“Kırşehir’in değerlerine sahip çıkıyoruz”

“Kırşehir’in değerlerine sahip çıkıyoruz”

04.10.2017

Milletvekili Mikâil Arslan:
“Kırşehir’in değerlerine sahip çıkıyoruz”

Ak Parti Kırşehir Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mikâil Arslan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’u ziyaret ederek Kırşehir’e yapılması planlanan yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Yalçın Kurt’a Kırşehir’de yapılması Yapımı planlanan Çağırkan yeni arkeoloji müzesi ve müzenin kompleksi içerisinde yer alan depo, sergileme alanı, mescit, ek müzenin 2018 yılında yatırım planına alınması, Kırşehir Merkezde yapılması planlan Çadır Müzesi için ödenek talebi, Mucur Kepez Yeraltı şehri ile Kaman İnlidağ Mağarası kazısı için ödenek talebi, Mucur Yeraltı şehri için kamulaştırma ve kazı çalışmalarının devam ettirilebilmesi için ödenek talebi, Kırşehir Merkez Dulkadir İnlimurat yeraltı şehri kazısı için ödenek talebi, projelerini gündeme getiren Milletvekili Mikâil Arslan, görüşmeler sonucunda Çağırkan yeni arkeoloji müzesi 2018 yılı yatırım planına alındığını ifade etti.
Kırşehir Merkezde yapılması planlanan Çadır Müzesi için gerekli olan ödeneğin yüzde 50’si Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce, geri kalanı yüzde 50’sinin de Kırşehir’in öz kaynaklarınca karşılanma kararı alındığını belirten Milletvekili Arslan, Mucur Kepez Yeraltı Şehri, Kaman İnlidağ Mağarası, Mucur Yeraltı Şehri ve Dulkadirli İnlimurat Yeraltı Şehri için istenen ödeneklerin tamamının kabul edildiğini ve bunların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce karşılanacağını söyledi.
Milletvekili Arslan, Kırşehir’in tüm kültüreler ve tarihi eserlerine sahip çıktıklarını belirterek “Kırşehir’de yıllardır günyüzüne çıkartılmayı bekleyen pek çok tarihi ve kültürel değerlerimiz var. Bunları Kültür ve Turizm Bakanımıza ve genel müdürlerimize dile getirerek destek arayışlarımızı sürdürüyoruz. İşte son olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Sayın Yalçın Kurt’u ziyaret ederek bunların turizme açılması için destek talebimiz oldu. Bu konuda Sayın Genel Müdürümüz de bizlere gerekli destekleri verdik. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. (HABER: BEYHAN BALLI)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .