla bir Kurban Bayramı’nı daha geride bıraktık. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının çok pahalı olması ister istemez kurban kesen vatandaşların bütçesini zorlasa da pek çoğumuz kestik. Allah kabul etsin. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Kırşehir gerçekten yoğun bir trafik yaşandı. Kırşehir Belediyesi’nin devam ettirdiği kaldırım ve diğer altyapı çalışmaları nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştuğunu ve araç […]

Acısıyla tatlısıyla bir Kurban Bayramı’nı daha geride bıraktık. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının çok pahalı olması ister istemez kurban kesen vatandaşların bütçesini zorlasa da pek çoğumuz kestik. Allah kabul etsin.
Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Kırşehir gerçekten yoğun bir trafik yaşandı. Kırşehir Belediyesi’nin devam ettirdiği kaldırım ve diğer altyapı çalışmaları nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştuğunu ve araç parkında vatandaşların büyük sıkıntılar yaşadığını gözlemledim.
Ama ne yaparsın ki altyapı çalışmaları var. Mecburen bu sıkıntılara göğüs gereceğiz. Ancak bu çalışmaların son günlerde ağır aksak gittiği görülüyor. Bilmem kaldırım ihalesini alan müteahhitten mi, yoksa Belediye’nin bütçesinin imkansızlığından mıdır neden yavaş yürüyor. Bu konuda Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin bu çalışmaları hızlandırması gerekiyor. Çünkü şunun şurasında 1-2 aylık bir çalışma sezonu var. Bu çalışmalar bitirilmezse kışın bu sıkıntıların daha da artacağı ortadadır.
Ayrıca Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehri yeniden imar ederken, trafiği rahatlatma adına acilen şu otopark sorununu da çözümlemesi gerekiyor. Yal ve kaldırım çalışmalarının tamamlanmasıyla şehrin ana caddelerindeki araçlara park yasağının da getirileceğini düşünürsek, bu kadar araç nereye park edecek?
Zaten şehrin bugünkü vaziyette, yani ana caddelere ve sokaklara taşan araç parkı yenilenen yeni şehir trafiği ile nasıl olacak? Bu benim gibi bütün Kırşehirlilerin kafasında soru işareti oluşturuyor.
Bu nedenle Kırşehir’in bugün en önemli sorunlarından biri haline gelen otopark sorunu biran önce halledilmeli. Yoksa bu yüzden çok büyük sıkıntıların yaşanacağı ve istenmeyen olayların olacağı unutulmamalı.
Bayram öncesi İzmir’den akrabalarım düğün için Kırşehir’e geldiler. Aracıyla bir saat tur atıp, bir park yeri bulamayınca yeniden dönerek evimin bulunduğu alanda bulduğu bir yere aracını park ederek çarşıya ulaştı ve gazetemize gelerek bana tepki gösterdi, haklı olarak “Ya nasıl gazetecisiniz? Memlekette bir araç park edecek yer yok! Niye yazıp çizmiyorsunuz? Kırşehir’i yönetenlerin ilk işi bu otopark sorununu çözümlemek!” dedi.
Evet, haklı olan dostuma ne diyeyim!
Herkes bizim elimizde sihirli bir değnek olduğunu sanıyor. Biz hemen yazınca bu işler şıp diye düzelecekmiş gibi geliyor insanlara…
Otopark işi de öyle olmuyor. Önce yer bulacaksın, oranın projesini hazırlayacaksın, altyapısını ve bütçesini oluşturup yapacaksın. Bu da belli bir zaman istiyor. Yani öyle bugün başlayıp, yarın bitirecek bir iş değil.
Başkan Bahçeci, cadde ve sokak düzenlemesi projesini hayata geçirmek için yoğun bir çalışma temposu içinde olduğunu biliyoruz.
Cadde ve sokak düzenleme projesiyle otopark sorununu da ele alacaklarını belirten Başkan Bahçeci “Ulaşım plan hazırlıklarımız devam ediyor. Toplu taşıma sistemine geçeceğiz. Şehir merkezinde araç parkını azaltacağız. Sağlı sollu her yer araba. Gelişmemiş ülkelerin görüntüsü. Park yapmanın maliyetinin çok yüksek olduğu ama otopark alternatiflerinin olduğu kısa park cepleri şeklinde bir sistem kuracağız. Amacımız, araç kullananların otopark sistemine abone olduğu bir yapı kurmak. Buna mutlaka geçmemiz lazım. Otopark kullanma alışkanlığını kazandıramazsak trafik problemini çözemeyiz. Belli yollarda tek yön uygulaması yapacağız. Terme, Ankara ve Lise caddeleri ilerleyen zamanda mutlaka tek yöne dönüşmesi lazım. Elbette Kırşehir’de araç sayısının her geçen gün artması şehrimizde otopark sorununu arttırdı. Ancak otopark ihtiyacımız var, ama hemşehrilerimiz bu konuda çok bilinçsiz. Mevcut otoparklar boş dururken, herkesin araçlarını cadde ve sokaklara park etmesi bu sorunun daha çok artmasına neden oluyor. Biz Belediye olarak Pazaryerimizin karşısındaki alana dolmuşçularımız için yapacağımız alanın altına otopark yapacağız. İki-üç katlı yapmayı düşünüyoruz. Ancak maliyetler çok arttığı için bu konuda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca yıkılan binasının altına otopark üstüne de park yapmayı düşünüyoruz. Bu iki alanda yapacağımız kapalı otoparkla bu sorunumuzu çözeceğimize inanıyorum” demişti.
Elbette Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci bu konuda projelerini hazırlamış, bütçe imkanlarıyla bunları yatırıma dönüştürecek. Ama burada zaman çok önemli. Bu iş öyle park-bahçe işi değil. Bu önemli sorun kısa sürede, hem de çok ivedilikle çözümlenmeli. Yoksa bu durum Kırşehir’de herkese zarar verecek.
Bir kişi otomobiliyle çarşıya gelip, aracını park edip alışveriş yapamazsa, esnaf iş yapamazsa halk ihtiyacını karşılamak için başka arayışlar içine girecektir.
Bu nedenle Belediye Başkanımız Bahçeci şu otopark sorunu kısa vadede çözümlemeli. Ayrıca yeni yapılan binaların kotunu yükseltip altlarına mutlaka otopark yapılmasını sağlamalı.
8-10 katlı bina yapılacak, altında kotu düşük olduğu için insanlar aracını rahatlıkla buraya park edemeyecekse neye yarar.
Buradan Belediye Başkanımıza ben bunları hatırlatmak istedim. Gerisi tabi ki kendi bileceği iş. Yaptığı güzel hizmetlere bir yenisini eklemek istiyorsa mutlaka bu otopark sorununu da dahil etmelidir.

***
Biraz da gülelim!

Züppe satıcıya kapak

Gariban bir köylü şehre inmişti. Büyük bir mağazada iki kişinin karşılıklı oturup konuştuklarını gördü. İçerde bir masa ve üç dört koltuktan başka bir şey görünmüyordu. Merak etti ve içeri girdi:
– Selamünaleyküm ağalar.
– Aleykümselam hemşerim ne istiyorsun?
– Merak ettim acaba burada ne satıyorsunuz?
Köylü ile dalga geçmek isteyen satıcı sırıtarak cevap verdi:
– Eşek satıyoruz.
Köylü de taşı gediğine yerleştirdi:
– Sadece ikiniz misiniz yoksa daha var mı ?

***

Sevdiğim bir söz
“Her şeyin ta tepesine çıkmak iyi şeydir; ama tepeler ıssızdır, soğuktur, ebedi karlarla kaplıdır.” Andre MauroisYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .